Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

Με τις κατάλληλες γνώσεις προγραμματισμού και της συμβατής γλώσσας,πιστεύω είναι εφικτές τέτοιες εφαρμογές(ίσως όχι για μένα...)

 

Για τι είδους εφαρμογές συζητάμε ;

Τι ακριβώς είναι επιθυμητό να κάνουν ;

 

Η εντολή massprop , μας δίνει τα αποτελέσματα και σε ascii αρχείο (αν θέλουμε) , οπότε με χρήση excel ή autolisp παίρνουμε τα στοιχεία απο το αρχείο και υπολογίζουμε .... οτι γουστάρουμε .

 

Δείτε και εδώ σχετικά με την "μεταφορά" συντεταγμένων Polyline από το Autocad στο Excel.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν θα προσθέσω και εγώ 2 πραγματάκια που θα κάνουν την επαφή μας με το autocad ελαφρώς καλύτερη. Καταρχήν μόλις ανακάλυψα ότι το autocad είναι single-threaded που σημαίνει ότι εκμεταλλεύεται μόνον έναν πυρήνα από τους 2-4-8-12 που έχουν οι μοντέρνοι επεξεργαστές. Δυστυχώς η Autodesk δεν σκοπεύει να κάνει το σύνολο του autocad multithreaded αλλά μας έδωσε τουλάχιστον την κάτωθι επιλογή:

 

WHIPTHREAD

Type: Integer

Saved in: Registry

Initial value: 1

Controls whether to use an additional processor to improve the speed of operations such as ZOOM that redraw or regenerate the drawing.

WHIPTHREAD has no effect on single processor machines.

0->No multithreaded processing; restricts regeneration and redraw processing to a single processor. This setting restores the behavior of AutoCAD 2000 and previous releases.

 

1->Regeneration multithreaded processing only; regeneration processing is distributed across two processors on a multiprocessor machine.

 

2->Redraw multithreaded processing only; redraw processing is distributed across two processors on a multiprocessor machine.

 

3->Regeneration and redraw multithreaded processing; regeneration and redraw processing is distributed across two processors on a multiprocessor machine.

When multithreaded processing is used for redraw operations (value 2 or 3), the order of objects specified with the DRAWORDER command is not guaranteed to be preserved for display but is preserved for plotting.

 

Δεν έχουμε λοιπόν παρά να πληκτρολογήσουμε whipthread στο command line και μετά το enter να επιλέξουμε μια από τις 4 λειτουργίες εισάγοντας τον κατάλληλο αριθμό.

 

Μια άλλη χρήσιμη πιθανώς εντολή είναι και η whiparc όπου μπορούμε να επιλέξουμε να οι κύκλοι και τα τόξα θα δημιουργούνται από μια σειρά διανυσμάτων (vectors) ή αν θα εμφανίζονται ως πραγματικοί κύκλοι. Η εντολή έχει 2 επιλογές: 0 και 1 όπου στο 1 σχεδιάζει πραγματικούς κύκλους/τόξα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση.

Έχω ένα σχέδιο και στα υποστυλώματα θέλω να κάνω το εξής:

Να βάλω 3 hatch. ΑNSI32 AR-CONC και ένα solid (ανοιχτό γκρι). Όταν βάζω όμως το solid, καλύπτει τα άλλα δυο hatch. Υπάρχει κάποια παράμετρος για διαφάνεια στο solid hatch?

Βλέπω ότι αν τα κάνω με τη σειρά, πρώτα το solid και μετά τα άλλα γίνεται, αλλά άλλος τρόπος δεν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Μyri ευχαριστώ πολύ αλλά δε βρίσκω την εντολή που λες. Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο; Για autocad 2009 μιλάω.

Μάλλον είναι από το draw order. Θα προσπαθήσω να το βρω.

Η σειρά αυτή είναι και για την εκτύπωση, ή μόνο για το πώς θα φαίνεται στην οθόνη;

 

edit

To βρήκα

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Θέλω να τροποποιήσω τις διαστάσεις ενός block

κατά χ και κατά y χωρίς να κάνω explode.

 

πατάω δεξί κλικ --> properties --> scale και ενώ μπορώ να δώσω συντελεστή

κατά χ, δε μπορώ να δώσω κατά y --> παίρνει τον ίδιο με του χ.

 

Τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το κάνεις νέο block με την εντολή "Make Block" και από το "Insert Block" να το εισάγεις να μεταβάλεις από εκεί τις διαστάσεις του κατά x,y.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να τροποποιήσω τις διαστάσεις ενός block

κατά χ και κατά y χωρίς να κάνω explode.

 

πατάω δεξί κλικ --> properties --> scale και ενώ μπορώ να δώσω συντελεστή

κατά χ, δε μπορώ να δώσω κατά y --> παίρνει τον ίδιο με του χ.

 

Τι κάνω?

Πατάς mo (mobify), το μαρκάρεις και βλέπεις να εμφανίζονται Scale x, Scale y, Scale z

 

Αλλάζεις αυτό που θες. Μπορεις να επιλέξεις πολλά μαζί.

(μαζί δε τα ξαναλέγαμε για το modify??)

 

ή

 

για μόνιμη αλλαγη του block στο σχέδιο σου, με διπλό κλικ πανω του μπαινεις στο block editor. Αλλάζεις αυτά που θες και πατάς close block editor και "ναι" στην αποθηκευση.

 

ή

 

όπως λέει ο ilias φτιαχνεις τα x,y scale που θες, το σπας και το ξανακάνεις block με το ίδιο όνομα, η εντολή είναι η b. Πρέπει να προσέξεις να δώσεις το ίδιο σημείο εισαγωγής, αλλιώς θα κουνηθούν όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

@ slalom : έχεις δίκιο, όμως για ένα αδιευκρίνιστο λόγο

εμφανίζονται "κλειδωμένα" τα scale y, scale z.

Παίρνουν αυτόματα την τιμή που δίνω στο scale χ !!!

 

Επίσης στο block editor μου εμφανίζει μια κίτρινη οθόνη.

Πώς αλλάζει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Στο block editor δοκίμασε με το zoom, βασικα αν μπορεις στειλ'το μου να το δω και αν μπορω να στο αλλαξω και να στο στειλω πισω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.