Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες για Αρχιτεκτονική


TheSpartan

Recommended Posts

Αγαπητέ il mare o il lago καλό θα ήταν όταν ενημερώνεις το κοινό να παραθέτεις όλες τις πληροφορίες. Φέτος λοιπόν, θα έπρεπε να αναφέρεις, ότι εκτός από εσένα 2 μαθητές από τους 8 επιτυχόντες του Ε.Μ.Π. ήταν από το φροντιστήριο του Μοσχάτου. Επίσης άλλοι 6 από το ίδιο φροντιστήριο πέτυχαν σε Πάτρα, Ξάνθη, Βόλο, Θες/κη!!!(70% επιτυχία). Χωρίς επίπεδο όπως είπες βάζει κάθε χρόνο σε όλες τις αρχιτεκτονικές σχολές και αυτό σίγουρα αυτό δεν είναι τόσο τυχαίο. Και να μη ξεχάσω να αναφέρω ότι υπήρξαν χρονιές που στο Ε.Μ.Π. είχε 100% επιτυχία!

Και θα μείνω εδώ, δε θα επεκταθώ άλλο…

Edited by a_a_c_
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αγαπητέ a_a_c θα μπορούσες βέβαια να παραθέσεις και όλες τις συνθήκες που επικράτησαν στις εξετάσεις οι οποίες πέσανε περίπου τις ίδιες ημερομηνίες και που αν δεν κάνω λάθος το σύνολο των ατόμων που δώσανε σε κάθε περιοχή ήταν τελείως διαφορετικό με μεγαλύτερο αυτό της Αθήνας.

 

ένας έξυπνος και λιγότερο διαβασμένος θα έδινε έκτος αττικής και θα πέρναγε. πέρα όμως και από αυτό το κολπάκι τα θέματα που πέφτουν σε άλλες περιοχές δεν συγκρίνονται με την Αθήνας .

π.χ ιστορία Θεσσαλονίκης ένα θέμα ήταν για τον Παρθενώνα που ποιος δεν τον ξέρει απ έξω και ανακατωτά!

 

άλλα εν πάσει περιπτώσει και για να μην παρεξηγούμε είμαστε όλοι διαφορετικοί άνθρωποι.

όποιος θέλει να κυνηγήσει το όνειρό του ψάχνει τις καλύτερες δυνατές λύσεις.

συγνώμη άλλα έμενα το φροντιστήριο σου δεν μου έκανε.

 

ας πούμε πως έψαχνα άλλο επίπεδο γνώσεις όταν από τότε στις πανελλαδικές πήγαινα σε φροντιστήριο στον Πειραιά που είχε δάσκαλους που ήταν ζωγράφοι και αρχιτέκτονες συνεπώς είχα να συγκρίνω με βάση άλλα δεδομένα

από μεριάς μου το θέμα τελειώνει εδώ

ο καθένας ας ψάξει μόνος τον δρόμο του

 

καλό ταξίδι και μην σταματάτε να προσπαθείτε πάνω σε αυτό που ονειρεύεστε

Edited by il mare o il lago
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρον διάβασα τις απόψεις σου για τις κατατακτήριες και την λυσσαλέα επίθεση για τον «τύπο από το μοσχάτο»! στην αρχή νόμιζα και εγώ ότι έχει να κάνει με promotion και anti promotion! Μα στάθηκα σε αυτό που λες ως «… λόγια εμπειρίας !» , και αναρωτιέμαι πως μπορείς να έχεις εμπειρία και άποψη , έχοντας δόση μόνο μια φορά κατατακτήριες , (με χαμηλού επιπέδου ανταγωνισμό ,όπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια στις κατατακτήριες ) και έχοντας βρει και « ΔΑΣΚΑΛΟ απόφοιτο του ΕΜΠ» για να σε βοηθήσει!

Δε θέλω να φανώ κακός αλά μήπως έπεσε και λίγο λάδι στα γρανάζια του ΕΜΠ!

Και επιδίδει σίγουρα θα αναρωτιέσαι ποιος είναι ο συντάκτης αυτού του μηνύματος ,

Έδωσα τρις φορές κατατακτήριες , την εποχή που τα πράγματα δεν ήταν και τόσο εύκολα, ανταγωνισμός μεγάλος και τα γραπτά δεν τα διόρθωναν οι βοηθοί όπως τώρα! Πήγα και ΑΠΘ και Πάτρα , αλλά και εκεί ήταν εξίσου σκληρά τα πράγματα , αφού το ίδιο με εμένα σκέπτονταν και όλοι οι άλλοι που έδιναν στην Αθήνα. Πέρασα και εγώ διάφορες φάσεις ψάχνοντας έναν « ΔΑΣΚΑΛΟ απόφοιτο του ΕΜΠ» να σπρώξει την κατάσταση, τελεία δεν βρήκα και κατέληξα και εγώ στην «τρόγλη του Μοσχάτου», όπου και έμεινα μέχρι να πετύχω στο ΕΜΠ. «έσκασα.» πολλά περισσότερα από εσένα αφού έκανα σχεδόν ένα χρόνο , έμαθα όμως πράγματα που ακόμα και τώρα που τελειώνω δεν έχω μάθει στο ΕΜΠ. Σε αυτή την «τρογλη του Μοσχάτου» έμαθα το πραγματικό νόημα της αρχιτεκτονικής , έμαθα να πλάθω την δουλεία μου , να την εξελίσσω μέρα με την μέρα αλά και την αναιρώ και να την ξαναφτιάχνω, (έτσι ήξερα αν αυτό που είχα κάνει ήταν πραγματικά καλό). Μα το σημαντικότερο που έμαθα ήταν να πατώ στην γη, (κάτι που δεν ισχύει για πολλούς σπουδαστές της αρχιτεκτονικής ,κατατακτηρίους και μη).

Από την δική μου εμπειρία λιπών , θα σου πρότεινα να μπεις μέσα στην επόμενη τρώγλη που θα βρεις , όσο βρόμικη και αν είναι, ένα είναι το σίγουρο, ότι θα βγεις πιο καθαρή.

Υ,Γ. η καραμέλα για το επίπεδο του ΕΜΠ νομίζω πως δεν ισχύει πια, κάνουν εξίσου καλή για να μην πω καλύτερη δουλεία και στης άλλες αρχιτεκτονικές σχολές, και αυτό το λέει ένας σπουδαστής ΕΜΠ

Link to comment
Share on other sites

Στους μελλοντικούς υποψήφιους κατατακτήριων θα ήθελα να πω , πως για την επιτυχία θα πρέπει η διαδικασία της προετοιμασίας να γίνει βίωμα και όχι απλά « ας πάω να δώσω….». Όσο πιο σκληρά προετοιμαστείτε τόσο πιο εύκολα θα πετύχετε. Δεν θέλω να κάνω promotion, καλό θα είναι να το ψάξετε λίγο παραπάνω το θέμα , στις κατατακτήριες της αρχιτεκτονικής δεν υπάρχουν επιφανειακές λύσεις «κάνε αυτό και θα περάσεις…». Εκτός και αν υπάρχει κανένας μπάρμπας στην Κορώνη….!

 

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω τα συμφέροντα του φροντιστηρίου έχουν θιχτεί με αποτέλεσμα την παρέμβαση καθηγητών και μη....Λοιπόν τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά...έχεις όνειρα και δυνατότητες περνάς δεν έχεις δεν περνάς...

Απο κει και πέρα τα περι λαδώματος ανήκουν σε άλλη εποχη και είναι η αρρωστημένη νοοτροπία της γενιάς των πατεράδων μας που έφεραν εμάς και την Ελλάδα σε αυτήν την τραγική θέση...Παιδία μην ξεκινήσετε την προσπάθεια αν στο βάθος του μυαλού σας πιστεύεται αυτό...Η εποχές αλλάζουν και η κρίση αφήνει να επιζήσουν μόνο οι καλύτεροι,δείτε το γύρω σας...ο κόσμος δεν ανέχεται πια τα λαμογια και τους απατεώνες...

Σε επίπεδο γνώσεων η λογική οδηγεί στα ιδιαίτερα μαθήματα με εξειδικευμένους καθηγητές επίσης η λογική λέει ότι αυτό συνεπάγεται μεγαλύτερη οικονομική επιβάρυνση...Εντούτοις υπάρχει ένα σοβαρό θέμα που έχει ανατρέψει την κατάσταση αυτή ...η κρίση...υπάρχουν αξιόλογοι επιστήμονες που λόγω της ανεργίας έρχονται στο σπίτι σου με λίγα λεφτά.Άπλα είναι θέμα ψαξίματος...μπορώ να αναφέρω κάποιους αλλά offlne.

Σημαντικό θεωρώ και την επιλογή της πόλης...αν δεν αισθάνεσαι δυνατός και φυσικά έχεις την οικονομική δυνατότητα απέφυγε το Ε.Μ.Π έχει πιο δύσκολες εξετάσεις...και τα άλλα Πολυτεχνεία το πτυχίο του Αρχιτέκτονα θα σου δώσουν και στο κατω κάτω ένα στημένο γραφείο ή ένας καλός κύκλος που σε τροφοδοτεί από νωρίς με δουλειά θα αναπληρώσουν πολυ γρήγορα τα όποια κενά στις θεωρητικές γνώσεις .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 στον sotos78 παρόλο που διαφωνούμε στις "θετικές παρενέργειες της κρίσης" και στην "εξαφάνιση της λαμογιάς"...

Το +1 για την θετική ενέργεια που προσφέρει σε όλους που πραγματικά θέλουν να γίνουν Αρχιτέκτονες

Επειδή, πιστεύω ακράδαντα ότι στην ζωή αν θέλεις πολύ κάτι το πετυχαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ενδιαφερομαι για κατατακτηριες αρχιτεκτονικη ΕΜΠ και ηθελα να ρωτησω εχει πολλα μαθηματικα και τεχνικες μηχανικες?

Επισης εχει εργαστηρια η υποχρεωτικες παρακολουθησεις ?πολλα ,γιατι θα δουλευω παραλληλα!?βγαινει η σχολη με δουλεια?

Edited by MiR:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.