Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που ΔΕΝ αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Να ρωτησω και εγε κατι άλλο?κανουμε την αιτηση και εχουμε μονο τα προτιμολογια..Βγαινει η αποφαση και βλεπουμε οτι μας εγκρινουν..Πηγαινουμε μετα και τα αγοραζουμε απο την τσεπη μας παιρνουμε τα τιμολογια και τα καταθετουμε στην τραπεζα..και περιμενουμε να γινει ο ελεγχος και τελικα η πιστωση..Σωστα η κανω καποιο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 224
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) παιδια αν ζητήσω και λαπτοπ και pc πάει πολύ/ μπορει να έχω πρόβλημα κατα την αξιολόγηση?

 

2) 5000 το ελάχιστο είναι χωρίς ΦΠΑ, 4000 δικά τους και 1000 δικά μου? δηλαδή τα προιοντα που θα δηλώσω θα πρέπει να έχουν αξία χωρις ΦΠΑ τουλάχιστον 5000???

 

3) η κατάθεση των προσφορών στη τράπεζα γίνεται μόνο αν αξιολογηθεί θετική η προσφορά?

 

1)και εγώ το ίδιο θα ζητήσω, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, το desktop για το σπίτι και το laptop για παρουσιάσεις, επισκέψεις σε εταιρίες, επαγγελματικά ραντεβού κλπ.

 

2)Σωστά, δηλαδή πρέπει να καταθέσεις πρόταση για τουλάχιστον 5000 ευρώ αξία χωρίς ΦΠΑ. Αν εγκριθεί, επιδοτούνται 4000 και τελικά πληρώνεις 1000 ευρώ + 950 ευρώ για το ΦΠΑ.

 

3)Εχω και εγώ την απορία αυτή. Ξέρει κανείς???

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγε κατι άλλο?κανουμε την αιτηση και εχουμε μονο τα προτιμολογια..Βγαινει η αποφαση και βλεπουμε οτι μας εγκρινουν..Πηγαινουμε μετα και τα αγοραζουμε απο την τσεπη μας παιρνουμε τα τιμολογια και τα καταθετουμε στην τραπεζα..και περιμενουμε να γινει ο ελεγχος και τελικα η πιστωση..Σωστα η κανω καποιο λαθος?

 

Σε γενικές γραμμές σωστά, υπάρχει το ερώτημα αν πας στην τράπεζα και πριν βγει η απόφαση για να καταθέσεις και τα προτιμολόγια και να φτιάξουν το φάκελο σου.

Link to comment
Share on other sites

1)και εγώ το ίδιο θα ζητήσω, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, το desktop για το σπίτι και το laptop για παρουσιάσεις, επισκέψεις σε εταιρίες, επαγγελματικά ραντεβού κλπ.

 

2)Σωστά, δηλαδή πρέπει να καταθέσεις πρόταση για τουλάχιστον 5000 ευρώ αξία χωρίς ΦΠΑ. Αν εγκριθεί, επιδοτούνται 4000 και τελικά πληρώνεις 1000 ευρώ + 950 ευρώ για το ΦΠΑ.

 

3)Εχω και εγώ την απορία αυτή. Ξέρει κανείς???

 

Το ΦΠΑ δεν το παίρνεις πίσω μέσω της περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινιστικές ερωτήσεις μπορούν να υποβληθούν ηλεκτρονικά στις διευθύνσεις : [email protected] - [email protected]

 

και τηλεφωνικά στα τηλέφωνα (Ώρες 09.30-17.00):

 

210 3375938

210 3375939

210 3742068

210 3742071

210 3742075

210 3742082

210 3742083

210 3742086

 

από http://www.espa.gr/Greek/News.aspx?newsid=139

 

Γιατί συνειδητοποιώ ότι κάποιοι βαριούνται να διαβάσουν τα έντυπα - το να μην τα κατανοούν ούτε μπορώ (και θέλω) να το διανοηθώ.

 

Προσέχτε τις ερωτήσεις σας! Επιστήμονες άμθρωποι είστε!

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας συγκεντρώσει όλες τις προσφορές γράφουμε σε ενα χαρτί όλες τις τιμές των προϊόντων χωρίς ΦΠΑ.Απο δίπλα γράφουμε το 80% ή το 50% αυτού ανάλογα αν έχουμε πρώτη έναρξη επαγγέλματος μεσα στη πενταετία ή οχι.Κοιτάμε απο το σύνολο των ποσοστιαίων να καλύπτεται το μέγιστο δημοσίας δαπάνης,8000 ή 16000 αντίστοιχα

 

απο τη διαδικασια που γραφει ο frightnight εχει λαθος στα ποσα ειναι τα μισα εκτος

αν δεν το επιασα σωστα...

Link to comment
Share on other sites

 

απο τη διαδικασια που γραφει ο frightnight εχει λαθος στα ποσα ειναι τα μισα εκτος

αν δεν το επιασα σωστα...

 

γιώργος αυτοί π.χ. για εναν κάτω πενταετίας για το κάθε προϊόν που θα επιλέξει θα επιδοτούν με 80%.Αν προσθέσεις για όλα τα προϊόντα όταν αυτό το ποσό φτάσει 8000 εκεί θα σταματήσουν(μεγιστο).

 

edit

γιώργος έχει διορθωθεί έπειτα απο τις υποδείξεις του συναδελφου gio.Δες το τώρα μήπως συμφωνείς και εσυ

Link to comment
Share on other sites

 

2) 5000 το ελάχιστο είναι χωρίς ΦΠΑ, 4000 δικά τους και 1000 δικά μου? δηλαδή τα προιοντα που θα δηλώσω θα πρέπει να έχουν αξία χωρις ΦΠΑ τουλάχιστον 5000???

ΛΑΘΟΣ

Αν τη δημόσια δαπάνη (για τους κατω πενταετίας) προσπαθήσουμε να τη περιορίσουμε στο ελάχιστο δηλαδή 5000,αυτό αυτόματα θα είναι, μια και αυτοι δεν βάζουν ΦΠΑ,το 80%.Άρα 1250 είναι το 20% και η συνολική τιμή χωρίς ΦΠΑ είναι 6250.Άρα τα προϊόντα που θα επιλέξεις θα έχουν αξία χωρίς ΦΠΑ τουλάχιστον,όπως το λες,6250 ευροπουλα

ΛΑΘΟΣ

 

edit

Αν τη δημόσια δαπάνη (για τους κατω πενταετίας) προσπαθήσουμε να τη περιορίσουμε στο ελάχιστο δηλαδή 5000 τότε το 80% είναι 4000 και το 20% 1000.Άρα τα προϊόντα που θα επιλέξεις θα έχουν αξία χωρίς ΦΠΑ τουλάχιστον,όπως το λες,5000 ευρο

συγγνώμη

Link to comment
Share on other sites

Αν τη δημόσια δαπάνη (για τους κατω πενταετίας) προσπαθήσουμε να τη περιορίσουμε στο ελάχιστο δηλαδή 5000,αυτό αυτόματα θα είναι, μια και αυτοι δεν βάζουν ΦΠΑ,το 80%.Άρα 1250 είναι το 20% και η συνολική τιμή χωρίς ΦΠΑ είναι 6250.Άρα τα προϊόντα που θα επιλέξεις θα έχουν αξία χωρίς ΦΠΑ τουλάχιστον,όπως το λες,6250 ευροπουλα

 

Είναι σίγουρο αυτό που λες; Εγώ σύμφωνα με αυτά που κατάλαβα από τον οδηγό ο επιχορηγούμενος προυπολογισμός είναι 5000-10000 για τους νέους και 8.000 με 16.000 για τους υπόλοιπους. Από αυτά τα ποσά το ποσοστό της δημόσιας επιχορήγησης είναι 80% για τους νέους και 50% για τους υπόλοιπους.

Δηλαδή 4.000 το ελάχιστο και 8.000 το μέγιστο είται είσαι νέος είται παλιός.

 

http://www.ependyseis.gr/sub/epag/files/odigos_main.pdf σελίδα 8.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.