Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη κατ' επέκταση - επιτρεπόμενη απόσταση Δ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε μια περίπτωση που είχα νέας οικοδομης με δυνατότητα μελλόντικής προσθήκης καθ'ύψος

στο διάγραμμα κάλυψεις αλλά και σε τομές και όψεις με έβλαν να

περιγραψω με διακεκομμένη τη μελλοντική προσθήκη

ώστε να καθοριστεί το Η και το Δ

 

πιστεύω πως κάτι ανάλογο θα γίνει και για την περίπτωσή σου

 

αν τυχόν λόγω προσθήκης σε παλαιό κτίσμα είναι πρατικά αδύνατο να εξαντλήσεις τη δόμηση θεωρώ πως στην τεχνική σου έκθεση θα πειριγράψεις την κατάσταση και θα ζητήσεις ως Η να θεωρηθεί το τάδε

ίσως κιόλας να χρειάζεται ΕΠΑΕ

 

ρώτα και την αρμόδια Πολεοδομία να δείς πως αντιμετωπίζει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μια περίπτωση που με έχει λίγο μπερδέψει . Ποια είναι η απόσταση από όμορο υφιστάμενο κτίσμα όταν είναι αυθαίρετο ή έχει εξαίρεση από κατεδάφιση ? Πρέπει να κρατήσω απόσταση Δ ή μπορώ να κολλήσω στο όριο?Θέλω να βγάλω καινούργια άδεια .

Link to comment
Share on other sites

Με τη διαδικασία εξαίρεσης από κατεδάφιση ουσιαστικά ένα κτήριο νομιμοποιείται. Άρα τηρείς τις υποχρεωτικές αποστάσεις από αυτό.

 

Για ένα αυθαίρετο θεωρητικά πρέπει να περιμένεις την τελική απόφαση της πολεοδομίας που σημαίνει καταγγελία (εκτός αν εννοείς ότι στο παρόν έχει γίνει και είναι σε εξέλιξη το θέμα).

 

Το εν λόγω κτήριο σε τί θέση βρίσκεται ως προς τα όρια?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποια απόσταση που δεν την έχω ακόμα μετρήσει γιατί μόλις χθες αγοράστηκε τελικά το οικόπεδο . Οι όροι δόμησης της περιοχής μου δίνουν το δικαίωμα να κολλήσω αν θέλω στο όριο. Μπορώ να το κάνω ανεξάρτητα από την απόσταση που έχει από τα κοινά όρια το δίπλα κτίσμα ? Αν έστω έχει κρατήσει απόσταση Δ είμαι υποχρεωμένη να αφήσω και γω Δ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.