Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

Πέρασα το autocad 2010, αλλα επειδη δεν εχει καμια σχεση με τις παλιες εκδοσεις που εχω δουλεψει εχω καποιες απορειες.

1) πως κανω την επιφανεια σχεδιασμου απο ασπρη σε μαυρη, και τις γραμμες απο μαυρες σε ασπρες?

2) πως μπορω να ρυθμισω τις properties των dimensions οπως επίσης και linetype (display lineweight) κτλ.

3) πως βρισκω τις γενικες properties ωστε να ρυθμισω το pickbox κτλ?

4)υπάρχει η δυνατότητα να γινει το προγραμμα στην κλασική μορφή που ήταν τα παλιά autocad??

 

δεστε και την σχετική εικόνα

 

ευχαριστω πολυ.

 

EDIT:

Μεταφέρθηκε σε συναφή θεματική ενότητα. [Gousgounis]

Παρακαλώ χρησιμοποιείτε την αναζήτηση πριν ανοίξετε νέο θέμα.

post-5338-0-58767800-1331034516_thumb.jpg

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτω δεξιά υπάρχει ένα εικονίδιο σε σχήμα "γρανάζι". Workspace switching.

Πατάς επάνω του και διαλέγεις "Autocad Classic". Κάνει ακριβώς αυτό που θες.

Οι υπόλοιπες απορρίες υποθέτω ότι θα λυθούν μόλις γυρίσεις στο classic.

Αν όχι, το βλέπουμε...

 

*edit

Αν θες δες και το βίντεο:

Edited by stefanos zervos
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

 

Έχω μια περιοχή (κλειστή) που διαμορφώνεται από polylines και lines (οπτικά δηλαδή είναι μία γραμμή). Με ποιό τρόπο μπορώ να ενοποιήσω όλα αυτά σε μία μόνο polyline;

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

με την εντολή pedit (ή σκέτο pe) -> join μπορείς να ενώσεις διαδοχικές lines και polylines σε μία.

 

Κανονικά η pedit χρησιμοποιείται μόνο σε polylines. Εάν επιλέξεις απλή γραμμή πριν την εντολή, τότε το AutoCAD θα σου κάνει μία επιπλέον ερώτηση για να μετατρέψει τη γραμμή σε polyline

Edited by Gousgounis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με έσωσες!!!

 

Οι polylines που έχω είναι δεκάδες χιλιάδες σημεία, δεν θα άντεχα να ξανακάνω επεξεργασία τις λίστες σημείων στο excel!

 

Ελπίζω να δουλέψει!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την εντολή boundary (BO). Σχεδιάζει ένα polyline σε μία κλειστή περιοχή. (ψάχνει όπως το hatch)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα! Σας παραθέτω παρακάτω το ερώτημά μου:

 

Στο autocad-12 έκανα κάποια βλακεία και όποτε πάω να αποθηκεύσω κάποιο σχέδιο με την εντολή "save as" αντί να μου βγάζει τα γνωστά παράθυρα από όπου επιλέγεις τύπο αρχείου, όνομα και σημείο τοποθέτησης στον υπολογιστή μου βγάζει απλά ένα πτυσσόμενο μενού όπου επιλέγω τη μορφή του αρχείου (π.χ. dwg, dxf κτλ) και ένα πλαίσιο στο οποίο πρέπει να γράψω με το χέρι το path όπου θα αποθηκευθεί το σχέδιο!

Παρακαλώ τα φώτα σας για το πως γίνεται να το επαναφέρω στο προηγούμενο στάδιο γιατί αλλιώς θα συνεχίσω να ξενερώνω κάθε φορά που θα χρειάζεται να αποθηκεύσω κάποιο σχέδιο! :smile:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.