Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άλλος μελετάει, άλλος υπογράφει-αντιστοιχία αμοιβών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπάρχουν και τα -λεγόμενα- μηχανολογικά

 

Στον Μεσαιωνα δεν υπηρχαν μηχανολογοι. Ο Αρχιμαστορας (προγονος του ΠΜ) ηταν Αρχιτεκτονας, Στατικος ΚΑΙ Μηχανολογος). Ο διαχωρισμος των ειδικοτητων ηταν ενα λαθος που πρεπει να διορθωθει.

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη "λεγόμενα" πηγαίνει και στα "αρχιτεκτονικά" και στα "στατικά", άρα -προφανώς- δεν υποτιμώ καμμία από τις δύο έννοιες.

Χρησιμοποίησα τη φράση αυτή για να τονίσω ότι η μελέτη του κτιρίου είναι ενιαία.

 

Είπα εγώ ότι οι ειδικότητες δεν είναι διακριτές; Μίλησα για "δικαίωμα υπογραφής" ή "εμπειρία";

 

Ιατρός είναι αυτός που κατέχει την ιατρική.

Κηπουρός είναι αυτός που κατέχει την κηπουρική.

Ζαχαροπλάστης είναι αυτός που κατέχει την ζαχαροπλαστική.

Μηχανικός είναι αυτός που κατέχει την μηχανική.

 

Πρέπει να μπορούν να αντιμετωπίζουν συνολικά την μελέτη και οι δύο ειδικότητες, διότι η μελέτη είναι μία. Είναι

αδύνατη η αρχιτεκτονική διαμόρφωση αγνοώντας την στατική λειτουργία, όπως (είναι αδύνατο) και το αντίστροφο.

 

Ο Μηχανικός μορφώνει κτίρια με τα εξής κριτήρια:

α) ασφάλεια β) λειτουργικότητα γ) αισθητική δ) οικονομία

Αυτό το σύνολο είναι ενιαίο.

Αν θεωρείς ότι τα β) και γ) μπορούν να αντιμετωπισθούν ανεξάρτητα από το α)· διαφωνώ (εκτός αν εννοείς κάτι άλλο συνάδελφε chowchow).

 

Αν θεωρεί κάποιος ότι ο Πολιτικός Μηχανικός είναι Στατικός, μπορεί να μου εξηγήσει σε τι περιορίζεται η δουλειά του;

Αντίστοιχο ερώτημα θέτω και για τους Αρχιτέκτονες. Δηλαδή, πρέπει να κάνουν την αρχιτεκτονική διαμόρφωση χωρίς να γνωρίζουν Μηχανική;

Στον Μεσαιωνα δεν υπηρχαν μηχανολογοι. Ο Αρχιμαστορας (προγονος του ΠΜ) ηταν Αρχιτεκτονας, Στατικος ΚΑΙ Μηχανολογος). Ο διαχωρισμος των ειδικοτητων ηταν ενα λαθος που πρεπει να διορθωθει.

 

Έχει κάποιο νόημα αυτό το σχόλιο;

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη "λεγόμενα" πηγαίνει και στα "αρχιτεκτονικά" και στα "στατικά", άρα -προφανώς- δεν υποτιμώ καμμία από τις δύο έννοιες.

Χρησιμοποίησα τη φράση αυτή για να τονίσω ότι η μελέτη του κτιρίου είναι ενιαία.

 

με τον τροπο που γραφτηκε ηταν ευκολα παρεξηγησιμο παντως.

 

Είπα εγώ ότι οι ειδικότητες δεν είναι διακριτές; Μίλησα για "δικαίωμα υπογραφής" ή "εμπειρία";
δεν ειπες το αντιθετο.

 

 

Ζαχαροπλάστης είναι αυτός που κατέχει την ζαχαροπλαστική.
ο Ζαχαροπλαστης που ξερει (και μπορει) να μαγειρευει (λογω συγγενους ειδικοτητας) ειναι ΚΑΙ Μαγειρας ?
Πρέπει να μπορούν να αντιμετωπίζουν συνολικά την μελέτη και οι δύο ειδικότητες, διότι η μελέτη είναι μία.
συνεργαζομενοι στενα σε ολες τις φασεις της μελετης και οχι υποκαθιστωντας ο ενας τον αλλον.

 

Είναι

αδύνατη η αρχιτεκτονική διαμόρφωση αγνοώντας την στατική λειτουργία, όπως (είναι αδύνατο) και το αντίστροφο.

συμφωνω απολυτα.

 

Ο Μηχανικός μορφώνει κτίρια με κριτήρια:

α) ασφάλεια β) λειτουργικότητα γ) αισθητική δ) οικονομία

Αυτό το σύνολο είναι ενιαίο.

Αν θεωρείς ότι τα β) και γ) μπορούν να αντιμετωπισθούν ανεξάρτητα από το α)· διαφωνώ.

Η σειρα που τα παραθετεις (χρονικα) ειναι λαθος.

Θα τα εγραφα λιγο διαφορετικα :

α) Η επιθυμια και οι αναγκες του ιδιοκτητη

β) λειτουργικοτητα

γ) αισθητικη

δ) ασφαλεια

ε) οικονομια (οπου ζητειται)

 

Το α (σε συνδυασμο με τις επιμερους ιδιαιτεροτητες καθε μελετης) οδηγει τον Αρχιτεκτονα σε μια λυση που πληρει τα β & γ. Στην φαση αυτη συμβουλευεται τον Στατικο και κανει οποιες προσαρμογες εκεινος του ζητησει ωστε να εξασφαλισει το γ. Σε συνεργασια παντα απο την αρχη και οχι σε τελειωμενα αρχιτεκτονικα. Ο πελατης εγκρινει την μελετη και καθοριζει το ε.

 

(εκτός αν εννοείς κάτι άλλο συνάδελφε chowchow).
συναδελφισσα :smile:

 

Έχει κάποιο νόημα αυτό το σχόλιο;

Απαντουσε σε αυτο

"Δεν ισχύει ότι τον σωστό αρχιτεκτονικό σχεδιασμό μπορεί να τον κάνει η μία ειδικότητα και τον στατικό η άλλη."

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, ζητώ -ταπεινά- συγγνώμη για την προσφώνηση (αν και το "συνάδελφε" χρησιμοποιείται και στο θηλυκό γένος).

Δεύτερον, δεν είναι -όντως- σαφές ότι η λέξη "λεγόμενα" πηγαίνει και στα "αρχιτεκτονικά" και στα "στατικά".

Τρίτον, επιμένω πως "δεν ισχύει ότι τον σωστό αρχιτεκτονικό σχεδιασμό μπορεί να τον κάνει η μία ειδικότητα και τον στατικό η άλλη.

Πρέπει να μπορούν να αντιμετωπίζουν συνολικά την μελέτη και οι δύο ειδικότητες, διότι η μελέτη είναι μία.

Τέταρτον, δεν είναι κακό να διαφωνούμε συναδέλφισσα. :)

Πέμπτον, ο άμεσος (δεν λέω στενός, γιατί μπορεί να παρεξηγηθεί ;)) συνεργάτης μου είναι Αρχιτέκτονας και τον εμπιστεύομαι περισσότερο από κάθε άλλον Μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

την αρχιτεκτονική διαμόρφωση
διαμορφωση συναδελφε κανουμε στις πρασιες και τους ακαλυπτους, στα αρχιτεκτονικα κανουμε μελετες.

εκτος αν εννοεις, οτι πρεπει να αρχιζουμε απο τα τοιχεια και τις πλακες και μετα να "κοβουμε" δωματιακια στα ενδιαμεσα.

Σε αυτην την περιπτωση εχεις απολυτο δικιο, δεν χρειαζεται αρχιτεκτονας για να κανει αυτην την δουλεια. Μπορει να την κανει οποιοσδηποτε.

 

Πρώτον, ζητώ -ταπεινά- συγγνώμη για την προσφώνηση (αν και το "συνάδελφε" χρησιμοποιείται και στο θηλυκό γένος).

Δεύτερον, δεν είναι -όντως- σαφές ότι η λέξη "λεγόμενα" πηγαίνει και στα "αρχιτεκτονικά" και στα "στατικά".

Τρίτον, επιμένω πως "δεν ισχύει ότι τον σωστό αρχιτεκτονικό σχεδιασμό μπορεί να τον κάνει η μία ειδικότητα και τον στατικό η άλλη.

Πρέπει να μπορούν να αντιμετωπίζουν συνολικά την μελέτη και οι δύο ειδικότητες, διότι η μελέτη είναι μία.

Τέταρτον, δεν είναι κακό να διαφωνούμε συναδέλφισσα. :)

 

Πρωτον, δεν πειραζει :D

δευτερον : εκει "τα πηρα"

τριτον : εδω διαφωνουμε. Ο καθενας χρησιμοποιει τις γνωσεις του τομεα του για να προκυψει υστερα απο στενη συνεργασια το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

Τεταρτον : μ' αρεσουν οι διαφωνιες. Δεν μ' αρεσει να υποτιμουν την ειδικοτητα μου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ με παρεξηγείς :). Όχι διαμόρφωση λοιπόν, αλλά σύνθεση. Ευχαριστημένη;:)

Η μελέτη ενός κτιρίου είναι μία και ενιαία. Δεν χωρίζεται σε στύλους και δωμάτια.

Πιστεύω ότι δεν έχω γράψει κάτι υποτιμητικό για τους Αρχιτέκτονες.

Αντιθέτως σε άλλη συζήτηση έχω υπερασπιστεί την επιστημονική επάρκεια του Αρχιτέκτονα Μηχανικού.

 

Όσο για το ποιος μπορεί να εκπονήσει κτιριακές μελέτες, τον τρόπο που αυτό γίνεται και ποιο είναι το

αντικείμενο του Μηχανικού είπαμε· διαφωνούμε. Δεν είναι κακό:).

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ με παρεξηγείς :). Όχι διαμόρφωση λοιπόν, αλλά σύνθεση. Ευχαριστημένη;:)

καλυτερα :smile:

 

Πιστεύω ότι δεν έχω γράψει κάτι υποτιμητικό για τους Αρχιτέκτονες.

Αντιθέτως σε άλλη συζήτηση έχω υπερασπιστεί την επιστημονική επάρκεια του Αρχιτέκτονα Μηχανικού.

 

ενδεχομενως αυτη να ηταν η προθεση σου και το δεχομαι ευχαριστως.

(ειμαστε και ελαφρως off topic, και θα μας κραξουν)

Link to comment
Share on other sites

1.zavi: Πολύ ευνοϊκά για ποιον;;;

2.Αυτοί που δίνουν τις δουλειές λένε ότι η πιάτσα δουλεύει με 30% για τον μηχανικό που κάνει την μελέτη. Με την μέγιστη έκπτωση που έχω ακούσει φεύγει άλλο ένα 30%. 15% ΦΕΜ,ΤΣΜΕΔΕ.

3.Δηλ. αυτός που φέρνει την δουλειά παίρνει προμήθεια 25% έως 55% αν δεν δεν έχει κάνει έκπτωση. Πολύ δεν είναι;;;

4.Εγώ ξέρω ότι μια προμήθεια γύρω στο 3% είναι γενικά καλή.

5. Και οι μεσίτες με τόσο δεν δουλεύουν;;;;

 

6.Ας μην πιστεύουν οι μελετητές ότι τους πουλάνε οι μεσίτες αδειών γιατί περί αυτών πρόκειται.

 

1.Γι' αυτόν που είναι κλεισμένος σε ένα γραφείο κ του δίνουν δουλειά χωρίς να κουνάει ούτε το δαχτυλάκι του για ν ατη βρει.

2.Δεν ασχολούμαι με ΦΕΜ,ΤΣΜΕΔΕ κ διάφορα άλλα τέτοια παρελκόμενα.Αν μία δουλειά αμοίβεται με 100 μονάδες,αυτός που θα την μελετήσει πρέπει κατά τη γνώμη μου να πάρει Max 35 μονάδες.Τα υπόλοιπα πρέπει να πάνε α)σε αυτόν που την ''ψαρεύει'' κ β) σε αυτόν που καταφέρνει να την διεκπεραιώσει και να την πληρωθεί.

3.Αυτός που φέρνει τη δουλειά λύνει κ δένει κ βάζει τους δικούς του κανόνες κ όποιος θέλει συμφωνεί,όποιος δεν θέλει δεν συμφωνεί.

4.Κ εγώ,αλλά μία προμήθεια γύρω στο 65-70% είναι καλύτερη.

5.Κ με παραπάνω μη σου πω....διότι παίρνουν 2% από τον πωλητή κ άλλο 2% από τον αγοραστή.Κ εξαρτάται βέβαια κ τη συμφωνία.Αλλά μιλάμε για μηχανικούς αυτή τη στιγμή κ όχι για μεσίτες....

6.Δεν έχω κ πολλές σχέσεις με άδειες.Μακάρι να ήμουν μεσίτης αδειών.Μπορεί ο καθένας να πιστεύει ό,τι θέλει,απλά όταν έρθει η ώρα του split το ποστ μου μπορεί να βοηθήσει σε αποφυγή εγκεφαλικών.

 

οι δουλειές μας να διαφέρουν παρασάγγας από των υπολοίπων ειδικοτήτων

Έπαρση συνάδελφε,έπαρση.Μην γενικεύεις,καθώς στη χώρα μας υπάρχουν αρκετοί περιορισμοί στη σύνθεση...Κ υπάρχουν καλοί κ κακοί σε κάθε ειδικότητα.Το όπλο των μηχανικών είναι το μυαλό κ η προσωπικότητα,κ όχι η ειδικότητα.

 

Θα σου φαινόταν λοιπόν άδικο να κράταγε ένα 85-90% της αμοιβής των αρχιτεκτονικών όταν εσύ θα κράταγες (αναπόφευκτα) ολόκληρο το ποσό για την αντίστοιχη επίβλεψη και την εντύπωση των άλλων ότι ''σχεδιάζεις καλά''?

 

Εξαρτάται από το πόσο σημαντική είναι η δουλειά.Σε άλλο θρεντ έχω ξαναπεί ότι δεν χρειάζεται να έχω εντρυφήσει στα άδυτα της Αρχιτεκτονικής για να συνθέσω ένα σπιτάκι 100 τ.μ.Γνωρίζουμε πολύ καλά όλοι μας τα όρια των δυνατοτήτων μας κ όποιοι τα υπερτιμούν,παθαίνουν ό,τι παθαίνουν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.