Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στροφική Δυσκαμψία κόμβων - όρια


 

Recommended Posts

Απλά είναι λίγο εκνευριστικό να διαφωνείς συνέχεια χωρίς να μου δίνεις κάτι για να καταλάβω αν κάνω λάθος.

 

Ρε συ Μήτσο (και μένα Μήτσο με λένε :grin: ) νομίζω ότι με έχεις παρεξηγήσει. Και αυτό γιατί σου εξήγησα επακριβώς το λόγο για τον οποίο διαφωνώ στο πρώτο μόνο paper. Τα άλλα δεν έχω χρόνο τώρα να τα δω...οπότε δεν μπορώ να κρίνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άραγε, η σύνδεση της ράβδου με το πέλμα του υποστύλωματος μπορεί να ξεσκίσει τις συνδέσεις ήλων πλάκας-δοκού ή θα δουλέψει το όλο σύστημα? Θα ήθελα να δω ένα πειραματικό αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αφού το λέει και το πέιπερ ότι όταν εφελκύεται η πλάκα ο οπλισμός της εφελκύεται επίσης συνεισφέροντας στην αντίσταση σε κάμψη της δοκού και του κόμβου...

 

Τελικά, αν δεν είναι κάτι γραμμένο σε πέιπερ απλά δεν υπάρχει...

 

Φαντάζομαι ότι το θεωρείς αυτονόητο ότι συνεισφέρει έτσι? Το δικό μου ποστ απλά ήταν προς απάντηση αντίθετης άποψης και προς ενίσχυση της αντίληψης ότι ο οπλισμός θα έπρεπε να λαμβάνεται υπόψη και όχι να λύνουμε τους κόμβους σαν αμιγώς μεταλλικούς. Προφανώς για λόγους οικονομίας.

Link to comment
Share on other sites

Μήτσε ( :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ), αφιέρωσα λίγο χρόνο παραπάνω και το ξαναείδα.Λοιπόν το παλικάρι κάνει αυτή τη παραδοχή ακριβώς λογο συμμετρίας τής πλάκας και θεωρεί οτι ο οπλισμός συνεχίζει "ΕΞΩ" απο το υπ/μα αλλα εντώς τής πλάκας.

 

Με λίγα λόγια κάνει αυτό που λέει ο SemiRigid

 

Finite Element Meshing and Boundary Conditions: The finite element meshing of the semi-continuous composite beam system is shown Symmetry considerations led to modelling only one half of the structure including some of the boundary conditions: All the nodes along the middle of the composite beam are restricted from moving in the X direction due to symmetry. All the nodes of the column axis are restricted from moving in X direction due to symmetry. The bottom ends of the column flange and web are restricted from moving in X and Y directions. The interface of composite beam is initially of zero length, but is shown to be of finite length (gap) for clarity.

 

Αυτό που βλέπεις δηλαδή υφίσταται διότι λαμβάνει τον εφελκυσμό του οπλισμού και δέν είναι συγκόλληση του οπλισμού στο υπ/μα.Θα ήμουνα αφελής να πιστέψω οτι σε Steel Journal θα έβαζαν προσομοίωση με συγκόλληση χάλυβα στο υποστύλωμα, το οποίο δέν έχει και νόημα ποτέ να το κάνει κανείς, διότι πολύ απλά δέν θα λειτουργήσει.

 

Δές το και εσύ και αν κάτι μου ξεφεύγει με διορθώνεις

post-81292-0-51795000-1363296899.gif

post-81292-0-68659100-1363297251_thumb.jpg

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αφού το λέει και το πέιπερ ότι όταν εφελκύεται η πλάκα ο οπλισμός της εφελκύεται επίσης συνεισφέροντας στην αντίσταση σε κάμψη της δοκού και του κόμβου...

Τελικά, αν δεν είναι κάτι γραμμένο σε πέιπερ απλά δεν υπάρχει...

 

Καταφέρατε να μπερδέψετε και τον γκουρού της στατικής.

Να το πείτε και στον Καρυδάκη αυτό , να μην εκτίθεται και παρουσιάζει άλλα ο άνθρωπος. ;)

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς να μάθουμε θέλουμε, 2-3 εικόνες θα ανεβάσω όσο αφορά τη προσομοίωση που γίνεται στα papers που ανεβάσαμε, τα οποία να τονίσω προς κάθε "γκουρού" οτι απλά τα αναφέρουμε σαν παράδειγμα τής άποψης μας και όχι σαν τεκμήριο σωστής σύνδεσης ή κατανάγκη επιρροή τής πλάκας στην στροφική δυσκαμψία του κόμβου.

 

Θέτω απλά την άποψη μου και ο μόνος τρόπος που βρίσκω είναι αυτά που ανέβασα

 

Τον Καρυδάκη δέν τον γνωρίζω spy ,αν έχει κάποια παρουσίαση βάλε link να δούμε.

post-81292-0-73129200-1363299224_thumb.jpg

post-81292-0-18024900-1363299239_thumb.jpg

post-81292-0-07032500-1363299675_thumb.jpg

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Να το πείτε και στον Καρυδάκη αυτό , να μην εκτίθεται και παρουσιάζει άλλα ο άνθρωπος. ;)

 

Εσύ ήσουν που γέλαγες στο ΤΙΤΑΝΙΑ πριν λίγο καιρό όταν παρουσίαζε τα περί σύμμικτων Σπύρο; :mrgreen: :mrgreen:

 

Πάντως όσο κι αν δεν το πιστεύεις.....ο Καρυδάκης ξέρει πολλά...

 

 

McRaster ΟΚ, δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι θεωρεί συνέχεια της πλάκας. Έτσι σίγουρα είναι σωστό!!

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

Spy αύριο θα πάρω το βιβλίο του Nethercott και θα έρθω απο κει να κεράσεις καφέ και να σου τα δείξω απο κοντά.Μη το κάνεις αυτό αφού ξέρεις τι μπορούμε να ανεβάσουμε στο φόρουμ.Θέλεις να με βάλεις να σκανάρω βιβλία;.Στο κάτω κάτω αυτά μου έμαθαν και εμένα , αν είναι λάθος να ζητήσω πίσω τα χρήματα που πλήρωσα στο πανεπιστήμιο.

 

Εσυ τελείωσες Ελλάδα, δέν έχω την δυνατότητα να γνωρίζω τους ακαδημαϊκούς απο Ελλάδα και τίς δημοσιεύσεις τους ,όπως και εσύ προφανώς απο Αγγλία

 

 

Όποιος ξέρει ας δώσει λύση να τελειώνουμε.

 

Συνοπτικά:

 

Jackson

spy

AlexPap Δεν έχει καμία επιρροή στη στροφική δυσκαμψία του κόμβου η σύμμικτη δοκός

 

 

McRaster -Μήτσος -Δημήτρης Έχει

 

 

Semi Rigid Αν λάβουμε τον οπλισμό θα έχουμε πιο οικονομική σύνδεση, συνεπώς κατα κάποιο τρόπο δηλώνει οτι έχει

 

 

Άντε να το κλείσουμε το θέμα σιγά σιγά και να φάμε κανένα χαλβά

 

Γιάννη κάνει 10 ώρες να το ανοίξει (μάλλον έπεσε η ταχύτητά μου)

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.