Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο παροχής υπηρεσιών


sofaki25

Recommended Posts

Να κάνω μια γελοία ερώτηση; Συμπαθάτε με αλλά θέλω κάτι ξεκάθαρο. Θα κόψω ΑΠΥ σε κατασκευαστική ΑΕ (όχι μελέτη)

 

Έστω ότι η καθαρή αμοιβή είναι 100ευρώ αφού παρακρατηθεί το 20% από την εταιρεία.

Όταν κόβουμε ΑΠΥ.....τι γραφουμε;

α) Στο κελί που λέει "Ευρώ #.........# ? (Συμπεριλανμάνεται ή όχι το ΦΠΑ?) (Συμπεριλαμβάνεται ή όχι ο φόρος 20%?) Παρακαλώ δώστε ακριβές ποσό σε σχέση με τα 100ευρώ αμοιβής στο χέρι.

β)Στο ολογράφως .............................? ? (Συμπεριλανμάνεται ή όχι το ΦΠΑ?) (Συμπεριλαμβάνεται ή όχι ο φόρος 20%?) Παρακαλώ δώστε ακριβές ποσό σε σχέση με τα 100ευρώ αμοιβής στο χέρι.

γ)Στην καθαρή αξία ..........................? Παρακαλώ δώστε ακριβές ποσό σε σχέση με τα 100ευρώ αμοιβής στο χέρι.

 

 

Παρακαλώ για απάντηση το συντομότερο δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γράφεις καθαρή αξία 125,00Ε

φπα 23% 28,75ε

Σύνολο 153,75Ε

 

Στο ολογράφως και πάνω δίπλα από τον αριθμό της ΑΠΥ γράφεις το 153,75Ε.

Εγώ κάτω από την περιγραφή των εργασιων γράφω:π.χ Επίβλεψη.......

παρακρατήθηκε φόρος 20% ήτοι 25.00Ε

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα!!!!!!

Κάπου έχεις κάνει λάθος???

Εννοώ 20% παρακράτηση φόρου των 100 είναι 20ευρώ. Ή μήπως έχει γίνει 25% και δεν το έχω πάρει χαμπάρι?

 

Σε παρακαλώ ξαναγράψε τους υπολογισμούς.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα έχω γράψει. Εσύ παίρνεις "καθαρά" 125Ε από αυτό το ποσό σου παρακρατείται το 20% δηλ 125x20%=25E. Άρα στο χέρι παίρνεις 125-25=100Ε.

Link to comment
Share on other sites

Οι υπολογισμοί του scyclad είναι για την περίπτωση που είπες να σου μείνουν στο χέρι καθαρά 100€, δηλ πληρωμένος από σένα και ο ΦΠΑ και να σου έχουν παρακρατήσει και το 20%. ΜΑθηματικά λοιπόν το αρχικό ποσό θα ξεπερνάει τα 100 € και φτάνει τα 125 €.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Αν κόψω ΑΠΥ αλλά τελικά δεν πληρωθώ, μπορώ να ακυρώσω το ΑΠΥ και υπό ποιες προϋποθέσεις;

Link to comment
Share on other sites

Την ΑΠΥ (για να το λέμε σωστά καθώς είναι "η απόδειξη παροχής υπηρεσιών"), μπορείς να την ακυρώσεις αν την έχεις στα χέρια σου (δεν την έχεις δώσει δηλαδή) καρφιτσώνοντάς την ξανά πάνω στο στέλεχος του μπλοκ με την αναγραφή "ΑΚΥΡΟ" πάνω σε αυτήν. Πράγμα δύσκολο όμως γιατί την κόβεις ...για να τη δώσεις επειδή σου ζητήθηκε. Αλλιώς μην την κόβεις εξαρχής μέχρι να πάρεις τα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Αν κόψω ΑΠΥ αλλά τελικά δεν πληρωθώ, μπορώ να ακυρώσω το ΑΠΥ και υπό ποιες προϋποθέσεις;

 

Bρίσκεσαι μεταξύ σφύρας και άκμονος. Εαν έχεις ολοκληρώσει την παροχή της υπηρεσίας πρέπει να τιμολογήσεις, διαφορετικά έχεις υποπέσει σε φορολογική παράβαση , γιατί υπάρχει αλλαγή στον φορολογικό νόμο και τιμολογούμε πλέον με την ολοκλήρωση της υπηρεσίας και όχι με την είσπραξη. Εαν όμως τιμολογήσεις και δεν εισπράξεις επιβαρύνεσαι με τον ΦΠΑ και τον φόρο εισοδήματος. Οπότε ...........

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, αγνοούμε το νέο νόμο και τις ανοησίες που επιβάλλει και πορευόμαστε όπως παλιά: δεν κόβεται ΑΠΥ αν δεν πέσει το μπαγιόκο. Το αν ολοκληρώθηκε η παροχή της υπηρεσίας, στις περισσότερες περιπτώσεις, είναι κάτι που μόνο εγώ ο μηχανικός μπορώ να ισχυριστώ. Μπορώ εύκολα να βρω δικαιολογία και να πω ότι δεν ολοκληρώθηκε η παροχή της υπηρεσίας.

Άσε που στην τελική, κόβω την ΑΠΥ (την "κατάλληλη" ημερομηνία) και δεν τη δίνω στον πελάτη μέχρι να πληρωθώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.