Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Εντάξει και στο http://www.espa.gr/el/Pages/NewsFS.aspx?item=202 το λέει καθάρα και για την υλοποίηση μέρους επένδυσης και ίσως για εκείνο που σας έλεγα με το imac αντί macpro+monitor:

 

Ενδεικτικά αλλαγές που γίνονται αποδεκτές κατά την φάση του ελέγχου και της πιστοποίησης του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου της επενδυτικής πρότασης είναι:

-...

-...

-Υλοποίηση τμήματος της εγκεκριμένης πρότασης με ανάλογη προσαρμογή του οικονομικού αντικειμένου προς τα κάτω εφόσον καλύπτεται το κατώτερο όριο επιχορήγησης.

-Τροποποίηση που οδηγεί στο ίδιο αποτέλεσμα από άποψη εξοπλισμού γίνεται δεκτή πχ η αγορά φαξ ενσωματώνεται σε πολυμηχάνημα που καλύπτει και την λειτουργία φαξ.

Link to comment
Share on other sites

(έτσι κι αλλιώς έχουν απαγορευτεί οι συναλλαγές πάνω από 1500 ευρώ με μετρητά).

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε ποιο σημείο της υπουργικής απόφασης αναγράφεται αυτό γιατί δεν το έχω εντοπίσει?(και ανησυχώ μήπως δεν έχω εντοπίσει και άλλα παρόλο που είμαι αρκετά ψείρας)

Και κάτι άλλο, αυτό περί γεωγραφικών περιορισμών αυτών που θα λάβουν την επιχορήγηση.

Δηλ. εγώ που είμαι περιφέρεια Μακεδονίας - Θράκης, δεν θα μπορώ να υπογράφω μελέτη, τοπογραφικό, πραγματογνωμοσύνη, υπηρεσίες τεχνικού ασφαλείας, εκτιμήσεις για τράπεζες κ.α. εκτός αυτής της περιοχής...???

ΔΠΥ σε ιδιώτη ή εταιρεία που έχει έδρα εκτός της δικιάς μου περιφέρειας θα μπορώ να κόβω??

Link to comment
Share on other sites

Στον ενημερωτικό οδηγο http://www.ependyseis.gr/sub/epag/docs.htm στην παράγραφο 6.3 σε κίτρινο πλαίσιο λέει καθαρά για τον τρόπο εξόφλησης.

Οι γεωγραφικοί περιορισμοί αναφέρονται στη έδρα σου και όχι στις μελέτες που υπογράφεις.

Link to comment
Share on other sites

sdim :

Αφού προβούμε στην ολοκλήρωση της επένδυσης, θα ζητήσουμε να μας γίνει έλεγχος όπου θα ελέγξουνε όλα τα δικαιολογητικά (δηλώσεις, βεβαιώσεις, τιμολόγια, κτλ).

Αφού γίνει ο έλεγχος κάποια στιγμή θα μας δώσουνε μια επιταγή στο όνομά μας με το ποσό της επιδότησης.

Ωραία , λέμε πως ολοκληρώθηκε η επένδυση . Πώς ζητάμε τον έλεγχο και κατεπέκταση την επιχορήγηση ; Οι καταραμένοι οι τραπεπζίτες δεν ξέρουν να μου πουν ...

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι στο ependyseis.gr θα ενεργοποήσουν την επιλογή για να ζητήσουμε τον έλεγχο, αλλά μάλλον έχω καταλάβει λάθος γιατί ακόμα δεν έχω βρει την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία , λέμε πως ολοκληρώθηκε η επένδυση . Πώς ζητάμε τον έλεγχο και κατεπέκταση την επιχορήγηση ; Οι καταραμένοι οι τραπεζίτες δεν ξέρουν να μου πουν ...

 

Κάποια στιγμή θα δοθεί από το σύστημα η δυνατότητα του αιτήματος ελέγχου.

Εκεί θα πρέπει να συμπληρωθούν τα στοιχεία των τιμολογίων και ο τρόπος εξόφλησης αυτών.

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει επιτόπιος έλεγχος, πιθανότατα θα πηγαίνουμε στην τράπεζα με το εκτυπωμένο αίτημα ολοκλήρωσης και με τα παραστατικά, καθώς και με τα δικαιολογητικά για την εκταμίευση (βεβαίωση έναρξης επιτηδεύματος, άδεια άσκησης επαγγέλματος, φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα και μια υπεύθυνη δήλωση) και εκεί θα πιστοποιείται η ολοκλήρωση της επένδυσης. Μετά (...) η τράπεζα θα εκδίδει τραπεζική επιταγή στο όνομά μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω κι εγώ την ιδια απορία για οθόνη laptop .. Ενώ δηλαδή είχα προσφορά με οθονη 17'', τώρα προσανατολίζομαι προς 16,4'' . Τα υπόλοιπα χαρηακτηριστικά (μνήμη, δίσκος, επεξεργαστής κλπ) του laptop με την 16αρα είναι σαφώς ανώτερα από το άλλο και σχεδόν 300Ε πιο φτηνό !

 

 

 

Η αλλαγή οθόνης dell 30 se οθόνη apple 27'' (αλλαγή και προμηθευτή) φαντάζομαι να περνιέται σαν αλλαγή μικρής κλίμακας
Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποίηση της δυνατότητας να δηλώσουμε την ολοκλήρωση της επένδυσης στο ependyseis.gr θα προστεθεί αφού λήξει η περίοδος υλοποίησης, δηλαδή τον Αύγουστο. Έτσι γράφει στο κείμενο που πήρα από την τράπεζα. 'Αρα είτε τώρα αγοράσεις , είτε τον Ιούλιο την επιδότηση μην την περιμένεις πριν τον Δεκέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.