Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη κατ' επέκταση - επιτρεπόμενη απόσταση Δ


Recommended Posts

Έλα ντε! Πού τα βρίσκω! :D

 

Αφού το νομίμως προυπάρχον ήταν στα 2,45μ δε θα μπορούσα να τραβήξω την κόκκινη γραμμή που λες εκεί αντί για τα 2,50μ; (γενική ερώτηση)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διευκρίνηση..για τις άδειες κατεδάφισης...

κανονικά και με βάση τον ΓΟΚ η άδεια κατεδάφισης εκδίδεται για νομίμως υφιστάμενα κτήρια ..δηλαδή που έχουν οικ.άδεια ή εξαίρεση από την κατεδάφιση ή προυφιστάμενα του '55 κτλ...Διαφορετικά ακολουθείται πρώτα η διαδικασία αυθαιρέτου κτίσματος επιβάλλονται τα πρόστιμα και μετά εκδίδεται η άδεια κατεδάφισης...

Είπαμε ..όλα αυτά κανονικά...

Όμως επειδή οι πολεοδομίες (εν γένει)δεν είναι και τόσο σκληρές απέναντι στους ανθρώπους και τα κτίσματα που θα κατεδαφιστούν είναι στην κρίση τους αν θα ακολουθήσουν την διαδικασία και αν θα θελήσουν να εκδώσουν την άδεια κατεδάφισης...εγώ πάντως δεν θα την έβγαζα...καλύτερα αυθαίρετα..

Αν πάλι είναι πολύ παλιό το κτίσμα μία βεβαίωση από τη δήμαρχο για την παλαιότητα αυτού ή η αναγραφή του στα συμβόλαια αρκεί για να εκδοθεί άδεια κατεδάφισης..

Link to comment
Share on other sites

 

Αφού το νομίμως προυπάρχον ήταν στα 2,45μ δε θα μπορούσα να τραβήξω την κόκκινη γραμμή που λες εκεί αντί για τα 2,50μ; (γενική ερώτηση)

 

 

Στο δ.κ. της αδείας το βλέπεις να είναι στα 2,45μ. ή το μέτρησες εσύ με το κλιμακόμετρο και το βρήκες 2,45 ?

 

Σε ρωτώ γιατί και αυτό θα έπρεπε να είναι στα 2,50. Και πολλές φορές σε παλαιά σχέδια οι διαστάσεις δεν έχουν την ακρίβεια του autocad και των άλλων σύγχρονων σχεδιαστικών προγραμμάτων.

 

Δείξτο 2,50 .....όχι 2,45.

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρτιά της άδειας είναι σε κακό χάλι. Το μέτρησα επί τόπου όταν έκανα αποτύπωση του ακινήτου αλλά ΟΚ, ίσως το δείξω 2,50μ, έχεις ένα δίκιο.

 

Άσχετα με τα δικά μου, η ερώτησή μου είναι πιο γενική. Έστω νομίμως υφιστάμενο προ του '55 και έχει απόσταση από το όριο πχ 1,50μ. Μπορώ να κάνω την προσθήκη μου και να κρατήσω την ίδια απόσταση δηλ το 1,50μ (πες οτι ήθελα να επεκτείνω το τμήμα Α του παραπάνω σχεδίου προς τα αριστερά) ή πρέπει η προσθήκη να έχει απόσταση Δ;;;

Link to comment
Share on other sites

τηρείς απόσταση Δ.

 

Η ύπαρξη κάποιων στοιχείων δεν σε νομιμοποιεί για την τήρησή τους σε προσθήκη, που σαφέστατα θα κάνεις με ΓΟΚ2000.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα,

είμαι νέα μηχανικός και μου έχει προκύψει προσθήκη καθ' ύψος, με καινούρια φέροντα στοιχεία. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει εάν τα νέα υποστυλώματα μπορούν να είναι εντός τις απόστασης Δ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αν κατάλαβα καλά τι εννοείς.

Το Δ πρέπει να τηρείται και μετά την προσθήκη.

 

Μήπως λέγοντας Δ έχεις μπερδευτεί και εννοείς κάτι άλλο;;;

Δ είναι η απαιτούμενη απόσταση από το όριο και όχι η πραγματοποιούμενη.

Αν δηλαδή έχεις υποχρεωτικό Δ=4,00μ και το υπάρχον κτίσμα έχει απόσταση 5,00μ από το όριο, τότε Δ=4,00μ έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Για προσθήκες ισχύει το Δ.

Για ενισχύσεις έχεις το περιθώριο να παραβιάσεις τα όρια ακόμα και της Ο.Γ. αν θυμάμαι καλά για ? cm.

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση από το όριο είναι 4,00 μ. ενώ το Δ 3,90μ. Οπότε για την ενίσχυση έχω περιθώριο μόνο 10 cm. Οι διατομές που θέλω σε αυτή τη διεύθυνση είναι τουλάχιστον 40 cm. Αν ισχύει για τις ενισχύσεις η παραβίαση των ορίων τότε είμαι καλυμμένη. Πάντως στο ΓΟΚ δεν βρήκα κάτι σχετικό, εκτός από τις αρχιτεκτονικές προεξοχές. Θα βασιστώ στην απλή λογική ότι για ενισχύσεις πρέπει να είναι δεκτό. Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.