Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρώτα εμφανίστηκε στα Express Tools του AutoCAD 2000.

Αν δεν κάνω λάθος έχει ενσωματωθεί από το AutoCAD 2007.

Υπάρχει και σε lispακι.

Link to comment
Share on other sites

@AlexPap

"Συμπάχων" ε? Σε ευχαριστώ θερμά. Δε θα το έβρισκα μέσα στα εκατοντάδες posts!

Απλώς δεν έκανα region στο object... Aπό σήμερα δε θα χρειαστεί ποτέ(?) ξανά να υπολογίσω ροπές αδρανείας με το χέρι!!!

Θα'ταν πολύ άπληστο να θέλω να υπάρχει μακροεντολή για σχεδιασμό κεντροβαρικών αξόνων και πυρήνα τυχούσας διατομής?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εε?

Πάντως δε θεωρώ τον ευατό μου υπερβολικό: οι απαιτήσεις μου περιορίζονται στα ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΑ στοιχεία της διατομής :)... Άλλωστε το AutoCAD είναι η απόλυτη εφαρμογή της Ευκλείδιας Γεωμετρίας.Με τις κατάλληλες γνώσεις προγραμματισμού και της συμβατής γλώσσας,πιστεύω είναι εφικτές τέτοιες εφαρμογές(ίσως όχι για μένα...)

Link to comment
Share on other sites

Η εντολή massprop , μας δίνει τα αποτελέσματα και σε ascii αρχείο (αν θέλουμε) , οπότε με χρήση excel ή autolisp παίρνουμε τα στοιχεία απο το αρχείο και υπολογίζουμε .... οτι γουστάρουμε .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.