Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

Αν περιέχει ευθείες και καμπύλες γιατί δεν μπορείς να το μετατρέψεις σε pline?

Εκτός αν έχεις spline γραμμές οπότε τότε δεν μπορείς.

Αυτό όμως που μπορείς να κάνεις είναι να δημιουργήσεις ένα bpoly (στην κλειστή επιφάνεια) και μετά να δεις τα στοιχεία του, από τα οποία το ένα είναι το εμβαδόν του :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας βοηθήσει... θέλω να υπολογίσω ένα εμβαδό που εκτός απο ευθύγραμμα τμήματα περιέχει και τόξο (καμπύλη). προσπαθώ να το μετατρέψω σε polyline αλλά μάταια.ευχαριστώ

 

Πολλές φορές το pedit κολλάει. Αυτό που κάνω εγώ είναι να πιάσω το endpoint της μιας γραμμής και να το ξαναενώσω με το endpoint της άλλης γραμμής. Τσέκαρε και το Ζ των γραμμών σου. Γραμμές με διαφορετικό Ζ δεν γίνονται μια polyline μέσω pedit.

 

To άλλο είναι αυτό που σου είπε και ο erling με το bpoly ή αλλιώς bo.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τα φώτα σας, παρακαλώ !!

 

Έστω ότι έχω δημιουργήσει ένα block με wblock και το χρησιμοποιοώ σε 2 διαφορετικά αρχεία dwg πχ Α και B. Aν κάνω editblock στο σχέδιο Α τότε οι αλλαγές που θα γίνουν στο block αλλάζουν και στο σχέδιο Β ? Μέχρι στιγμής δεν το έχω καταφέρει. Γίνεται όμως κάτι τέτοιο ή ο μόνος τρόπος είναι το reference?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να έχω xref χωρίς εξωτερικά αρχεία ; :smile:

Θέλω να πω, αν υπάρχει τρόπος να έχεις ΕΝΑ αρχείο dwg που να έχει ενσωματωμένα τα xref και όχι ως ξεχωριστά αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.