Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστοχία υλικού σε δάπεδο (αποκόλληση πλακιδίων)


zouboulidis

Recommended Posts

αντε γιατι ειμαι καλο παιδι

 

Εαν καποιος μου πει παλι για την ΣΙΚΑ λες, θα το γυρισω στα DIN και οποιος καταλαβει.

 

Sika Primer 10W (ασταρι απο κατω απο το πλακακι το κεραμικο δηλαδη)

 

SikaBond®-T8 για κολλα.

 

Εαν βεβαιa θελετε εχουμε

 

(DIN 281), (DIN 53 455), DIN 53 505, DIN 53 504

 

και βαλε και μια μερα για να τα διαβασετε. Το ξαναλεω για να αποφυγω προβληματα οποιος δεν πιστοποιεί για διεθνη στανταρτς δεν τον ξερω.

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλοι κακομοιροι με τα ASTM, BS, JS, MIL.... οχι το ΜΙL δεν κανει στην οικοδομή. Α!! βεβαια χρειαζεται στα τσιμεντενια hangers

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω για αστάρωμα στα πλακάκια. Εγώ πιστευω πως φταέι το υλικό που έχει το πλακάκι. Παλιοτερα χωρις αρμούς τέτοια φαινόμενα ήταν σπάνια. Τώρα με αρμους 4mm τα ακούω όλο και πιο συχνά. Πιστευω πως κατι δεν γινεται σωστα στην διαδικασία κατασκευης των πλακιδίων (κινέζικα κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

ge_liakos το αστάρι το χρησιμοποιούμε για να ενισχύσουμε την πρόσφυση στην διεπιφάνεια τσιμεντοκονίας - κολλάς και για αυξήσουμε την επιφανειακή αντοχή της τσιμεντοκονίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος Ροδόπουλος μίλησε για αστάρωμα στην κάτω επιφάνεια του πλακιδίου οχι στην διεπιφάνεια κόλλας-τσιμεντοκονιας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο γινεται για να σφραγισουμε την υγρασια που θα τραβηψει το πλακακι απο την κολλα. Το SikaBond®-T8 δεν χρειαζεται ασταρωμα εκτος και εαν εχουμε πολυ υψηλη υγρασια στο υποστρωμα. Με λιγα λογια εαν το πλακακι ειναι πορωδες το ασταρωνουμε εαν οχι τοτε δεν το ασταρωνουμε. Τα καλα πλακακια ειναι βαρια.

Link to comment
Share on other sites

ωραία, τώρα κατάλαβα!!!!! (γιατί αυτό με το αστάρωμα ούτε εγώ το είχα ξαναδεί)

1000 merci!!!!! και ειδικά στον κ. Ροδόπουλο

-------

για να κλείσω το θέμα με τα πλακίδια έχω 2 ερωτήσεις ακόμη :oops:

 

1. οι αρμοί των πλακιδίων πόσα χιλιοαστά πρέπει να είναι;

οι μάστορες λένε γύρω στα 4 χιλ για τη συστολή διαστολή που φυσικά ακούγεται λογικό

φυσικά τους βολέυει κιόλας διότι χρησιμοποιούν τα σταυρουδάκια

 

παρόλαυτά έχω δει και μικρότερους αρμούς (σχεδόν μηδενικούς) σε παλαια πλακάκια άλλα και μάρμαρα που δεν έχουν πάθει τίποτα τόσα χρόνια

 

επίσης έχω ακούσει πως κανονικά ο αρμός πρέπει να είναι όσο το πάχος του πλακιδίου (ως εμπειρικός κανόνας)

 

ποιά είναι η γνώμη σας για τον αρμό;

 

2. τα λεγόμενα γρανιτοπλακάκια (φυσικά όχι από γρανίτη, αλλά τα τύπου γρανίτη) έχουν λιγότερες συστολοδιαστολές από τα απλά κεραμικά πλακίδια; και έχουν πράγματι μεγαλύτερη αντοχή

ή είναι απλά μύθοι;;;

 

φυσικα καταλαβαίνω πως κανονικά όλα τα παράπάνω ορίζονται από προδοαγραφές, όμως τα πλακίδια με προδοαγραφές ξεκινούν από 80ευρώ και άνω οπότε ο μέσος πελάτης δυσκολέυεται να τα πληρώσει

 

ενώ έχω παρατηρήσει πως και πάμφθηνα πλακίδια με σωστή τοποθετηση δεν παθαίνουν τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ααααχ... (βαθύς αναστεναγμός).

Η ευρύτατα διαδεδομένη και ακλόνητα εδραιωμένη φιλολογία περί διαστολής - συστολής δεν έχει ούτε επιστημονική βάση ούτε πρακτική επιβεβαίωση.

Επιστημονική βάση δεν έχει διότι ο αρμόστοκος δεν έχει την απαιτούμενη ελαστικότητα για να παραλάβει παραμορφώσεις συστολοδιαστολών, χώρια που η μεταβολή της θερμοκρασίας και ο συντελεστής θερμικής διαστολής δεν δικαιολογούν τέτοια προβλήματα...

Πρακτική επιβεβαίωση δεν υπάρχει διότι, όπως είπες, υπάρχουν πλακίδια τσιμεντένια - κεραμικά - "γρανιτικά" - μαρμάρινα που έχουν μηδενικό αρμό και δεν έπαθαν τίποτα (και άλλα με τον προβλεπόμενο αρμό που έπαθαν)

Να μην μιλήσω για τα πλακάκια μπάνιου/κουζίνας, μεγάλα πλακάκια επενδύσεως (30Χ60) κλπ που τοποθετούνται χωρίς αρμό... Ειδικά οι επενδύσεις και οι εξωτερικές ορθομαρμαρώσεις που εκτίθενται σε πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασιακές μεταβολές.

 

Άρα, άλλος ένας μύθος καταρρίπτεται...

 

Τώρα, γιατί βάζουμε αρμό;

Κατ' αρχάς βάζουμε αρμό στα φθηνά πλακάκια για να "κρύψουμε" την ατέλεια στις διαστάσεις και στην επιπεδότητα, καθώς και στις "εργολαβικές" δουλειές για να κρύψουμε τις συνέπειες της βιασύνης του μάστορα... Προς επίρρωση των λεγομένων μου, όλες οι ακριβές σειρές πλακιδίων παρουσιάζονται από τις εταιρίες με μικρό ή καθόλου αρμό... Ειδικά κάτι γυαλιστεροί "γρανίτες" επαγγελματικών χώρων...

Άρα η επιλογή αρμού είναι καθαρά θέμα αρχιτέκτονα :)

 

Ναι, τα "γρανιτικά" (μη απορροφητικά - κλίνκερ) πλακίδια υπερτερούν σε αντοχή έναντι των απλών κεραμικών (απορροφητικά, απλής οπτήσεως), που πλέον έχουν σχεδόν εκλείψει. Επιπλέον τα απορροφητικά, παρουσίαζαν ένα μικρό βαθμό διαστολής λόγω υγρασίας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.