Μετάβαση στο περιεχόμενο

Multisoft Statics - Metalcad


DionisisK

Recommended Posts

Επειδή είναι λίγο ασαφές το σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να αποφεύγουμε την εντολή div μετά από τροποποιήσεις του μοντέλου, μπορεί κάποιος να μας τα δώσει συγκεντρωμένα;

 

Έτσι πρόχειρα, έχω δει τα εξής :

 

DIV ΔΕΝ δίνουμε μετά από : εισαγωγή άρθρωσης σε δοκό, τοπική αλλαγή θεώρησης φερομένου-φέροντος, αλλαγή φορτίου, αλλαγή συνθηκών στήριξης.

 

Συγκεκριμένα, για αλλαγή φορτίου, ξέρω ότι δίνεις "ep" αντί για div. Στις υπόλοιπες αλλαγές, δε γνωρίζω αν χρειάζεται το ep.

 

Κανας άλλος ;

Link to comment
Share on other sites

DIV ΔΕΝ δίνουμε μετά από : εισαγωγή άρθρωσης σε δοκό, τοπική αλλαγή θεώρησης φερομένου-φέροντος, αλλαγή φορτίου, αλλαγή συνθηκών στήριξης.

 

1.εισαγωγή άρθρωσης σε δοκό

Δίνουμε "div"

 

2.τοπική αλλαγή θεώρησης φερομένου-φέροντος,

Δίνουμε "div"

 

3.αλλαγή φορτίου,

Δίνουμε "ep". Ξαναλύνει/διαστασιολογεί τις πλάκες αλλά δεν κάνει μεταφορά φορτίων σε δοκούς.

 

4.αλλαγή συνθηκών στήριξης.

Δίνουμε "div" (είναι το ίδιο με το 2, εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο)

 

Θα ήθελα να τονίσω ότι το να δώσουμε div στις παραπάνω περιπτώσεις (αναγνώριση γεωμετρίας) δεν είναι απαραίτητο, δηλ. μπορούμε να κάνουμε αλλαγή συνθηκών στήριξης, και μετά αποθήκευση και έξοδο από τη στάθμη. Αν όμως γίνει κάποια αλλαγή και χρειάζεται νέο div, τότε μπορούμε να το δώσουμε, χωρίς να χρειαστεί να ξαναδώουμε τις αλλαγές σε αρθρώσεις και συνθήκες στήριξης. Αυτό φυσικά δεν ισχύει με την αλλαγή φορτίων, όπου το div θα ξαναπεράσει στις δοκούς ότι φορτία έχει υπολογίσει, αγνοώντας τις όποιες αλλαγές.

 

Μπορείς πάντως να μας στέλνεις τις ερωτήσεις σου και στο φόρουμ της εταιριάς μας: http://multisoft.gr/phpBB3/index.php

Link to comment
Share on other sites

Ως (2) εννοώ να αλλάξουμε πχ. το ποια δοκός πατάει σε ποια.

Ως (4) εννοώ πχ. να αλλάξω μια τετραέρειστη πλάκα σε διέρειστη.

 

Σε ότι αφορά την αλλαγή φορτίου, πως μπορώ να το κάνω δίνοντας και σωστά τα φορτία στις δοκούς; Έχω παρατηρήσει ότι το div ακυρώνει ότι φορτίο δώσω χειροκίνητα...

 

Και επίσης για τα παραπάνω που λέτε ότι χρειάζονται και div...αυτό είναι αλλάγη στην τελευταία έκδοση; Γιατί στο demo και το manual που το συνοδεύει λέει το αντίθετο.

 

Επίσης, ο περιορισμός του demo για 7 υποστυλώματα μάλλον είναι αυστηρότερος, γιατί προσπαθώ να περάσω κάτι με ακριβώς 7 υποστυλώματα και μπλοκάρει.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση 4 χρειάζεται div για να αναγνωρίσει σωστά τα φορτία με τη νέα θεώρηση της πλάκας, αλλά και για να τη λύση σωστά.

 

Για τα 1 και 2 δεν είπα ότι χρειάζεται απαραίτητα div, είπα ότι θα μπορούσαμε να δώσουμε και div μετά τις αλλαγές χωρίς να τις χάσουμε. Το div χρειάζεται να επαναλαμβάνεται μόνο αν έχουμε αλλαγή στην κάτοψη όπως π.χ. προσθήκη ή αφαίρεση δοκού, υποστυλώματος, τοίχου ή φατνώματος. Αν έχουμε αλλαγή ύψους δοκού είναι σωστό να ξαναδώσουμε div για να πάρει σωστά το ίδιον βάρος.

 

Αν θέλουμε να αλλάξουμε τα φορτία κάποιων δοκών (επειδή δεν συμφωνούμε με αυτό που υπολόγισε αυτόματα το πρόγραμμα), μπορούμε να το κάνουμε (διπλό κλικ πάνω στη δοκό κλπ), αλλά μετά δεν μπορούμε να ξαναδώουμε div. Δηλ. τέτοιας μορφής αλλαγές θα πρέπει να είναι οι τελευταίες που θα κάνουμε πριν βγούμε απο μια στάθμη. Όλες οι άλλες αλλαγές κρατιούνται, και δεν αναιρούνται σε μια νέα αναγνώριση κάτοψης.

 

Πάντως, η αναγνώριση της γεωμετρίας και η φόρτιση των δοκών από τις πλάκες γίνεται με πολλή καλή αξιοπιστία και σπάνια θα χρειαστεί να αλλάξουμε φορτία δοκών με το χέρι (πιθανότατα και ποτέ). Η τελευταία μας έκδοση έχει βελτιωθεί ακόμα περισσότερο σ' αυτό το σημείο, και δεν μπερδεύεται με τίποτα ακόμα και με εντελώς περίεργα σχήματα πλακών. Στην έκδοση που βρίσκεται το demo (είναι λίγους μήνες παλιότερη) δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα, απλώς αν η πλάκα είναι εντελώς ακανόνιστη (τρύπες, περίεργη περιβάλλουσα κλπ) μπορεί ο χωρισμός κατά din1045 να μην είναι αυτός ακριβώς που θα περιμέναμε. Για να δούμε πως έχει γίνει ο χωρισμός για κατανομή φορτίων, πηγαίνουμε αριστερά στο εικονίδιο Α (κάτω από το αστεράκι) και τσεκάρουμε το "χωρισμός πλακών".

 

Τα 7 υποστυλώματα πρέπει να τα παίρνει, αλλά δεν πρέπει να ξεπεράσουμε τα 12 ορθογώνια. Δηλ. αν όλα τα υποστυλώματα έχουν δυο σκέλη, τότε δεν επαρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν βάλω άρθρωση σε δοκό, θέλει div μετά ή θα χάσω πάλι την άρθρωση;

 

Σε σχέση με τα επιπρόσθετα φορτία, με ενδιαφέρει κυρίως για πλάκες. Αν δώσω div όμως, χάνονται αυτά που βάζω με το χέρι. Αν δώσω ep, λύνει μόνο τις πλάκες χωρίς να μεταφέρει σε δοκούς - οπότε πάλι δε με καλύπτει. Πως πρέπει να το αντιμετωπίσω;

 

Και κάτι άλλο : ελεύθερους κόμβους πως βάζω; πχ. για να δώσω φορτία από επίλυση στέγης. Και σε δοκό επί δοκό, μπαίνουν αυτόματα ελεύθεροι κόμβοι;

 

(Στο test που κάνω με το demo, είναι και τα 7 ορθογώνια αλλά και πάλι μου βγάζει την απαγόρευση. Μήπως φταίει το ότι το ένα είναι "υπό γωνία" στο σύστημα συντεταγμένων;)

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις που μου δίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν βάλω άρθρωση σε δοκό, θέλει div μετά ή θα χάσω πάλι την άρθρωση;
Όχι, δεν θέλει div. Αλλά και να κάνεις δεν θα χαθεί η άρθρωση.

 

Σε σχέση με τα επιπρόσθετα φορτία, με ενδιαφέρει κυρίως για πλάκες. Αν δώσω div όμως, χάνονται αυτά που βάζω με το χέρι.
Στις πλάκες μπορείς να αλλάζεις φορτία, πάχη, ανισοσταθμία, στηρίξεις, οτιδήποτε και να κάνεις div. Θα τα κρατήσει και θα περάσει τα νέα φορτία σωστά.

 

Και κάτι άλλο : ελεύθερους κόμβους πως βάζω; πχ. για να δώσω φορτία από επίλυση στέγης. Και σε δοκό επί δοκό, μπαίνουν αυτόματα ελεύθεροι κόμβοι;
Στα υποστυλώματα μπορείς να βάλεις πρόσθετα φορτία από μόνιμα ή κινητά. Στους ελέυθερους κόμβους όχι, αλλά μπορείς να βάλεις συγκεντρωμένα φορτία πάνω στις δοκούς με το σχετικό διάλογο (Αλλαγή => Συγκεντρωμένα φορτία, και μετά div). Οι ελέυθεροι κόμβοι δημιουργούνται αυτόματα.

 

(Στο test που κάνω με το demo, είναι και τα 7 ορθογώνια αλλά και πάλι μου βγάζει την απαγόρευση. Μήπως φταίει το ότι το ένα είναι "υπό γωνία" στο σύστημα συντεταγμένων;)
Όχι, μπορείς να βάλεις τα πάντα υπό γωνία χωρίς πρόβλημα. Αν θέλεις, στείλε μου τη μελέτη σου στο dimitris @ multisoft.gr και θα σου πω τι ακριβώς φταίει.
Link to comment
Share on other sites

Στο demo πάντως, όποτε κάνω div, μου μηδενίζει το qt που έχω βάλει προηγουμένως.
Το φορτίο από τοίχους των πλακών (qt) υπολογίζεται αυτόματα από τους τοίχους που έχουμε σχεδιάσει στο εσωτερικό της πλάκας. Αν θέλουμε να το αλλάξουμε, θα πρέπει να προσθέσουμε ή να αφαιρέσουμε τοίχους, ή να μειώσουμε τις διαστάσεις τους.

Αν ένας τοίχος βρίσκεται πάνω ή πολύ κοντά σε δοκό, το βάρος του κατανέμεται κατ' ευθείαν στη δοκό, διαφορετικά αυξάνει κατάλληλα το qt της πλάκας.

 

Το δοκιμαστικό αρχείο το έστειλα με mail.
Σας έχω απαντήσει αναλυτικά.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και τις πολύ χρήσιμες παρατηρήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θέλω να αυξήσω το μόνιμο φορτίο της πλάκας ομοιόμορφα, δε μπορώ να το κάνω χωρίς να δώσω εσωτερικούς τοίχους;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και μπορείς να το κάνεις, αυξάνοντας αναλόγως το φορτίο επίστρωσης.

Το μόνιμο φορτίο μιας πλάκας υπολογίζεται

q_μονιμο = q_τοιχων + q_επιστρωσης + q_ιδιο_βάρος

Tα q_τοιχων και q_ιδιο_βάρος υπολογίζονται αυτόματα με την αναγνώριση γεωμετρίας ορόφου, ενώ το q_επιστρωσης λαμβάνεται ότι έχει δώσει ο χρήστης και μπορεί να είναι διαφορετικό ανά πλάκα. Στη συνήθη περίπτωση που περνάμε αρχιτεκτονικά στο Statics, οι τοίχοι μεταφέρονται με τις πραγματικές τους διαστάσεις και το q_τοιχων υπολογίζεται αυτόματα.

Το q_μονιμο μεταφέρεται στις δοκούς με βάσει το χωρισμό των πλακών κατά DIN 1045 όπου προστίθεται και το ίδιο βάρος κάθε δοκού.

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.