Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβίες


sakistsalikis

Recommended Posts

συνέχεια από εδώ:

Τί θεωρείται τελικά ισόγειο?

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=9257&page=2

myri

 

 

Καταρχην κατι που μου φανηκε παραξενο: Αν αγορασει καποιος οικοπεδο και χτισει σπιτι θα του βγει πιο ακριβα απ το να το αγορασει ετοιμο σπιτι απο εργολαβο ή μεσίτη;

Εντάξει τα υλικα και οι μαστόροι είναι πιο φθηνοί για τον εργολάβο αλλα τοσο πολυ;

Μηπως είναι πιο φθηνο το ετοιμο επειδη το μισο ειναι παρανομο και το αλλο μισο τρεχα γυρευε τι παλιο-υλικα και παλιο-δουλεια έχει γίνει;

 

Τα ισογεια δεν είναι παρανομα εξ' ορισμου, ούτε και τα υπόγεια, ούτε κατι αλλο. Παρανομα γίνονται όταν δεν κατασκευαστουν σύμφωνα με την αδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαι τελικά τί γίνεται?όλοι χτίζουν παρανομα.Μου το ειπε χθες κατασκευαστης-αρχιτεκτωνας.Πχ. θεμελιώνοντας πιο ψηλα,το υπογειο (κατα την αδεια) κατασκευαζεται ισογειο,το σιογειο(κατα την αδεια )ως 1ος κ.ο.κ. με αποτελεσμα να εχουμε παρανομιες ως προς το ύψος,ως προς τη χρηση κτλ.....

Και σου πουλανε μετα τα 170 τμ ,και νόμιμα είναι τα 85...Μα είναι δυνατόν?

Όσο για το συναδελφο που ρωτησε για το κόστος ανεγερσης σε σύγκριση με το κόστος αγοράς έτοιμης κατοικίας,σε έναν εργολαβο, η ανεγερση στοιχίζει (μιας σχετικά μετριας κατασκευής) στην Θεσσαλονίκη περίπου 900-1000€/μ2.....Και πουλάνε 2000-2500.Εσένα ως ιδιώτη άντε να στοιχίσει 1000-1200€/μ2....οπότε μάλλον συμφέρει το κόστος ανεγερσης.Απλώς συνυπολογισε και το υψηλό κόστος αγορας οικοπεδου(αν δεν υπάρχει),το άγχος και το μαλωμα με τα συνεργεια κτλ....,την αμοιβη μηχανικού για να επιβλέπει το τί γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται άδικο να λες ότι στους κατασκευαστές κοστίζει 1000 € και πουλάνε 2500-3000, γιατί ξεχνάς το κόστος του οικοπέδου. Για το 1000 € βέβαια έχω κάποιες επιφυλάξεις, αλλά αυτό είναι για άλλο thread.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην γενικεύουμε. Όλοι για να βγάλουν λεφτά δουλεύουν. Από εκεί και πέρα υπάρχουν καλοί επαγγελματίες και κακοί. Κάποιοι επιχειρηματίες είναι πιο προικισμένοι και έξυπνοι από άλλους.

 

Κατά την άποψή μου αυτό το σχόλιο για υπερκέρδη είναι χαρακτηριστικό ελληνικό: Φθονούμε τον επιτυχημένο και τον πλούσιο. Σε πληροφορώ ότι δεν θα ήθελες να είσαι στην θέση κάποιου μεγαλοεργολάβου σε Β. Ελλάδα που έχει τα μηχανήματα και κάθονται και φοβάται εάν του σκάσει κάποια επιταγή.

 

Η δουλειά τους είναι απελπιστικά ψυχοφθόρα και αμοίβεται.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι εργολάβοι αντιπαροχή παίρνουν τα οικόπεδα άρα δεν υπάρχει κόστος στο οικόπεδο . Εξαντλούν το Σ.Δ και τους ημιυπαίθριους τους οποίους κλείνουν, ξεμπαζώνουν τα υπόγεια ζητούν 30% έκπτωση από τους μηχανικούς και όλα αυτά τα χρεώνουν με 2000-2500 το μέτρο. Τα κέρδη τους είναι πολύ καλά !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τους χρειάζεονται για τα by-pass που κάνουν στα 50 τους 4 στους 5 από το άγχος.

Είναι κακό να βγάζει κάποιος λεφτά;;; Και οι μελετητές βγάζουν όταν έχουν δουλειά. Και ποιος είναι ο ορισμός του υπερκέρδους;;;

Link to comment
Share on other sites

Κακό δεν είναι να βγάζεις λεφτά. Αλλά όχι σε βάρος τον μηχανικών! Θέλουν τρελές εκπτώσεις, σχέδια εφαρμογής δωρεάν εννοείτε! Πριν δυο μήνες αντιμετώπισα τέτοια κατάσταση ο εν λόγο εργολάβος ήθελε πέρα από την έκπτωση που κάναμε και τα σχέδια εφαρμογής δωρεάν θεωρώντας ότι είναι και υποχρέωση μας. Στην τελική τι με νοιάζει εμένα αν αυτός θέλει να παρανομήσει και δεν έχει να δείξει σχέδια στους αγοραστές του. Ας ήταν νόμιμος να δείχνει τα της αδείας. Έχω την χειρότερη εμπειρία από εργολάβους διότι δεν είναι ο μόνος. Μου έτυχαν και άλλη τέτοιοι. Όλα δωρεάν τα θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

@ tektonas80

Ας μην του έκανες έκπτωση.

Σε βρήκε φτηνό και σε πατάει κάτω!

Τον τελευταίο λόγο έχεις εσύ την ώρα της υπεύθυνης δήλωσης...

 

Οι περισσότεροι εργολάβοι αντιπαροχή παίρνουν τα οικόπεδα άρα δεν υπάρχει κόστος στο οικόπεδο . Εξαντλούν το Σ.Δ και τους ημιυπαίθριους τους οποίους κλείνουν, ξεμπαζώνουν τα υπόγεια ζητούν 30% έκπτωση από τους μηχανικούς και όλα αυτά τα χρεώνουν με 2000-2500 το μέτρο. Τα κέρδη τους είναι πολύ καλά !!!!

 

Όταν η αντιπαροχή είναι 50% και το κατασκ. κόστος 1200ευρώ/μ² (βάλε αποθήκες, πάρκιν, κλιμακοστάσια, είσοδοι κλπ που δεν μετριούνται στα μέτρα ενός διαμερίσματος για να καταλάβεις πως προκήπτει το 1.200) χαμένοι βγαίνουν οι κατασκευαστές αν πουλούν κάτω από 3.000 το μ².

 

Και κάτι ακόμα, είμαστε forum μηχανικών, πρέπει ότι γράφουμε να είναι υπεύθυνα γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιος διαβάζει και τι λανθασμένα συμπεράσματα μπορεί να βγάλει...

 

Υ.Γ. Η έκπτωση στις ελάχιστες αμοιβές όπως αυτές προκύπτουν από το ΤΕΕ είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.