Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση ισχύος αδείας μετά τη λήξη της (αναθεώρηση ή νέα άδεια;)


Recommended Posts

"Αναθεώρηση για παράταση ισχύος και Αλλαγή επιβλέποντα"

 

(αν δεν κάνεις καμία άλλη αλλαγή φυσικά)

 

υ.γ.

εύκολη και χαρούμενη η σπαζοκεφαλιά σου φίλε.

Link to comment
Share on other sites

υ.γ.

εύκολη και χαρούμενη η σπαζοκεφαλιά σου φίλε.

 

:confused::confused::confused:

Να`σαι καλά που με ξεαγχώνεις αλλά καταλαβαίνεις τον νέο συνάδελφο που εκεί που σπούδαζε επιστήμη τώρα χαζεύει διαβάζοντας ΦΕΚ... :rolleyes:

 

Άρα με το που θα πάω για αναθεώρηση θα πάρω παράταση ισχύος μόνο για το τμήμα που είχε κατασκευαστεί στα 4 χρόνια και το άλλο πάπαλα... Θα πληρωθούν όπως πρέπει οι πληρωμές επίβλεψης και ότι εισφορές χρωστάει, και μετά πάει για ρευματοδότηση..

 

απλό φαίνεται για αρχή, για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε αδεια που εκδοθηκε το 2006 και μεχρι σημερα δεν εγινε καμοια εργασια..παω με αναθεωρηση για παραταση ισχυος, αλλαγη καποιων στοιχειων αρχιτεκτονικης και στατικης μελετης και μειωση διαστασεων οικοπεδου , η νεα αδεια?

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που δεν έχει γίνει καμία εργασία (και ειδικότερα δεν έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός) , χρειαζεσαι νέα Ο.Α. σύμφωνη με τις σημερινές διατάξεις.

Παράταση ισχύος μπορείς να πάρεις μονο στην περιπτωση που έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου 'επειτα από αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε άδεια που εκδόθηκε το 2008, .εχει ολοκληρωθεί ο φ.ο και είναι στα τούβλα, θέλει ο ιδιοκτήτης να κλείσει έναν η/υ ( μπορεί να γίνει) είναι περίπου 1,5μ2 για να γίνει αναθεώρηση ετκός από την κάτοψη του ορόφου τι άλλα σχέδια χρειάζονται? χρειάζεται και ΚΕΝΑΚ?

Link to comment
Share on other sites

1975

Γιατί δεν τον δηλώνεις σαν ρύθμιση Η/Χ;

Τι μπλέκεις με αναθεωρήσεις κλπ γραφούρα; (εκτός αν θέλεις να αποφύγεις την ισχύ της σε 40/ετία)

Πάντως αν συνεχίσεις με αναθεώρηση θέλει ελάχιστη αμοιβή (10,000 λ) και ότι σχέδια (όψεις- τομές κλπ) επηρεάζονται και όσες μελέτες (ύδρευση αποχέτευση κλπ είχες στην αρχική μελέτη) και συσχετίζονται με την αλλαγή

 

Πρόσεξε όμως μήπως βρίσκεσαι σε οικισμό <2000 κατοίκων, γιατί αυξάνεται ο σ.δ και προβλέπεται στο νέο νόμο για αυτούς τους οικισμούς (ααπ 289/4-11-11), ότι πρέπει να πας με τους νέους όρους δόμησης, οπότε μπορεί και να μην γίνεται αναθεώρηση αλλά μόνο ρύθμιση Η/Χ

ΚΕΝΑΚ δεν χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, είμαι όντως σε οικισμό <2000 και δεν είχα δει το φεκ. Στην κάλυψη έχω πρόβλημα αλλά δεν επηρεάζεται ο η/υ. έχει ήδη μετρηθεί στην κάλυψη στην δόμηση που δεν έχει μετρηθεί έχω περίσσεια. Μπορώ να κάνω την αναθεώρηση? Με βάση τους νέους όρους δόμησης έχω υπερβεί την κάλυψη ( αλλά δεν θα την αλλάξω) έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις μεταβατικές διατάξεις του νόμου:

 

3. Οικοδομική άδεια υφισταμένου κτηρίου ή αποπερα−

τωμένου τμήματός του, η οποία εκδόθηκε κατ’ εφαρμο−

γή της παραγράφου 1, αναθεωρείται εντός του χρόνου

ισχύος της σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις, υπό

την προϋπόθεση ότι με την αναθεώρηση δεν επέρχεται

αύξηση του συντελεστή δόμησης, του συντελεστή κατ’

όγκο εκμετάλλευσης, του ποσοστού κάλυψης και του

επιτρεπόμενου ύψους που καθορίζονται από τις διατά−

ξεις του παρόντος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.