Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Ώρε δουλειά που θα έχω να ρίξω ! ...

Αλήθεια , τι πέρασμα από VBA σε .ΝΕΤ μπορεί να γίνει αυτοματοποιημένα , ή πρέπει να γίνει χειρονακτικά ;

Link to comment
Share on other sites

κοίτα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με .ΝΕΤ

 

Ξέρω ότι υπάρχουν διάφορα προγραμματάκια για αυτή τη δουλειά, αλλά δε ξέρω την αξιοπιστία τους. Δεδομένου ότι το πρόγραμμα σου φαντάζομαι ότι θα είναι και αρκετά σύνθετο (προγραμματιστικά), ίσως να μην είναι ιδιαίτερα λειτουργικά. Να απαιτείται δλδ και πολύ χέρι. Μεταξύ μας δε ξέρω αν έχει νόημα να βιαστείς να προχωρήσεις στην "αναβάθμιση". Πιθανόν να βρεθεί κάποια λύση για backward compatibility

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθώ αλλά στο Autocad 2010 η υποστήριξη VBA ΔΕΝ είναι εγγενής. Πρέπει να κατεβάσει κανείς ένα αρχείο 97 MB περίπου και μετά την σωστή εγκατάστασή του , το 2010 αποκτά υποστήριξη VBA .

 

Περισσότερα γι' αυτό ,εδώ.

 

Για ένα πρώτο ξεκίνημα ανάπτυξης πρόσθετων και εφαρμογών σε ΝΕΤ πλατφόρμα , βρήκα αυτό. Σίγουρα θα υπάρξει και αναλυτική τεκμηρίωση των προτύπων ώστε η ανάπτυξη λογισμικού να "τρέχει" απρόσκοπτα στη νέα πλατφόρμα.

 

Προτού το ελέγξεις αυτό , μην περάσεις στην εξαιρετικά επίπονη (στη φάση αυτή) και χρονοβόρο διαδικασία upgrading σε πλατφόρμα ΝΕΤ.

 

Και συγχαρητήρια για την εξαιρετική σου δουλειά Ηλία.

Link to comment
Share on other sites

gvarth , το είχε επισημάνει και ο Παναγιώτης (φυσικά το λέω φιλικά) .

Αλήθεια , τι πρόκειται να γίνει ; Θέλω να πω , πριν μερικά χρόνια είχα διαβάσει πως θα κατευθυνόντουσαν στην κατασκευή μιας πλατφόρμας που να αντικαθιστούσε την VBA , ώστε να λειτουργούσε με τον ίδιο τρόπο . Μου φαίνεται όμως πως τελικά όλα θα γίνονται μέσω του Συντάκτη (editor) της VB .NET .

Επίσης , πέρα από τον συντάκτη της VB9 υπάρχει άλλος τρόπος να μετατρέψω αυτόματα (όσο αυτό γίνεται) το πρόγραμμα (την ΠΥΞΙΣ) από την παλιά στη νέα γλώσσα ;

Link to comment
Share on other sites

gvarth , το είχε επισημάνει και ο Παναγιώτης (φυσικά το λέω φιλικά) .

 

Κατανοητό ότι το λές φιλικά.

Υπάρχει κάτι που σε έκανε να θεωρήσεις ότι παρεξηγήθηκα ;

 

 

Αλήθεια , τι πρόκειται να γίνει ; Θέλω να πω , πριν μερικά χρόνια είχα διαβάσει πως θα κατευθυνόντουσαν στην κατασκευή μιας πλατφόρμας που να αντικαθιστούσε την VBA , ώστε να λειτουργούσε με τον ίδιο τρόπο . Μου φαίνεται όμως πως τελικά όλα θα γίνονται μέσω του Συντάκτη (editor) της VB .NET .

 

Εκεί τα "πάνε" τα πράγματα . Κάθε τόσο , κάποιοι πεφωτισμένοι αλλάζουν τα standards εκ βάθρων με ολέθρια αποτελέσματα για όσους επένδυσαν χρόνο ...

Συνάδελφος που αναπτύσσει κώδικα , εδώ και χρόνια έχει στραφεί σε τεχνολογίες και περιβάλλοντα όπου ΔΕΝ συμμετέχει η Microsoft...

 

 

Επίσης , πέρα από τον συντάκτη της VB9 υπάρχει άλλος τρόπος να μετατρέψω αυτόματα (όσο αυτό γίνεται) το πρόγραμμα (την ΠΥΞΙΣ) από την παλιά στη νέα γλώσσα ;

 

Δύσκολο να γίνει αυτόματη μετατροπή. Ο κώδικας θα αποκτήσει κουσούρια που στην πορεία του χρόνου θα σου δυσκολέψουν τη ζωή. Όμως , η μετατροπή θα γίνει σε πολύ συντομότερο διάστημα από το να διαβάσεις και να κατανοήσεις τα περί πλατφόρμας ΝΕΤ . και να ξεκινήσεις από την αρχή την ανάπτυξη .

Μόλις έχω κάτι καινούργιο για τα εργαλεία μετατροπής , θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι που σε έκανε να θεωρήσεις ότι παρεξηγήθηκα ;
Όχι , ακριβώς επειδή σκεύτηκα εκ των πρωτέρων μή γίνει καμία παρεξήγηση , είπα να προσθέσω και την παραπάνω φράση :) .

 

Συνάδελφος που αναπτύσσει κώδικα , εδώ και χρόνια έχει στραφεί σε τεχνολογίες και περιβάλλοντα όπου ΔΕΝ συμμετέχει η Microsoft...
Και εγώ φλέρταρα με την Real Basic , αλλά δυστηχώς ο Bill Gay είναι ο άρχοντας και υποθέτω πως θα κινεί τα νήματα ακόμα και από τον τάφο του ... Εξάλλου την VB9 μου την δίνει τζάμπα , ο σκασμένος . Πώς να το αρνηθώ :( ;
Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου την VB9 μου την δίνει τζάμπα , ο σκασμένος . Πώς να το αρνηθώ ;

 

Σου τη δίνει τζάμπα για να ... τσιμπήσεις , να αφιερώσεις χρόνο και μόλις θελήσεις το κάτι παραπάνω να πας να αγοράσεις το πλήρες προϊόν και να τα "ακουμπήσεις" τα Euro σου κανονικά.

 

Για όλους μας που "τσιμπάμε" τα δολωματάκια αυτά , η ίδια τύχη επιφυλάσσεται . Το θέμα είναι πότε θα κρίνει ο Βασιλάκης ότι "επιβάλλεται" να γίνει η μετάβαση αυτή.

 

Αχχχχ .... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Python iliekater, python. Free, open-source, και αντικειμενικά ωραία γλώσσα για να προγραμματίζεις. Χωρίς τα σπαστικά άλλων. Βέβαια για εσένα τώρα πια ίσως και να μην υπάρχει επιστροφή...

Link to comment
Share on other sites

Με Python είναι εφικτό να φτιάξεις εφαρμογές για άλλα προγράμματα (δηλαδή όχι μόνο αυτόνομα) ; Ας πούμε για παράδειγμα για το AutoCAD , Word ;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ότι γίνεται γίνεται. Τώρα το πόσο εύκολα είναι συζητήσιμο. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία από το συγκεκριμένο. Το αν αξίζει τον κόπο εξαρτάται πιθανότατα από το τι θες να κάνεις. Με VB είναι σίγουρα πιο εύκολο, δεδομένου ότι και τα δύο τα έχει κάνει η MS. Για το autocad, η Autodesk αγόρασε αυτούσιο τη VBA και τώρα θέλει να την αλλάξει. Κοίτα πχ εδώ:

 

http://snippets.dzone.com/posts/show/2036

http://books.google.com/books?id=ns1WMyLVnRMC&pg=PA161&lpg=PA161&dq=python+and+word+excel&source=bl&ots=NVqj0CfhOm&sig=szBfHKnvH2iLPd6I_QCAXNTisnE&hl=en&ei=4Of-SqvDOonCmQPfjOXwCw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=5&ved=0CBcQ6AEwBA#v=onepage&q=python%20and%20word%20excel&f=false

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.