Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

'Εαν έχω Spline και δύο τυχαία σημεία πάνω σ'αυτή (όχι αρχή - τέλος), πως μπορώ να μετρήσω την απόσταση τους; Επίσης εάν έχω ένα τυχαίο σημείο πάνω στη spline πως μπορώ να τοποθετίσω ένα άλλο σημείο σε συγκεκριμένη απόσταση;

 

Έκδοση AutoCAD 2011.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς; Θα ήταν πολύτιμη η βοήθεια. Έψαξα σε ένα βιβλίο του Omura (στα Αγγλικά για Autocad 2006) που έχω και δε βρήκα τίποτα. Το ίδιο και στο internet.

Edited by surveng
Link to comment
Share on other sites

Αν σώσεις το σχέδιο σαν dxf R12 η Spline θα γίνει PLine με πολλά σημεία , που ειναι ευκολότερα διαχειρίσιμη . Νομίζω ομως οτι χρειάζεσαι autolisp . Ψάξε στο διαδίκτυο για LISPaki που να κάνει τη δουλειά που θέλεις για PLine. Πιστεύω θα βρείς.

 

 

Εδώ εχει αυτό που ψάχνεις :

http://cadtips.cadalyst.com/distance/determine-distance-between-points-entity

Edited by maik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά, εκτός από αυτό που πρότεινε παραπάνω ο συνάδελφος, υπάρχει και το spl2pl.vlx σαν δωρεάν utility και βρίσκεται εδώ.

 

Μετατρέπει Spline σε Polyline με βήμα μετατροπής που ο χρήστης επιλέγει.

 

Το φορτώνεις από το Autocad σαν κανονικό lisp αρχείο Menu Tools - > Autolisp - > Load Application και απλά επιλέγεις να φορτωθεί το συγκεκριμένο αρχείο επιλέγοντάς το από τον φάκελλο όπου το "κατέβασες".

 

Αφού το τρέξεις απλά γράφοντας spl2pl στην γραμμή εντολών του Autocad , αρχικά επιλέγεις την spline και μετά εισάγεις αριθμό που εκφράζει την "πιστότητα" προσέγγισης . Το πρόγραμμα προτείνει 2.5 μονάδες , κάνεις τις δοκιμές σου και επιλέγεις.

 

Στη συνέχεια , μέσω της εντολής break , "πετάς" τα κομμάτια της polyline που βρίσκεται έξω από τα σημεία αναφοράς και μετά , αφού επιλέξεις την polyline , με δεξί κλίκ , διαλέγεις properties και διαβάζεις την τιμή της μεταβλητής length . Με αρκετά καλή προσέγγιση είναι το μήκος που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω το autocad 2005 ,του έχω περάσει στα fonts του την γραμματοσειρά w4mc1.shx (την οποία παρεπιπτόντως την προτείνω σε όσους ψάχνουν καλή ελληνική γραμματοσειρά) και εχω ΄δημιουργήσει ένα text style στο οποίο την χρησιμοποιώ.

Μεχρι στιγμης είτε έγραφα με multilinetext είτε με singlelinetext όλα πηγαιναν ρολόι. :smile:

Ξαφνικά πατάω "t" και enter για να γράψω το κείμενο μου με την συγκεκριμένη γραμματοσειρά και αντί για χαρακτήρες μου εμφανίζονται τετράγωνα,στη συνέχεια πατάω οκ και στην επιφάνεια σχεδίασης φαίνονται κανονικά.

Επειδή δεν γίνεται όμως να γράφω στα τυφλά θέλω τη ΒΟΗΘΕΙΑ σας.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Έχω το autocad 2005 ,του έχω περάσει στα fonts του την γραμματοσειρά w4mc1.shx (την οποία παρεπιπτόντως την προτείνω σε όσους ψάχνουν καλή ελληνική γραμματοσειρά) και εχω ΄δημιουργήσει ένα text style στο οποίο την χρησιμοποιώ.

Μεχρι στιγμης είτε έγραφα με multilinetext είτε με singlelinetext όλα πηγαιναν ρολόι. :smile:

Ξαφνικά πατάω "t" και enter για να γράψω το κείμενο μου με την συγκεκριμένη γραμματοσειρά και αντί για χαρακτήρες μου εμφανίζονται τετράγωνα,στη συνέχεια πατάω οκ και στην επιφάνεια σχεδίασης φαίνονται κανονικά.

Επειδή δεν γίνεται όμως να γράφω στα τυφλά θέλω τη ΒΟΗΘΕΙΑ σας.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Eπίσης αντί να γράφει στο πεδίο font το όνομα της γραμματοσειράς (w4mc1) γράφει "proxy w4mc1"
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος χρηστης και προσπαθω να κάνω ένα ‘σύστημα συντεταγμένων’ σε μια κατοψη

 

πχ σε μια διάσταση κτιρίου κατά ΥΥ' να δώσω αριθμούς 1,2,3,4 και στην κατά ΧΧ'

 

να δώσω γράμματα ΑΒΓ κλπ ,έτσι ώστε πχ ένας τοίχος να έχει όνομα Α1Α2 κλπ

 

Αυτα για την καλυτερη κατανοηση επιμετρησεων κλπ

 

Εχω διαβασει αρκετα στο site αλλα δεν βλεπω κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.