Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

επειδή ψάχνω και δεν το βρίσκω.. πως γίνεται να βάλω μια λίστα συντεταγμένων στο autocad ώστε να σχεδιάσει μια line ή polyline κατευθείαν; είναι πολλά τα σημεία..

Link to comment
Share on other sites

Δές

 

http://www.jefferypsanders.com/autolisp_IMPORTXYZ.html

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=22128&postcount=2

 

Χρησιμοποιούμε και την αναζήτηση :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σας και πολυ πολυ καλη χρονια σε ολους

εδω και 2 χρονια εχω ψιλοτραβιχτει απο τη δουλεια και τωρα προσπαθω να ξανα μπω στο κλιμα

μπορειτε να με βοηθησετε σε κατι?

 

πως μπορω να τροποποιησω ενα σχεδιο που μου εχουν στειλει και να το σωσω χωρις να χασω τα xref που περιεχει?

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

είμαι καινούργιος στο φόρουμ, σχετικά καινούριος στο AutoCAD αφού ασχολούμαι εδώ και κάποιους μήνες, με αρκετό ψάξιμο και διάβασμα(βοήθησε και το background μου σε υπολογιστές και μαθηματικά), έχω φτάσει σε σημείο να μπορώ να κάνω αυτά που θέλω (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων για τις οποίες θα ψάξω στο φόρουμ και αν δεν βρω κάτι θα ποστάρω στα κατάλληλα topics), απλά τώρα θέλω κάποια πράγματα να αυτοματοποιήσω για να μειώσω τον συνολικό χρόνο που θα μου παίρνει να κάνω ένα σχέδιο..

 

Κατ'αρχάς να πω πως (μέχρι στιγμής τουλάχιστον), το AutoCAD το χρησιμοποιώ για να κάνω κάποια τοπογραφικά σχέδια του πατέρα μου, μέχρι πριν λίγες μέρες δούλευα με το AutoCAD 2002, αλλά με την αγορά του καινούριου μου συστήματος πέρασα το AutoCAD 2010 και ψάχνομαι τώρασε αυτή την έκδοση.. Στο δια ταύτα τώρα..

 

Τα τοπογραφικά που κάνω είναι συνήθως σε κλίμακα 1:1000 ή 1:500. Αποφάσισα να συντομεύσω την διαδικασία με την δημιουργία template. Σε πρώτο στάδιο, έκανα 2 διαφορετικά templates, με έτοιμο τον κάναβο (που μετά θα τον κάνω move στις επιθυμητές συντεταγμένες), τα text, dimensions & point styles κλπ.. Το θέμα μου είναι, με κάτι κειμενάκια που συνοδεύουν πάντα το σχέδιο, και θέλω να τα παίρνω απο άλλα αρχεία που θα έχω σαν "πρότυπα", μιας και αλλάζουν ανάλογα με την περίσταση. Οπότε, ας αρχίσω τις ερωτήσεις:

 

1. Κατ'αρχάς, πόσο συνετό είναι να χρησιμοποιώ annotative text, με δεδομένο πως τα σχέδια δεν τα εκτυπώνω εγώ, αλλά τα πηγαίνει ο πατέρας μου σε δικό του τυπογράφο. Ο οποίος μάλιστα απο ότι μου μετέφερε ο πατέρας μου δεν έχει το AutoCAD, αλλά βάζει τα .dwg αρχεία που του δίνω σε ένα άλλο CAD πρόγραμμα και απο κει βάζει την κλίμακα και τα εκτυπώνει. Οπότε φοβάμαι κάποιες ασυμβατότητες που μπορεί να εμφανίσουν τα κείμενα διαφορετικά απο ότι τα υπολογίζω. Για τον ίδιο λόγο δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ να χρησιμοποιήσω τα layouts του AutoCAD, και μέχρι τώρα του έδινα το σχέδιο στο model space..

 

Έχοντας λοιπόν αυτά τα κείμενα σε διαφορετικά αρχεία (dwg) μέσα σε mtext textboxes, θέλω να ξέρω αν υπάρχει τρόπος, μεταφέροντας τα στο δικό μου template να προσαρμόζεται αυτόματα στο μέγεθος που θέλω και να μην χρειάζεται να αλλάζω το text height ή να κάνω scale. Προσπάθησα να τα προσαρμόσω λίγο με χρήση των units, του annotative text και του annotative scale, αλλά κάπου εκεί μπουρδουκλώθηκα.. Οπότε, συνεχίζοντας τις απορίες μου,

 

2. Αν κατάλαβα καλά, το annotation scale έχει νόημα ΜΟΝΟ αν το σχέδιο μου περιέχει κάποιο annotative text. Το θέμα είναι, τι γίνεται αν κάνω drag n drop από ένα άλλο αρχείο ένα mtext που έχει annotative text; μεταφέρονται οι annotative ιδιότητες του οπότε αλλάζει το μέγεθος των γραμμάτων αν αλλάξω το annotative scale; Και τι ρόλο παίζει στην όλη διαδικασία η επιλογή των units;

 

Στην πράξη, θα αναφέρω τι έχω κάνει, γιατί ίσως έχω μπερδέψει κάποιους..

 

Όπως είπα, έχω κάνει 2 template files. Σε αυτά έχω σχεδιάσει όπως θέλω τους κανάβους, έχω κάνει ένα σύμβολο για τον Βορρά, έχω ετοιμάσει τα styles κλπ. Μιας και σε αυτά τα σχέδια οι μονάδες αντιπροσωπεύουν μέτρα, έχω βάλει σαν units, meters. Σε ένα ξεχωριστό dwg αρχείο, έχω κάνει ένα mtext με ένα κείμενο. Εγώ αυτό το κείμενο, θέλω στο τελικό μου σχέδιο όπως θα εκτυπωθεί, να έχει text height 3,5mm. Μέχρι τώρα, έκανα copy paste το κείμενο μου στο σχέδιο, κάνοντας μόνος μου αναγωγή στην κλίμακα και ρυθμίζοντας το text height. Οπότε, για τα σχέδια 1:1000 έβαζα το text height 3.5, ενώ για τα σχέδια με 1:500 έβαζα text height 1.75..

Στην προκειμένη περίπτωση, και στην προσπάθεια μου να αυτοματοποιήσω λίγο την διαδικασία, στο dwg αρχείο μου με το κείμενο, έβαλα units -> millimeters, και στο text style έβαλα annotative και text height 3.5. Περνώντας όμως με drag n drop το κείμενο στο template μου, μου βγαίνει πολύ μικρό, προφανώς το παίρνει σαν 3.5mm, οπότε σε σχέση με τα meter units βγαίνουν μικροσκοπικά..

 

Επειδή ξέρω πως έχω μπερδέψει πολλούς έτσι όπως τα είπα, οπότε αν κατάλαβε κανείς, ας μου πει τι ακριβώς χρειάζεται να διευκρινίσω, και να κάνω μια τελευταία ερώτηση (προς το παρόν)..

 

3. Τα units και τα annotative text αλλάζουν και αναδρομικά κείμενο που έχει ήδη γραφτεί; Ή ισχύουν απο την στιγμή της αλλαγής και μετά;

 

Ευχαριστώ, και συγνώμη για το μακροσκελές ποστ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Δούλευα σε Atocad 2008 και σήμερα έβαλα το Autocad 2010. Διαπίστωσα ότι στην εντολή hatch στην επιλογή custom δεν υπάρχει τίποτα. Είναι κενή, ενώ στο 2008 υπήρχαν πολλά hatches σε αυτή την επιλογή (roof κτλ.). Μήπως υπάρχει κάποια λύση για το πρόβλημα; Δηλαδή υπάρχουν κάπου και απλά δεν μπορώ να τα βρω;

 

 

Άκυρο. Το βρήκα. Πρόσθεσα στο φάκελο support τα hatches από το support του 2008.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Αν έχεις κάποια δικά σου στυλ διαγράμμισης (αρχεία *.pat) , μπορείς να τα αντιγράψεις στο υποφάκελλο \SUPPORT , εκεί ακριβώς που σου έκανε εγκατάσταση το 2010. Λογικά με την επόμενη εκκίνηση του προγράμματος , θα βρείς τα custom hatches εκεί ακριβώς που τα έβρισκες μέχρι τώρα.

 

Κοίταξέ το, και αν δεν βγει άκρη , επανερχόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει ένα πρόγραμμα ή κάποιο τρόπο για να λύσω ένα θεματάκι στο Autocad;

Έχω μια polyline την οποία θέλω να χωρήσω σε ισομήκη τμήματα.Με αφετηρία την μία άκρη της polyline και θέση 0 να μου βγάζει αν διάστημα που του θέτω εγώ την χ.θ. των σημείων.

ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να κάνω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.