Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στροφική Δυσκαμψία κόμβων - όρια


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε, γενικά στις σύμμικτες κατασκευές, τους κόμβους τους δουλεύουμε ακόμη όπως στα μεταλλικά. Δηλαδή, δεν υπάρχουν σύμμικτοι κόμβοι, και άρα επιρροή της ύπαρξης πλάκας σκυροδέματος στη στροφική δυσκαμψία ενός κόμβου.

 

Ουσιαστικά, δηλαδή, ακόμη και στις σύμμικτες πλάκες, τις περιοχές των κόμβων τις δουλεύουμε όπως στις αμιγώς μεταλλικές πλαισιακές κατασκευές.

 

Αυτό πάντα πρέπει να το έχουμε κατά νου, μιας και το πλέον αντισεισμικό κριτήριο σε μια κατασκευή, είναι οι κόμβοι.

 

Πρακτικά λοιπόν, πάντα ορίζουμε μια περιοχή, συγκεκριμένης γεωμετρίας και περιμέτρου γύρω από κόμβους, όπου θεωρούμε (παραδεχόμαστε) ότι εκεί δεν υπάρχει σύμμικτη λειτουργία.

 

Γι' αυτό το λόγο, φαντάζομαι λοιπόν, χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα, ότι λογικά δεν θα υπάρχει κάποιο κανονιστικό κείμενο.

 

Οι σύμμικτες συνδέσεις λύνονται σαν σύμμικτες. Προγράμματα και οδηγίες υπάρχουν. Αν κάποιος λύσει σε σύμμικτο δοκάρι την σύνδεση (ροπής) σαν μεταλλική τότε το πιο πιθανό είναι ότι δεν έχει εξαντλήσει την αντοχή του δοκαριού στην πλέον κρίσιμη διατομή του, την στήριξη δλδ (σκέψου διάγραμμα ροπών αμφίπακτου). Ο λόγος είναι απλός. Ένα σύμμικτο δοκάρι κοντά στην στήριξη όπου έχει haunch+ένα σχετικά χοντρό χαλυβδόφυλλο είναι πιθανό να έχει πάρα πολύ μικρή απομείωση της πλαστικής αντοχής λόγω στρεπτοκαμπτικού. Λαμβάνοντας υπόψη και τον μοχλοβραχίονα που δημιουργεί ο οπλισμός της πλάκας μέσα στο beff + μερική διατμητική σύνδεση μπορεί να καταλήξουμε σε μια αντοχη χοντρά χοντρά 1.2Mplastic. Όποιος έχει εμπειρία και έχει προσπαθήσει να λύσει σύνδεση με τέτοιες ροπές θα καταλάβει τι "γάζωμα" πέφτει καθώς και νεύρα, ενισχυτικά ελάσματα κλπ . Αν βέβαια είναι τυχερός και του βγαίνει ο κορμός του στύλου σε διάτμηση και πάνω απ όλα το "πέλμα της δοκού σε θλίψη"! Όσοι έχουν παίξει με κανονιστικές διατάξεις EC8 (1.2Mpl αντοχή στις συνδέσεις) με πιάνουν.

 

Το γεγονός ότι το σκυρόδεμα ρηγματώνεται στις θέσεις αρνητικών ροπών (στηρίξεις) δεν σημαίνει ότι αμελούμε την συνεισφορά του οπλισμού της πλάκας. Έτσι όπως τα λέτε βγάζουμε άκυρα σχεδόν όλα τα πλεονεκτήματα των σύμμικτων. Επαναλαμβάνω ότι για αυτονόητους λόγους σε συνεχή δοκάρια η στήριξη έχει τον πρώτο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ παιδιά σε όλα εκτός απο το κομμάτι του στρεπτοκαμπτικού.Στα σημεία σύνδεσης τής σύμμικτης πλάκας με το μεταλλικό στοιχείο (δοκός) μέσω διατμητικών ήλων, ουσιαστικά υπάρχει πλευρική αντιστήριξη του άνω πέλαμτος σε όλο το μήκος.

 

Άρα:

 

1. Το άνω πέλμα σε όλο το μήκος είναι συνεργαζόμενο, αν το c<Le/50 Δέν υπάρχει υστέρηση διάτμησης

2.Εφόσον το άνω πέλμα (θλιβόμενο) της δοκού αντιστηρίζεται πλευρικά σε όλο το μήκος του, ΔΕν απαιτείται έλεγχος σε πλαγιο-στρεπτικο λυγισμό.

3.Εάν θέλουμε να αποδώσουμε τη δυσκαμψία τής σύμμικτης πλάκας έντος του επιπέδου της και απο τη στιγμή που η ουσιαστική σύνδεση γίνεται μέσω ήλων, για να μπορέσεις να τη προσομοιώσεις, κατα τη γνώμη μου υπάρχουν 2 τρόποι

 

α) Σύνδεση συμμικτης πλάκας με δοκό-προσομοίωση της σύνδεσης με στροφικό ελατήριο

β) Σύνθετη προσομοίωση πεπερασμένων στοιχείων δοκού -συμμικτης πλάκας -Δέν το έχω κάνει ποτέ

 

Το νεύρωμα του χαλυβδόφυλλου, εμποδίζει σε μεγάλο βαθμό στρεπτικά φαινόμενα στίς στηρίξεις τών δοκών και η πλάκα δέν συμπεριφέρεται όπως η επίπεδη.

Αυτά είναι η προσωπική γνώμη μου και δέν ισχυρίζομαι οτι γνωρίζω καλά το αντικείμενο.

 

Το νεύρωμα απο το χαλυβδόφυλλο συνεισφέρει σημαντικά σε αντίθεση με την επίπεδη πλάκα και τοποθέτηση ενισχυμένης ζώνης στη περιοχή τών ήλων.Συνεπώς πιστεύω οτι η λειτουργία τής σύμμικτης πλάκας έχει περισσότερα οφέλη απο την κατασκευή επίπεδης.

Αν η θεώρηση του άκαμπτου διαφράγματος ισχύει, τότε το λογισμικό δέν θα σοθ βγάλει πρόβλημα.Εάν δέν ισχύει, ο μόνος τρόπος είναι πεπερασμένα στοιχεία.Τότε θα έχεις ένα θέμα με τού ήλους, τούς οποίους θα πρέπει να τους προσομοιώσεις με κάποιο τρόπο.Δυστυχώς στα εμπορικά ελληνικά προγράμματα δέν μπορείς

 

Πάντως απο τη στιγμή που ο ουδέτερος άξονας τής πλάκας βρίσκεται στο μέσον και δημιουργεί εκκεντρότητα με τη δοκό στη σύνδεση, η ακαμψία σου θα είναι μεγάλη.

 

Αν πάλι προσομοιώσεις τη πλάκα να συνδέεται στο κέντρο τής δοκού (συνήθως αυτο κάνει ένα εμπορικό πρόγραμμα στα πεπερασμένα), η ακαμψία σου θα είναι πολύ μικρή.

 

Στοιχεία εδραζόμενα σε άλλα μπορούν να προσομοιωθούν με ελατήριο κατακόρυφο κs = δείκτης ελαστικής έδρασης.

Edited by McRaster
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση σου είναι γενική και δέν μπορώ να καταλάβω τί ακριβώς ψάχνεις.Μιλάς για στροφική δυσκαμψία η οποία ονομάζεται δυστρεψία.

 

Η στροφική δυσκαμψία δεν είναι η δυστρεψία φίλε μου, δεν υπάρχει στρέψη...υπάρχει στροφή.....η στροφική δυσκαμψία στην ουσία είναι βαθμός "μονολιθικότητας"...

 

 

3.Εάν θέλουμε να αποδώσουμε τη δυσκαμψία τής σύμμικτης πλάκας έντος του επιπέδου της και απο τη στιγμή που η ουσιαστική σύνδεση γίνεται μέσω ήλων, για να μπορέσεις να τη προσομοιώσεις, κατα τη γνώμη μου υπάρχουν 2 τρόποι

 

α) Σύνδεση συμμικτης πλάκας με δοκό-προσομοίωση της σύνδεσης με στροφικό ελατήριο

β) Σύνθετη προσομοίωση πεπερασμένων στοιχείων δοκού -συμμικτης πλάκας -Δέν το έχω κάνει ποτέ

 

Το νεύρωμα του χαλυβδόφυλλου, εμποδίζει σε μεγάλο βαθμό στρεπτικά φαινόμενα στίς στηρίξεις τών δοκών και η πλάκα δέν συμπεριφέρεται όπως η επίπεδη.

Αυτά είναι η προσωπική γνώμη μου και δέν ισχυρίζομαι οτι γνωρίζω καλά το αντικείμενο.

 

3.Δεν υπάρχει όρος δυσκαμψία πλάκας εντός του επιπέδου της. Εντός του επιπέδου της υπάρχει δυστένεια....

 

α) Θες μη-γραμμικό ελατήριο, άλλο για θετικές και άλλο για αρνητικές ροπές.

β) Επίσης θες μη γραμμικότητα υλικού για το σκυρόδεμα, άλλη για θετικές και άλλη για αρνητικές ροπές

Οπότε τα ξεχνάς κ τα 2 για συνήθεις περιπτώσεις.

 

Όσον αφορά τη δυστρεψία που προσφέρει το χαλυβδόφυλλο...

Στην πλειονότητα των σύμμικτων κτιρίων, οι νευρώσεις του χαλυβδόφυλλου είναι παράλληλες στον άξονα των πλασιακών δοκών, απλά γιατί πρέπει να είναι κάθετες στις δευτερεύουσες σύμμικτες δοκούς που μορφώνουν την πλάκα, οι οποίες με τη σειρά τους είναι κάθετες στις πλαισιακές δοκούς. Οπότε τότε δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει "στροφικά δύσκαμπτος"; θα το κοιτάξω αν και νομίζω ο όρος δέν είναι δόκιμος

 

1.Η μονολοθικότητα δέν εξασφαλίζεται όπως στα μπετά,αλλά μέσα απο μηχανική ένωση.Συνεπώς εγώ θα το κοιτούσα ξανά.

2.Η μολολιθικότητα που λές εξασφαλίζεται μέσα απο ήλους οι οποίοι λειτουργούν ή ώς 1D γραμμικά μέλη στη προσομοίωση ή ώς 2 ελατήρια ένα κατακόρυφο και ένα στροφικό.

3..Όπως και να βάλεις τα χαλυβδόφυλλα σου δέν έχεις την ίδια εκκεντρότητα στη στήριξη με τη δοκό.Συνεπώς, πιστεύω αν λύσεις στο χέρι ή σε κάποιο πρόγραμμα τη πλάκα σου όπως πραγματικά λειτουργεί στη στήριξη με τη δοκό σου θα διαπιστώσεις οτι η ακαμψία της είναι μεγαλύτερη.Μόνο και μόνο με το μάτι διαπιστώνεις οτι λογο γεωμετρίας και μόνο το κάτω μέρος που διαμορφώνεται απο το χαλυβδόφυλλο δέν μεταφέρει τίς εφελκυστικές δυνάμεις με τον ίδιο τρόπο όπως η επίπεδη.Αν μπορούμε με κάποιο μοντέλο να το διασταυρώσουμε θα γίνει γόνιμος διάλογος.

 

4.Η εντός του επειδέδου δυσκαμψία είναι όρος δόκιμος μπορείς να το βρείς σχεδόν σε ολόκληρη την ελληνική βιβλιογραφία.Προφανώς αυτές διάβασα και αποδίδω τον ίδιο όρο.Επίσης μπορείς να δείς οτι με τη προσομοίωση FEA αυξάνεται η δυσκαμψία στη περιοχή γύρω απο τούς άξονες τών δοκών.Είναι πλέον επιστημονικά αποδεδειγμένο και δέν βασίζεται σε δικούς ισχυρισμούς.Δοθείσης ευκαιρίας θα ανεβάσω υλικό σχετικο με τη προσομοιώση που ζητάει ο συνάδελφος

 

Το δύσκαμπτος - αναφέρεται σε κάμψη, συνεπώς δέν ισχύει σε στροφή

 

Το Δύστρεπτος - είναι η σωστή απόδοση του όρου σύμφωνα με το Νεοελληνικό λεξικό , όπως και με το βιβλίο του Αβραμίδη

 

 

Παραθέτω μία διπλωματική σχετική με το θέμα,η παραδοχή που κάνει και το εξηγεί, όπως ανέφεραν και οι συνάδελφοι είναι απλοποιητική και θεωρεί τη πλάκα ώς απλή (σε 3 λεπτά θα είναι διαθέσιμη)

 

ΕΔΩ

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει "στροφικά δύσκαμπτος"; θα το κοιτάξω αν και νομίζω ο όρος δέν είναι δόκιμος

 

Το δύσκαμπτος - αναφέρεται σε κάμψη, συνεπώς δέν ισχύει σε στροφή

 

Το Δύστρεπτος - είναι η σωστή απόδοση του όρου σύμφωνα με το Νεοελληνικό λεξικό , όπως και με το βιβλίο του Αβραμίδη

 

Εγώ τουλάχιστον δεν είπα ότι υπάρχει στροφικά δύσκαμπτος κόμβος. Είπα ότι υπάρχει μονολιθικότητα κόμβου...δλδ πόσο στρίβει η δοκός σχετικά με το στύλο. Εάν δεν στρίβει καθόλου σε σχέση με το στύλο έχεις πλήρη μονολιθικότητα σαν το μπετό μας.

 

Συσχετίζεις δυστρεψία-κόμβοι ροπής αν κατάλαβα καλά; Αν ναι, απλά εγώ διαφωνώ...δεν υπάρχει πουθενά στρέψη......υπάρχει στροφή. Και χίλιες φορές θα προτιμούσα να ακούω σχετική δυστροφία κόμβου παρά δυσκαμψία κόμβου. Ο κόμβος είναι σημείο και στρίβει...δεν κάμπτεται._

 

1.Η μονολοθικότητα δέν εξασφαλίζεται όπως στα μπετά,αλλά μέσα απο μηχανική ένωση.Συνεπώς εγώ θα το κοιτούσα ξανά.

2.Η μολολιθικότητα που λές εξασφαλίζεται μέσα απο ήλους οι οποίοι λειτουργούν ή ώς 1D γραμμικά μέλη στη προσομοίωση ή ώς 2 ελατήρια ένα κατακόρυφο και ένα στροφικό.

3..Όπως και να βάλεις τα χαλυβδόφυλλα σου δέν έχεις την ίδια εκκεντρότητα στη στήριξη με τη δοκό.Συνεπώς, πιστεύω αν λύσεις στο χέρι ή σε κάποιο πρόγραμμα τη πλάκα σου όπως πραγματικά λειτουργεί στη στήριξη με τη δοκό σου θα διαπιστώσεις οτι η ακαμψία της είναι μεγαλύτερη.Μόνο και μόνο με το μάτι διαπιστώνεις οτι λογο γεωμετρίας και μόνο το κάτω μέρος που διαμορφώνεται απο το χαλυβδόφυλλο δέν μεταφέρει τίς εφελκυστικές δυνάμεις με τον ίδιο τρόπο όπως η επίπεδη.Αν μπορούμε με κάποιο μοντέλο να το διασταυρώσουμε θα γίνει γόνιμος διάλογος.

 

1. Προφανές και γνωστό...

2. Το στροφικό ελατήριο προκύπτει από γραμμικά ελατήρια με μοχλοβραχίονα. Στις κοχλιωτές συνδέσεις υπάρχουν μόνο κοχλίες που η αξονική τους ατένεια δίνει τη σχετική στροφή δοκού-στύλου.

3. Δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι από αυτά που είπα εγώ....εγώ είπα ότι το χαλυβδόφυλλο τοποθετημένο με τις αυλακώσεις παράλληλα στη διεύθυνση της πλαισιακής δοκού, δεν προσδίδει δυστρεψία στον πλευρικό λυγισμό...η πλάκα ναι. Το χαλυβδόφυλλο όχι...

 

4.Η εντός του επειδέδου δυσκαμψία είναι όρος δόκιμος μπορείς να το βρείς σχεδόν σε ολόκληρη την ελληνική βιβλιογραφία.Προφανώς αυτές διάβασα και αποδίδω τον ίδιο όρο.Επίσης μπορείς να δείς οτι με τη προσομοίωση FEA αυξάνεται η δυσκαμψία στη περιοχή γύρω απο τούς άξονες τών δοκών.

 

Σε πλάκα εντός επιπέδου δυσκαμψία δεν υπάρχει. Η μάλλον υπάρχει, είναι ΑΠΕΙΡΗ αλλά δεν μας αφορά. Το διάφραγμα δημιουργείται από την δυστένεια και δυστμησία της πλάκας. Και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει καμία βιβλιογραφία...

Ακόμα, δεν κατάλαβα τι εννοείς στην υπόλοιπη πρότασή σου.."μπορείς να δείς οτι με τη προσομοίωση FEA αυξάνεται η δυσκαμψία στη περιοχή γύρω απο τούς άξονες τών δοκών". Ποιού στοιχείου η δυσκαμψία αυξάνεται;;;

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω την συζήτηση:

 

www.youtube.com/watch?v=IkmOK1cXiBI

 

Η συμπεριφορά ενός άκαμπτου κόμβου.

 

Το ερώτημα: το χαλυβδόφυλλο και πλάκα σκυροδέματος προσφέρουν δέσμευση στο βαθμό ελευθερίας της γωνίας στροφής?

Edited by giorgosk
Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά ενός άκαμπτου κόμβου.

 

Το ερώτημα: το χαλυβδόφυλλο και πλάκα σκυροδέματος προσφέρουν δέσμευση στο βαθμό ελευθερίας της γωνίας στροφής?

 

Για μένα αυτό είναι ένας απόλυτα μονολιθικός κόμβος που δεν επιτρέπει τη σχετική στροφή στύλου-δοκού. Δεν είναι δόκιμος κατά την άποψή μου ο όρος άκαμπτος. Ο κόμβος είναι σημείο...

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

Άπειρη είναι όταν θεωρείς οτι λειτουργεί σαν διάφραγμα,Αν δέν σε ενδιαφέρει η βιβλιογραφία συνάδελφε δέν μπορώ να σου κάτι άλλο,αναμένω τη γνώμη σου στο θέμα.Προφανώς οταν λύνεις με πεπερεσμένα η πλάκα σου δέν παραμορφώνει στο επίπεδο τής!!!!.Οκ.Θα σκανάρω ένα κομμάτι απο το manual του STATIK σε νέο θέμα περι πλακών γιατί ειναι offtopic,θα περιμένω να συνεχίσουμε τη κουβέντα μας εκεί.

 

Η διπλωματική που ανέβασα ίσως σε βοηθήσει σ'αυτο που ζητάς, θα προσπαθήσω να βρώ ότι άλλο μπορώ (θέλει να σκαλίσω, γιατί όπως είπα δέν είμαι ειδικός)

 

Νομίζω οτι το φαινόμενο που περιγράφεις υφίσταται στο άνω πέλμα τής δοκού και θα πρέπει να καταλήξεις οτι συμβαίνει σε όλη τη δοκό.

 

H δυστροφία που αναφέρεσαι τη βρίσκω μόνο στην ιατρική και κυρίως σε μύες.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Για μένα αυτό είναι ένας απόλυτα μονολιθικός κόμβος που δεν επιτρέπει τη σχετική στροφή στύλου-δοκού. Δεν είναι δόκιμος κατά την άποψή μου ο όρος άκαμπτος. Ο κόμβος είναι σημείο...

 

Σωστός... άκαμπτη σύνδεση θα ήταν πιο ορθό :smile:

 

@ΜcRaster Ευχαριστώ συνάδελφε να σαι καλά. Καλοδεχούμενη η βιβλιογραφία...δεν έχουμε και τίποτα άλλο να κάνουμε τελευταία :smile:

Edited by giorgosk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.