Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως νοείται μία οικοδομή ενιαία; (Εκτός Σχεδίου για σύσταση οριζόντιας)


kostaskalam

Recommended Posts

Να μεταφέρεις στη συμβολαιογράφο σου πως αν δεν έχει ιδέα καλύτερα να μασάει παρά να μιλάει. Δηλαδή σε ένα μεγάλο κτήριο που στατικά σαν μηχανικός επιλέγω τη λύση των 2 ή και περισσότερων ανεξάρτητων στατικά φερόντων οργανισμών τι γίνεται? Δεν μπορώ να συστήσω οριζόντιες? Η αν έχω μια υπάρχουσα κατοικία και κάνω προσθήκη κατ' επέκταη στατικά ανεξάρτητη πάλι δεν μπορώ? Μήπως θα σου κάνει και έλεγχο στη στατική μελέτη να δει αν είναι σψστές οι παραδοχές σου?

 

Φίλε μου και συνάδελφε ή άλλαξε συμβολαιογράφο ή δώσε της να σου κάνει αρχιτεκτονικά - στατικά και απλά σφράγισέ τα.

 

Συγγνώμη που τα πήρα, αλλά δεν μπορώ να ακούω τέτοιες απόψεις επαγγελματιών με τους οποίους υποτίθεται συνεργαζόμαστε. Στο κάτω κάτω ας σου δώσει τη νομοθεσία που αναφέρει τους όρους για σύσταση οριζοντίων να δούμε και εμείς που δεν ξέρουμε πως το εμηνεύει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον να μείνουμε στην ''ουσία'' (ή αλλιώς να ερμηνεύσουμε τί εννοούν): τα κτίσματα πρέπει να συνδέονται με μη ελαφρές κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, για να συνεχίσω το θέμα που συζητήθηκε και με αφορά, εφόσον η πέργκολα θεωρείται συνεκτικό στοιχείο των 2 ή περισσοτέρων κατοικιών, τί φάρδος πρέπει να έχει, ποια η απόσταση δηλαδή που πρέπει να καλύπτει μεταξύ των δυο κτιρίων, είναι Δ, είναι 2,50μ. ή είναι όσο θέλω πάνω απο 2,50μ? Έχω λάβει απο πολεοδομία, απο κάθε υπάλληλο διαφορετική απάντηση! Επίσης, επόμενη ερώτηση? εφόσον θεωρούνται ενιαία κτίρια και μεταξύ τους τα κτίρια δεν είναι ίδια, μπορώ να μεταφέρω τα Α μέτρα ημιυπαίθριου του ισογέιου της μιας κατοικίας στο ισόγειο της διπλανής? ή τέλος πάντων να τα μοιραστούν όλα τα ισόγεια των 2 ή περισσοτέρων κατοικιών όχι ισομερώς? Ερωτώ...

Link to comment
Share on other sites

Η πέργκολα μια και μιλάμε ότι μπαίνει μεταξύ κτηρίων, πρέπει να καλύπτει την απόσταση μεταξύ τους η οποία σε κάθε περίπτωση είναι >Δ. Τώρα το πόσο μεγάλη απόσταση μπορείς να καλύψεις με την πέργκολα είναι ένα άλλο θέμα. Δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποιος σαφής περιορισμός σε σχέση με αυτή τη διάσταση, όμως αν πας πχ μια πέργκολα 20 μέτρων, ο υπάλληλος που ελέγχει θα πονηρευτεί για το τι ακριβώς θες να κάνεις. Ενδιαφέρουσα ερώτηση πάντως...

 

Σε σχέση με τους ημιυπαίθριους υπάρχει ένας περιορισμός ώστε οι ημιυπαίθριοι σε κάθε όροφο να είναι το 15% της δόμησης του ορόφου. Δεν αναφέρει κάτι για ξεχωριστά κτήρια κλπ, και ίσως είναι θέμα τρόπου ερμηνείας.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, alexp81, εαν εχω 2 κατοικίες 100μ2 η μια και 50 η άλλη η κάθεμια δικαιούται απο 15μ2 και 7,5μ2 αντίστοιχα. Η ερώτηση, για να γίνω πιο σαφής, είναι : μπορώ να πάρω απο τα 15μ2 τα 5μ2 και να τα βάλω στη δευτερη κατοικία, στον ίδιο πάντα όροφο? θεωρητικά, εφόσον μιλάμε για ενιαίο κτίριο, είναι εντός των πλαισιων του κανονισμού των η/χ.Και εγώ επιφυλάσσομαι γιαυτή τη συλλογιστική. Αναρωτιωμουν απλώς μήπως γνώριζε κανείς κάτι επι του θέματος. Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπ' όψη ότι πολεοδομικά μιλάμε για 2 ανεξάρτητα κτήρια αφού τα ενώνει πέργκολα. Γι' αυτό και είναι θέμα τρόπου ερμηνείας. Αν επρόκειτο για εννιαίο κτήριο δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρω ότι το θέμα της οριζόντιας ιδιοκτησίας σε εκτός σχεδίου έκταση έχει ξανασυζητηθεί αλλά από ότι είδα οι ως τώρα δημοσιεύσεις δεν μπόρεσαν να λύσουν τις απορίες μου.

 

Σε ακριτικό νησί όπου ανθεί η οικοδόμηση τουριστικής κατοικίας, κατασκευαστής θέλει να οικοδομήσει 3 κατοικίες και να τις πουλήσει κάθε μία ξεχωριστά με δικό της κομμάτι γης.

 

Ως γνωστόν η σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου δεν επιτρέπεται. Ο τρόπος –πατέντα- με τον οποίο μπορεί ο κατασκευαστής να επιτύχει τους στόχους τους είναι ο εξής:

 

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας στην οποία τα 3 κτίρια θα ενώνονται πέργολες οι οποίες χαρακτηρίζονται ως ημιυπαίθριοι χώροι αλλά μετράνε στην δόμηση και φυσικά στην κάλυψη (έτσι ώστε τα 3 κτίρια να αντιμετωπίζονται ως ένα) Με αυτό τον τρόπο ο συμβολαιογράφος θα μπορέσει να δωσει αποκλειστική χρήση σε 3 κομμάτια γής και ετσι θα έχουμε μια ψευτοκάθετη ιδιοκτησία θυσιάζοντας μερικά μέτρα δόμησης.Τα παραπάνω εχω δει να εφαρμόζονται, αν κάποιος μπορεί να διορθώσει ή ξέρει κάτι παραπάνω ας μας προσφέρει τις γνωσεις του.

 

Οι ερωτησεις είναι οι εξής

Τι διαστάσεις πρέπει να έχουν οι ημιυπαίθριοι αφου θα μετράνε και στην δόμηση;

Τι αποστάσεις πρεπει να έχουν τα κτιρια εφόσον θα πρέπει να θεωρηθούν ως ένα;

Υπαρχει οριο στο εμβαδόν που θα τεθει σε αποκλειστική χρήση για κάθε κατοικία;

Πρέπει αναγκαστικά να υπάρχει και κομμάτι κοινής χρήσης αν ναι τι ποσοστό της εκτάσεως?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο ότι θα στο πάρουν ως ενιαίο κτίριο. Μια ερώτηση στην πολεοδομία μην πώ μια προέγκριση αρχιτεκτονικών θα σε εξασφαλίσει 100%.

Link to comment
Share on other sites

Άρα συνδιάζοντας τις απαντήσεις...

δεν μπορεί να θεωρηθεί ενιαίο το κτίσμα (δύο κτίσματα κατοικιών) όταν συνδέεται με μεταλλική πέργολα.. ή κάτι ανάλογο που σκεπάζει π.χ.: 5 ανοικτούς χώρους στάθμευσης ή διαμόρφωση μπαζωμένης βεράντας???

πρέπει να "θυσιαστούν" οι ημιυπαίθριοι???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.