Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση ισχύος αδείας μετά τη λήξη της (αναθεώρηση ή νέα άδεια;)


Recommended Posts

Συναδελφοι απο που προκυπτει οτι δεν μπορει να γινει παραταση ισχυος ?

Εκτος αν σας το εχει πει καποια Πολεοδομια.Διοτι το ΠΔ 795 δεν αναφερει οτι η αδεια παυει να ισχυει μετα τα 8 χρονια. Ενω το ιδιο ΠΔ παρακατω στις αδειες κατεδαφισης αναφερει ρητα οτι μετα το 2ο εξαμηνο παρατασης η αδεια παυει να ισχυει.Επειδη ομως καθε Πολεοδομια μπορει να ερμηνευει διαφορετικα τις διαταξεις , ισως το πιο σιγουρο ειναι ο συναδελφος να ρωτησει στην Πολεοδομια που ανηκει το εργο.....και ας μας πει κι εμας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Η οικοδομική άδεια έχει εκδοθεί το 2002 και έληξε το 2006 έχωντας ολοκληρώση τον φέροντα οργανισμό χωρίς να παραταθεί πριν τον χρόνο

λήξης της σε επ'αόριστον.

Μπορεί να παραταθεί επ'αόριστον αναδρομικά η οικοδομική άδεια?

Εάν όχι πρέπει να εκδοθεί νεά για την συνέχιση των εργασιών σήμερα?

Σε αυτήν την περίπτωση συμψιφίζονται κρατήσεις και εισφορές που ήδη έχουν καταβληθεί με την αρχική οικοδομική άδεια και για το τμήμα ολοκλήρωησης του φέροντος οργανισμού?

Link to comment
Share on other sites

Επ'οόριστον?????? Αυτό πρώτη φορά το ακούω...

 

Αναθεώρηση κάνεις. Αλλά δεν νομίζω οτι δίνεται άδεια για πάνω από 4 χρόνια κάθε φορά...

 

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

 

Τι σχέση έχουν οι κρατήσεις και οι εισφορές (υποθέτω των αμοιβών αδείας) με τη φάση ολοκλήρωσης του έργου?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας στην πολεοδομία και να θεωρήσεις την άδεια επ'αόριστον εφ'οσον έχει τελειώσει ο φέρων οργανισμός.

Μια δοκιμή θα σε πείσει.

Αλλά από προσωπική πείρα δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να παραταθει επ'αοριστον αναδρομικα εφ΄οσον αποδειξεις (π.χ. με χαρτια απο το ΙΚΑ) οτι ο φερων οργανισμος ολοκληρωθηκε μεσα στα 4 χρονια που ισχυε η αδεια.Αλλιως μπορεις να την αναθεωρησεις για 4 χρονια ακομα (και μετα τελος)

Στην αναθεωρηση για παραταση χρονου ισχυος παντως (σε οποιαδηποτε απο τις 2 περιπτωσεις) δεν καταθετεις τιποτα σχετικα με αμοιβες μελετης, φορολογικα κλπ. Ισως σου ζητησουν ομως να καταθεσεις την αμοιβη επιβλεψης που αντιστοιχει στα μπετα

Link to comment
Share on other sites

(Αρθ-6 ΠΔ-8/13-7-93, Αρθ-1 ΠΔ/27-2/8-3-95)

Ισχυς και αναθεωρηση οικοδομικής άδειας

3. Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται για την παράταση της ισχύος της μετά από αυτοψία με τις ακόλουθες προϋποθέσεις.

α) αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής, η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο, με την επιφύλαξη των διατάξεων της παρ.1 του Αρθ-259.

 

Τα παραπάνω από τόν

Κώδικα βασικής πολεοδομικής νομοθεσίας > Μέρος-ΙΙΙ > Κεφάλαιο-Ε > Αρθρον-334

Τα παραπάνω γενικά μου ήταν γνωστό αλλά το πρόβλημα ήταν ότι ολοκληρώθηκε ο φέρον οργανισμό χωρίς να γείνη μέσα στην προθεσμία η παράταση.

Οι απαντήσιες με πήγαν ένα βήμα μπροστά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ (ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ) ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ.GR. ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

 

Σχετικα με το θέμα θεώρησης θέλω να παραθέσω μια παραλογη απαιτηση πολεοδομίας. Για να προχωρήσει σε επ'αόριστον θεώρηση αδείας πρόβαλε ώς κώλυμα την έλλειψη στέγης. Και συγκεκριμένα ξύλινου Φ.Ο. στέγης. Μου φανηκε απαράδεκτο να θεωρούν μέρος του Φ.Ο. 2 οροφου κτίρίου απο Ο/Σ τα ξύλινα ζευκτά στέγης. Το θέμα εχει παγωσει εδω και 3 χρονια. Εχει κανείς ακουσει κατι παρόμοιο???

Link to comment
Share on other sites

Στη στατική μελέτη της άδειας υπήρχε τεύχος υπολογισμών για τη ξύλινη στέγη;

Υπήρχαν σχέδια κατασκευής της ξύλινης στέγης;

Αν όχι, τότε έχεις ένα επιπλέον επιχείρημα για να στηρίξεις τη θέση σου.

Έκανες αίτηση και σου απάντησαν εγγράφως ότι δεν μπορούν να σου αναθεωρήσουν την άδεια για το λόγο που ανέφερες;

Αν όχι, ζήτα το εγγράφως και αν θέλεις μπορείς να πετάξεις και ένα "προκειμένου ο δικηγόρος του πελάτη μου να προβεί σ' όλες τις απαιτούμενες ενέργειες για να προστατέψει τα νόμιμα συμφέροντά του".

Αν βέβαια είσαι τακτικός "πελάτης" της εν λόγω πολεοδομίας (αλήθεια ποια είναι) τότε ακόμα και να σου δώσουν αυτό που θέλεις τώρα, θα σε περιμένουν στην γωνία την επόμενη φορά για να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη.

 

Μήπως όμως η ξύλινη στέγη δεν πατάει σε πλάκα από οπλισμένο σκυρόδεμα;

Αν είναι έτσι τότε, έστω και τραβηγμένο απ' τα μαλλιά, έχουν δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν βέβαια είσαι τακτικός "πελάτης" της εν λόγω πολεοδομίας (αλήθεια ποια είναι) τότε ακόμα και να σου δώσουν αυτό που θέλεις τώρα, θα σε περιμένουν στην γωνία την επόμενη φορά για να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη.

Αυτό απο μόνο του θέλει άλλο ένα forum σαν το michanikos!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συννημένο είναι έγγραφο απο ΥΠΕΧΩΔΕ που πήρε ο ιδιοκτήτης ο οποίος δεν αφησε την υπόθεση στην προφορική απάντηση της πολεοδομίας (μου το έστειλε σήμερα). Να συμπληρώσω οτι την αρχική άδεια δεν είχα βγάλει εγώ αλλά απ οσο ξέρω υπήρχε μόνο μια σελίδα Α3 με ένα τυπικό ζευκτό και στο πλαι της ίδιας σελίδας μια στατική επίλυση 10 γραμμών. Τώρα πως το περάσανε αυτο?? Αυτοί το ξέρουν.Τέλος η στέγη βάσει κατόψεων θα εδραζότανε στην πλάκα ορ. ορόφου κανονικά.

Εγώ απέχω πλέον απο το θέμα γιατι είμαι τακτικός... απλά θέλησα να το παραθέσω προς γνώσην και συμμόρφωσην των αναγνωστών εδώ.

Αν υπάρχει καμια ιδέα για παρακάτω, είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.