Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεισμός και καλούπωμα


 
Carlosvela

Recommended Posts

Επιρροή ανακυκλιζόµενης καταπόνησης κατά τη πρώιµη ηλικία του σκυροδέµατος

 

Όντως πολύ ενδιαφέρον άρθρο. Η διαφορά μεταξύ 12h και 24h μάλλον έχει να κάνει με κάποια απόκλιση στο συγκεκριμένο δοκίμιο, αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ γιατί το δοκίμιο των 24h να έχει μεγαλύτερη τιμή αντίστασης από αυτό των 12h. Πάντως ακόμα και αυτά είχαν μείωση του πλάτους των βρόγχων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Carlosvela

 

Ο rigid τα είπε σωστά.Αν έχεις τοποθετήσει θερμομονωτικά μέσα στο καλούπι των υποστηλωμάτων,με το ξεκαλούπωμα ΒΓΑΛΤΑ για να δεις τί τρέχει.Να ζυγίσεις επίσης τα ξεκαλουπωμένα υποστηλώματα για την καθετότητά τους,επειδή το σκυρόδεμα δεν είχε προλάβει να ωριμάσει.

 

Hint:Τέτοια περίπτωση για τις ασφαλιστικές θεωρείται θεομηνία.Τσέκαρε για άλλη μία φορά το συμβόλαιό σου με την ασφαλιστική σου,κ αν έχεις όντως φθορές,κάνε κινήσεις να αποζημιωθείς....κ βέβαια πρέπει να το ''τακτοποιήσεις'' πριν ξεκινήσουν τα κομπρεσέρ.....Σε περίπτωση που έχεις ζημιές και ΔΕΝ έχεις ασφαλίσει το έργο,οι απαντήσεις που θα λάβεις από το michanikos.gr δεν θα σε βοηθήσουν στο άγχος σου.

 

Προς υπόλοιπους συναδέλφους:από πότε έχουν σημασία τα ρίχτερ κ το επίκεντρο κ όχι η επιτάχυνση του εδάφους???????Προσωπικά,αν μου έδιναν ως δεδομένα ρίχτερ κ επίκεντρο,δεν θα μπορούσα να προσομοιώσω.

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι η πλάκα του 2ου ορόφου εγώ θα κοιτούσα για βλάβες κυρίως στα υποστυλώματα και δοκάρια του 1ου.

Αφού η πλάκα σου είναι καλουπωμένη, τα φορτία της μέσω της σκαλωσιάς μεταφέρονται στην αποκάτω πλακα. Τα υποστυλωματα του καλουπωμενου ορόφου θεωρώ πως σε αυτη τη φαση παραλαμβανουν κυρίως το βαρος τους και ενα μικρο κομματι της πλακας γυρω τους (και λογικά θα έχουν πεσεί πριν κανα δυο βδομάδες οπότε έχουν αναπτύξει καποια αντοχή, ε;)

 

Στην αποκατω πλακα είχες αφησει σκαλωσιες ή οταν ξεκαλουπωσαν τα βγαλαν όλα; Στη περιοχή μου συνήθως τα βγάζουν όλα, οποτε σε τετοια περίπτωση τα κάτω υποστυλώματα παραλαμβανουν τα φορτία δύο ορόφων!

Link to comment
Share on other sites

4R, 2km εστιακό βάθος. Σε τι απόσταση από την κατασκευή ήταν το επίκεντρο; 5km? 15km? 115km?

Γιατί αν ήταν πολύ μακρυά μπορεί να μην έχει επηρεάσει καθόλου...

 

Σημασία δεν έχει η απόσταση από το επίκεντρο, αλλά το επιταχυνσιογράφημα που λαμβάνει χώρα στη υεμελίωση του κτηρίου. Μόνο έτσι θα μπορούσε να προσωμιώσει κάποιος μια ανακυκλιζόμενη φόρτιση.

 

Εξαρτάται αν από το επίκεντρο έως την κατασκευή υπάρχουν εδαφικές δομές που μπορούν να απορροφήσουν την ενέργεια του σεισμού ή αν υπάρχουν δομές που μπορούν να προκαλέσουν μεγέθυνση του φαινομένου. (π.χ. υπεράνω στρώμα στο οποίο διαχέεται ο σεισμός χωρίς απώλειες και από κάτω υγιής βράχος με κλίση παράλληλη στη διεύθυνση μετάδοσης που ανακλά την ενέργεια στη διεπιφάνεια και δημιουργεί μεγέθυνση)

Link to comment
Share on other sites

Η επιτάχυνση (Γεωδυναμικό Ινστιτούτο Αθηνών) το μέγεθος που μας ενδειαφέρει. Το καλούπι είναι σίγουρα σωτήριο σε κάπιες περιπτώσεις γιατί βοηθά εκτός από την πλάκα και τους κόμβους. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν έπεσε κουστούμι ή αν σκυροδέτησες μόνο πλάκα, νομίζω ότι πρέπει να το διαχωρίσεις. Νομίζω πως οι συνάδελφοι Zavi και Rigid ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι η πλάκα του 2ου ορόφου εγώ θα κοιτούσα για βλάβες κυρίως στα υποστυλώματα και δοκάρια του 1ου.

...........

Στην αποκατω πλακα είχες αφησει σκαλωσιες ή οταν ξεκαλουπωσαν τα βγαλαν όλα; Στη περιοχή μου συνήθως τα βγάζουν όλα, οποτε σε τετοια περίπτωση τα κάτω υποστυλώματα παραλαμβανουν τα φορτία δύο ορόφων!

 

Δεν ξέρουμε πόσοι θα είναι συνολικά οι όροφοι, όσον αφορά σε υπεραντοχές του φορέα του 1ου. Χωρίς σκαλωσιές και στο ισόγειο, πρόβλημα μεγαλύτερο θα έχουν μάλλον οι δοκοί παρά τα υποστυλώματα του 1ου, που ούτως ή άλλως θα παραλάβουν το φορτίο των ανώτερων ορόφων.

 

Το σημαντικότερο είναι να ψάξει για ρωγμές στις δοκούς και τα υποστυλώματα του 2ου. Εντούτοις, μπορεί και χωρίς εύκολα διακριτές ρωγμές να έχει διαταραχθεί η συνάφεια των οπλισμών.

 

Τοιχώματα επαρκή έχει η οικοδομή; Αυτά θα είναι σαφώς λιγότερο ευαίσθητα και θα ανακούφισαν και τα υπόλοιπα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μίλησα για επιταχυνσιογραφήματα και προσομοιώσεις! Άλλο είναι όμως να είναι στα 15km και άλλο στα 70km. Το ίδιο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μίλησα για επιταχυνσιογραφήματα και προσομοιώσεις! Άλλο είναι όμως να είναι στα 15km και άλλο στα 70km. Το ίδιο είναι;

 

Μπορεί στα 70km να είναι χειρότερα από ότι στα 15km αναλόγως του εδάφους.

Αν έχεις καμιά σημείωση μπορείς να δεις για σεισμό Μεξικού το 80-κάτι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Μην πάμε και πολύ μακρυά (Μεξικό αργίλους μπλά μπλά). Η "αίσθηση" μου οτι για 4R δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.