Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση & επιφάνεια κάτω από το κλιμακοστάσιο


kaf

Recommended Posts

χαίρετε, και ευχαριστώ για τη διευκρύνιση alx.

 

Πάντως, προφανώς και είναι καλύτερα να μη δείχνει κανείς επίφοβα θέματα.

Παρ'όλα αυτά ας υποθέσουμε πως το εν λόγω wc, που βρίσκεται κάτω από τη σκάλα έχει χαμηλότερο ύψος 1,60 και ανώτερο 2,80. Σε αυτή την περίπτωση τι θα μετρούσε; Από το 2,10 καi μετά?

 

Επίσης οι εγκύκλιοι που αναφέρεις που βρίσκονται;

Το σημείο που αναφέρεται το 2,10;

 

Εγώ βρίσκω τα εξής:

 

ΓΟΚ Αρθρο 7.

Συντελεστής δόµησης.

1. Για τον υπολογισµό του συντελεστή δόµησης που πραγµατοποιείται στο οικόπεδο:

Α. Προσµετρούνται:

 

α) οι επιφάνειες των στεγασµένων και κλειστών από όλες τις πλευρές χώρων του

κτιρίου, οποιασδήποτε χρήσης σε όλους τους ορόφους...

 

Κτιριοδομικός Αρθρο 2

Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι μεταξύ άλλων οι ακόλουθοι:

οι χώροι υγειινής / τα μηχανοστασια /αποθήκες...

 

Κτιριοδομικός Αρθρο 8

επιτρεπόμενα ελάχιστα ύψη

α. κύρια χρήση 2,40

β.βοηθητική 2,20μ

γ. κάτω από δοκούς 2,00μ

 

Άρα για wc minimum ύψος 2,20; άρα δεν επιτρέπεται και wc κάτω από τη σκάλα, πέραν του 2,20...?

...μάλλον

tnx

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτάσεις το wc σου κάτω από τη σκάλα έως το 2,00, αρκεί να έχει μέσο ύψος 2,40. Τουλάχιστον στην οικεία πολεοδομία θεωρούν το ελάχιστο ύψος κάτω από δοκό (2μ) το ελάχιστο ύψος που μπορεί να έχει ένας χώρος κύριας δόμησης. Δεν γνωρίζω αν έχει διευκρινιστεί κάτι τέτοιο είναι είναι αυθαίρετη ερμηνεία.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω, αν και δεν μου έχει τύχει λόγω υπογείων, ότι θα μετρήσει μία φορα έιτε σαν σκάλα είτε σαν βοηθητικός χώρος. Αν μετρούσε δύο φορές τότε θα έπρεπε να μετράνε και τα πατάρια πάνω του μπάνιου, τα ράφια στις ντουλάπες :)

Στην εμβαδομέτρηση άλλωστε μετράμε προβολές ανά στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

τνχ alf,

 

σωστό για τις προβολές...αλλά δεν έχω εντοπίσει επιχείρημα, ως επι το πλείστον, γραπτό, για να υποστηρίξω ότι δε θά πρεπε να μετρήσει...

 

όσον αφορά στα πατάρια, απλά είναι υπόλοιπα χώρων, αφού έχουν ύψος λιγότερο από 2,20 και άρα δεν ορίζονται ως βοηθητικής χρήσης - αποθηκευτικοί χώροι.

 

άρα τελικά δε δείχνουμε το wc και ξεμπερδεύουμε...:!:

Link to comment
Share on other sites

Σε όσες περιπτώσεις είχα WC κάτω από σκάλα, δεν είχε προσμετρηθεί στην δόμηση, ούτε είχα πρόβλημα με τον ελεγκτή της πολεοδομίας.

Ο χώρος είχε "μετρήσει μία φορά" (κατά την περιγραφή του συναδέλφου alf).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω παλι θυμαμαι οτι δε δυναται απο τον κτηριοδομικο να δημιουργηθει χώρος κύριας χρήσης με ύψος μικρότερο των 2,4 μέτρων και 2,2 μετρα για βοηθητικό χώρο. Συνεπώς θεωρώ οτι η πολεοδομία όταν της πας μια αδεια στην οποία δείχνεις χώρο με μικρότερο ύψος απο το ελάχιστο επιτρεπόμενο πρέπει να σου την κόψει την αδεια και να τροποποιηθεί ώστε ή να βγει ο χώρος πιο ψηλός ή να είναι μη προσβάσιμος.

 

Συνεπώς κάτω από τη σκάλα θεωρώ ότι ο χώρος που έχει ύψος κάτω των 2,2 μέτρων (βοηθητικη χρήση το wc) πρέπει να φαίνεται μη προσβάσιμος στα σχέδια. Θεωρω οτι η πολεοδομια δεν πρεπει να δεχτει wc που να ξεκιναει με ύψος 3 μετρα και να καταλήγει 0 μετρα, αφου είναι αντίθετο με τον κτηριοδομικό.

Βεβαιως μπορεις να δείξεις όλο το χώρο κατω απ τη σκάλα ως μη προσβάσιμο και όχι μόνο απο τα 2,2 μετρα και κάτω. Σε αυτή την περίπτωση δε θα μετρήσει η επιφάνεια κάτω απ τη σκαλα στο Σ.Δ.

Στην πράξη βεβαια συνήθως αντι για μη προσβασιμος χώρος αποκτάει πόρτα και χρησιμοποιείται.

 

Για το πατάρι πανω απο το μπάνιο: καταρχην οι πιο πολλές άδειες δε το δείχνουν καθόλου. Αν το σπίτι έχει ύψος 4,5 μέτρα και το μπάνιο 2,3 μετρα και το πατάρι αλλα 2,2 μέτρα τι γίνεται; Κατα την αποψη μου πρεπει να μετρήσει και το μπάνιο και το πατάρι. Αν εσύ τωρα το πατάρι το ονομάσεις ντουλάπα είναι νομίζω στην κρίση της πολεοδομίας να κρίνει αν κατι τετοιο είναι ντουλάπι ή αποθήκη. με την ίδια λογική σε ενα μαγαζί θα μπορούσαμε να φτιάξουμε τα γνωστά πατάρια δειχνοντας τα στην άδεια ως μεγάλα ντουλάπια. Νομιζω οτι είναι στην κρίση της πολεοδομίας αν ένας χώρος πανω απο εναν αλλο χώρο είναι ντουλάπι ή αποθήκη. Στο δωμάτιο σου μπορείς να φτιάξεις ράφια για τα βιβλία σου άλλα δε μπορεις να δείξεις σε ενα δωμάτιο 5 μέτρων ύψους ένα ράφι διαστάσεων 3χ 1,5 μετρα. Τότε θεωρείται εσωτερικός εξώστης και μετράει στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μήπως ξέρει κανείς την εγκύκλιο για το αν μπορώ να έχω χώρο κύριας χρήσης κάτω από σκάλα;

Σε μια δύσκολη περίπτωση που και τα 10cm² μετράνε.

Έχω εκμεταλλευτεί τον χώρο κάτω από το τμήμα της σκάλας που είναι πάνω από τα 3m και περνάει διάδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.