Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να γραφτώ στο τσμεδε


George T.

Recommended Posts

Η γνώμη μου είναι να γραφτείς, και όποτε θες αργότερα την κόβεις. Θα σου κοστίσει βέβαια, αλλά θα έχεις ανοιχτές τις πόρτες στην Ελλάδα.

Μην ξεχνάς ότι μόνο τρεις φορές τον χρόνο γίνονται οι εξετάσεις. Αν αποφασίσεις να δουλέψεις στην Ελλάδα σαν μηχανικός, πρέπει να περιμένεις μερικούς μήνες μέχρι την επόμενη εξέταση.

 

Μα το έχουμε συζητήσει τόσο καιρό αυτό! Δεν κόβεται η σχέση με το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ άπαξ και αρχίσει παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και με πολύ κόπο! Αυτός που το κατάφερε όπως ανέφερε στο φόρουμ, πέρασε μεγάλη περιπέτεια και του το παρουσίασαν έως και σαν "χάρη" το ότι τον διέγραψαν! Η γνώμη μου παραμένει ότι δεν αξίζει τον κόπο. Μηχανολόγος είναι εξάλλου, και το μελετητικό και το εργοληπτικό να ήταν το κίνητρο, τρίχες κατσαρές σε τέτοια ειδικότητα είναι νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το εργολήπτικό γιατί ρε παιδιά τρίχες κατσαρές?Εντάξει για το μελετητικό κομμάτι ποτέ δεν το σκεφτόμαι αλλά το εργοληπτικό?

sdim γιαυτό το σκεφτομαι, γιατί τα 3Κ αν δεν δουλευεις εδώ μου φαίνονται αρκετά...

όταν λες 35 χρόνια εργασίας εννοείς 35 χρόνια στο τσμεδε έτσι?Το θέμα είναι ότι και σε 10 χρόνια να το αποφασίσω να γυρίσω θα μπορώ να εγγραφώ κανονικά έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Αν γυρίσεις σε 10 χρόνια, θα μπορείς να γραφτείς αλλά δεν ξέρω την διαδικασία.

Αν είσαι ήδη μηχανικός σε χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης, ίσως να μην χρειαστεί να δώσεις εξετάσεις στο ΤΕΕ.

Αν έχεις ήδη συντάξιμα χρόνια, με κάποιον τρόπο συμψηφίζονται με του ΤΣΜΕΔΕ.

Ρώτα στο ΤΣΜΕΔΕ λεπτομέρειες για να'χεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Υπό την προϋπόθεση ότι θα έχεις άλλη ασφάλεια μέχρι τότε, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αρκεί να μην ξεκκινήσεις δουλειά στα 35, γιατί θα φτάσεις τα 70 για πλήρη σύνταξη.

Link to comment
Share on other sites

Xμ...σωστό και αυτό...το κακό είναι ότι δεν θα είμαι στην ΕΕ. Πάντως με τελικά έτσι όπως το σκευτομαι αρχισα να στρέφομαι προς το να γραφτώ τελικά για να είμαι καλυμένος...

Link to comment
Share on other sites

Xμ...σωστό και αυτό...το κακό είναι ότι δεν θα είμαι στην ΕΕ. Πάντως με τελικά έτσι όπως το σκευτομαι αρχισα να στρέφομαι προς το να γραφτώ τελικά για να είμαι καλυμένος...

 

Αν τρέφεις ελπίδες ότι σε 35 χρόνια θα πάρεις σύνταξη, ή ότι αυτή η σύνταξη θα μπορεί να σε θρέψει (ή ότι θα υπάρχει ακόμα ελληνικό κράτος), γράψου ασυζητητί...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η εξής δυνατότητα.

Δίνεις εξετάσεις, γράφεσαι στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ και φεύγεις για το εξωτερικό.

Δεν πληρώνεις ξανά ΤΜΕΔΕ μέχρι να επιστρέψεις μόνιμα στην Ελλάδα, αλλά θα τα πληρώσεις τότε μαζεμένα με τους τόκους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Έχω την εντύπωση ότι οι τόκοι θα είναι τόσοι ώστε να μην σε συμφέρει να το δοκιμάσεις . Κάποια στιγμή , πίσω στο μακρινό 1994 είχα καθυστερήσει δύο εξάμηνα και όταν τα αποπλήρωσα το 1997 , ήταν κατά 35% προσαυξημένα .

 

Μη σε πάρω στο λαιμό μου αλλά κάνε κάποια ερώτηση στο ΤΣΜΕΔΕ σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οι τόκοι είναι πολύ μικροί, μικρότεροι από τον πληθωρισμό.

 

Μια φίλη είχε γραφτεί στο ΤΕΕ με του που τελείωσε την σχολή, και συνέχισε να κάνει διδακτορικό. Επειδή δεν είχε έσοδα παρέλειψε να πληρώσει τις δόσεις.

Κάποια στιγμή όμως που έπρεπε να πάρει 8.000 περίπου από μία δουλειά, χρειάστηκε να το πληρώσει ώστε να βγάλει μπλοκάκι στην εφορία. Μέχρι να το πληρώσει είχαν μαζευτεί 10.000 ευρώ, οπότε έβαλε και 2.000 από την τσέπη της, αλλά δεν της προκάλεσαν κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.