Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση ισχύος αδείας μετά τη λήξη της (αναθεώρηση ή νέα άδεια;)


Recommended Posts

Μανώλη καλημέρα

Καταλαβαίνεις εσύ ή και κανένας άλλος συνάδελφος τι τελικά ισχύει με αυτά που αναφέρονται σε όλο το άρθρο 4;

(έχουν κανένα λογικό ειρμό αυτά ;)

Εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα

Μπορώ να αναθεωρήσω άδεια για β’ 4/ετία ακόμη και αν έχω τελειωμένο τμήμα;

Η παράγραφος 1 και η 3 δεν έρχονται σε ευθεία αντίθεση;

Αν έχω αποπερατωμένο τμήμα και κλίση εδάφους >15% θα γκρεμίσω για να έχω ύψος 4.5μ;

Θα γκρεμίσω για να φτάσω στο 60%;

Δεν μπορώ να μεταβάλω τίποτα ακόμη και αν είμαι εντός του χρόνου ισχύος της οικ αδείας;

 

Άρθρο 4

Μεταβατικές διατάξεις

1. Οικοδομικές άδειες, οι οποίες έχουν εκδοθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος και εξακολουθούν να ισχύουν, εκτελούνται όπως εκδόθηκαν.

 

3. Οικοδομική άδεια υφισταμένου κτηρίου ή αποπερατωμένου τμήματός του, η οποία εκδόθηκε κατ’ εφαρμογή της παραγράφου 1, αναθεωρείται εντός του χρόνου ισχύος της σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις, υπό την προϋπόθεση ότι με την αναθεώρηση δεν επέρχεται αύξηση του συντελεστή δόμησης, του συντελεστή κατ’ όγκο εκμετάλλευσης, του ποσοστού κάλυψης και του επιτρεπόμενου ύψους που καθορίζονται από τις διατάξεις του παρόντος.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις μεταβατικές διατάξεις του νόμου:

 

3. Οικοδομική άδεια υφισταμένου κτηρίου ή αποπερα−

τωμένου τμήματός του, η οποία εκδόθηκε κατ’ εφαρμο−

γή της παραγράφου 1, αναθεωρείται εντός του χρόνου

ισχύος της σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις, υπό

την προϋπόθεση ότι με την αναθεώρηση δεν επέρχεται

αύξηση του συντελεστή δόμησης, του συντελεστή κατ’

όγκο εκμετάλλευσης, του ποσοστού κάλυψης και του

επιτρεπόμενου ύψους που καθορίζονται από τις διατά−

ξεις του παρόντος.

Έχω λίγο μπερδευτεί. Για την κάλυψη που είμαι πάνω από 60% του οικοπέδου βάσει των νέων όρων δόμησης δεν θα αλλάξω κάτι. Για την δόμηση θέλω να την αυξήσω κατά 1,5μ2 και είμαι οκ με τους νέους ο/δ. Μπορώ να κάνω την αναθεώρηση?
Link to comment
Share on other sites

1975

επί πλέον των άλλων, πρόσεξε και τον σ.ο [γιατί αν έχεις οικόπεδο <700μ2, αλλάζει και γίνεται 5*(240/700)=5*0,342=1,71, αντί του ισχύοντος πριν 5*(400/700)=5*0,57=2,85]

Link to comment
Share on other sites

1975

επί πλέον των άλλων, πρόσεξε και τον σ.ο [γιατί αν έχεις οικόπεδο <700μ2, αλλάζει και γίνεται 5*(240/700)=5*0,342=1,71, αντί του ισχύοντος πριν 5*(400/700)=5*0,57=2,85]

με τον γοκ 85 ο σ.ο δεν ήταν 4,5*σ.δ ή 5*σ.δ ? που αμαφέρει στο νέο φεκ τον σ.ο? δεν μπορώ να το εντοπίσω
Link to comment
Share on other sites

1975

Πράγματι ο ΓΟΚ 85 αναφέρει ότι ο σ.ο =5*σ.δ (για κτίρια <8.5μ ύψους)

Στους οικισμούς <2000 δεν ορίζεται σ.δ

Επειδή δεν ορίζεται εξάγεται έμμεσα και ισούται με την δόμηση που επιτρέπεται στο οικόπεδο δια του εμβαδού του οικοπέδου δηλ σ.ο=5*σ.δ=5*(240/700) κατ’ μία περίπτωση που είναι ακραία και μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα

(το ακραία το βάζω γιατί με το νέο διάταγμα για αυτούς τους οικισμούς η επιτρ δόμηση δεν πηγαίνει πλέον κλιμακωτά, που σημαίνει ότι και στα 200μ2 και στα 700μ2 οικοπέδου, έχεις μεγ επιτρ 240μ2

Στα 200μ2 οικοπέδου έχεις σ.ο= 5*(240/200)=5*1.2=6.0 που είναι ευνοϊκότερος)

Επειδή στα οικόπεδα <700 τροποποιείται η μεγίστη επιτρεπόμενη δόμηση από 400μ2 στα 240, για αυτό και σου επισημαίνω και τυχόν υπέρβαση του σ.ο κατά την αναθεώρηση σύμφωνα με την ακατανόητη έως παράλογη απαίτηση της παρ 3 του άρθρου 4 του νέου νόμου

Link to comment
Share on other sites

οκ. κατάλαβα και σε ευχαριστώ πολύ. Να ξαναρωτήσω όμως γιατί δεν μπορώ να κατανοήσω εάν μπορώ να κάνω αναθεώρηση "Για την κάλυψη που είμαι πάνω από 60% του οικοπέδου βάσει των νέων όρων δόμησης, δεν θα αλλάξω κάτι. Για την δόμηση θέλω να την αυξήσω κατά 1,5μ2 και είμαι οκ με τους νέους ο/δ.''? Επιτέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε είναι και δική μου απορία, γι αυτό το ίδιο ερώτημα έθεσα στον αγαπητό και εξαίρετο συνάδελφο Μανώλη (να είναι καλά), πιο πάνω

Πάντως στην πολεοδομία μου δεν καταλαβαίνουν τι ισχύει έτσι που αναρτήθηκαν στο ΦΕΚ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μια αδεια μου λήγει σε μια εβδομαδα. Μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να κανω τιποτα γιατι υπαρχει παραταση για 2 χρονια επιπλεον χωρις να κανω τιποτα. Γνωριζεται κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ άρθρο 29

 

5. α. Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1-3-2011 παρατείνεται κατά τρία (3) έτη. Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1-3-2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του Ν-4030/11 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

αδεια του 1989 εχει τελειωσει εξωτερικα.μενουν ολες οι εσωτερικες εργασιες.

 

για να συνεχιστουν αυτες οι εργασιες

 

1/ γινεται αυτοψια απο πολεοδομια και αναθεωρειται επ αοριστον"?(ισχυει το ΠΔ 8.7.1993)

 

2/ ΕΚΔΙΔΩ ΑΔΕΙΑ ΜΙΚΡΗς ΚΛΙΜΑΚΑς ΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕς ΔΙΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.