Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να γραφτώ στο τσμεδε


George T.

Recommended Posts

Όταν πάς στο εξωτερικό και έχεις εκέι ασφάλεια ενώ είσαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ πάιρνεις απαλλαγή πληρωμών από το ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν διαγράφεσαι και όταν επιστρέψεις στο Ελλαδιστάν αρχίζεις ξανά να πληρώνεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν πάς στο εξωτερικό και έχεις εκέι ασφάλεια ενώ είσαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ πάιρνεις απαλλαγή πληρωμών από το ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν διαγράφεσαι και όταν επιστρέψεις στο Ελλαδιστάν αρχίζεις ξανά να πληρώνεις

 

Αν ισχύει αυτό τότε νομίζω οτι είναι πάρα πολύ καλό...απο βδομάδα σκευτομαι να πάω στο ΤΕΕ να ρωτήσω τι γίνεται, γιατί έχω και άλλες απορίες με το τι γίνεται με το που πάρω πτυχίο και ενώ τόσο καιρό τα σκευτόμουν επιφανειακά τώρα που έρχετε ο καιρός να πάρω το πτυχίο με αγχώνουν όλο και περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη διαδικασία με το ΤΣΜΕΔΕ και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος? Ορκίζομαι τον Νοέμβρη και πρέπει σιγά σιγά να τα μάθω..;)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην Κοινότητα των Μηχανικών.

Ένα από τα πρώτα που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής και να χρησιμοποιείς την Αναζήτηση πριν ανοίξεις ένα θέμα γιατί υπάρχει πλούσιο υλικό για κάθε θέμα.

 

Ειδικά, για το ΤΣΜΕΔΕ θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα threads με αυτή τη λέξη-κλειδί και για παράδειγμα σου παραθέτει αυτή την πρόσφατη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάς στο εξωτερικό και έχεις εκέι ασφάλεια ενώ είσαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ πάιρνεις απαλλαγή πληρωμών από το ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν διαγράφεσαι και όταν επιστρέψεις στο Ελλαδιστάν αρχίζεις ξανά να πληρώνεις

 

Εξαιρετικά χρήσιμο σχόλιο αυτό g-volos. Ευχαριστώ. Δεν είναι κι άσχημα να γλιτώνεις 3000 το χρόνο. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έρχομαι πολύ συχνά στην Ελλάδα για να πληροφορηθώ λεπτομερέστερα επί του θέματος από το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μη το τολμήσεις φίλε μου το παρακάτω.

 

Θα πληρώσεις όσα εξάμηνα χρωστάς με τις αυξημένες τρέχουσες τιμές που θα ισχύουν τότε στο ΤΣΜΕΔΕ, άσχετα με τις τιμές έκδοσης των λογαριασμών :confused:

Επίσης εννοείται ότι θα πληρώσεις και τόκους με το βαρβάτο επιτόκιο που υπάρχει για όσους χρωστάνε στο Δημόσιο (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά παίζει κάπου στο 1,5% το μήνα:D), από τις ημερομηνίες έκδοσης των λογαριασμών και για τα νέα ποσά που σου ανέφερα παραπάνω.

 

Την πάτησα κάποτε για το διάστημα που ήμουν φαντάρος και άφηνα το ΤΣΜΕΔΕ απλήρωτο για να μη μου τελειώσουν τα χρήματα.

Για 3 εξάμηνα συνολικής οφειλής ~72.000 δρχ πλήρωσα κοντά στα 500.000 δρχ.

Πήγε και το απόθεμα και μου πήρε μήνες να το χωνέψω 8-)

 

Καλύτερα μη γράφεσαι στο ΤΕΕ παρά να χρωστάς στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

 

 

Υπάρχει και η εξής δυνατότητα.

Δίνεις εξετάσεις, γράφεσαι στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ και φεύγεις για το εξωτερικό.

Δεν πληρώνεις ξανά ΤΜΕΔΕ μέχρι να επιστρέψεις μόνιμα στην Ελλάδα, αλλά θα τα πληρώσεις τότε μαζεμένα με τους τόκους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.