Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

Γίνεται να έχω xref χωρίς εξωτερικά αρχεία ; :smile:

Θέλω να πω, αν υπάρχει τρόπος να δινεις ΕΝΑ αρχείο dwg που να έχει ενσωματωμένα τα xref και όχι ως ξεχωριστά αρχεία.

 

Αυτός ακριβώς είναι ο ορισμός του block.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιώ το AutoCAD 2006 και 2007.

 

Έχω ακούσει ότι μπορούμε να βγάλουμε έξω στο Interface (οπως είναι δλδ το Create, Modify κλπ) τα 4 εικονιδια των Layers. Δλδ τα On,Freeze kai Lock.

Ξέρετε πως μπορώ να το κάνω αυτό;

Για να γίνω πιο κατανοητός θέλω στην σχεδίαση να μπορώ να κάνω Freeze η Lock χωρις να ανοιγω την μπαρα των Layers αλλα κατευθειαν απο ενα εικονίδειο.

 

Ευχαριστω!

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, iovo.

Link to comment
Share on other sites

Δεξί κλικ επάνω στα toolbars και επιλογή των toolbar "LAYERS", "LAYERS II". Από το πρώτο λείπει το κουμπάκι show all layers αλλά μπορείς να το προσθέσεις με δεξί κλικ Customize.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω ενα πολυ εκνευριστικό πρόβλημα στο 2004.

Οταν κλικαρω στις μπάρες εργαλείων: open file η όταν κάνω αντιστοιχα save as, αντι να μου βγάλει το παραθυράκι, μου βγαζει τα αντίστοιχα, χαμηλά στην γραμμη εργαλείων και πρεπει να πληκτρολογήσω ονόματα και διαδρομές.

Μήπως ξέρει κανείς πώς διορθώνεται αυτό?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.

Εχω το εξης προβλημα.Εκανα εισαγωγη ενα αρχειο .dxf απο στατικο προγραμμα το ScadaPro και εκει που εχει ελληνικους χαρακτηρες βγαζει ?. Το περιεργο ειναι οτι οταν πατησεις properties , διαβαζει το κειμενο.Λεει πχ 4Φ16, ενω στο σχεδιο φαινεται 4?16.Ξερει κανεις τιποτα;

Αν βοηθαει το ScadaPro χρησιμοποιουσε γραμματοσειρα Courier New Greek.

Κανω και upload το αρχειο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Format/Text Style και άλλαξε τη γραμματοσειρά του style STANDARD από txt.shx σε π.χ. Arial

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε παλίότερες εκδόσεις του Autocad το βελάκι άνω, επανέφερε ότι είχαμε πληκτρολογήσει σε προηγούμενε εντολές.Για παράδειγμα είχαμε κανει copy ανά 0.1m.Οπότε ξαναδίναμε copy και μετα βελάκι άνω για να μην χρειαστεί να ξανπληκτρολογήσουμε το 0.1.

Στην έκδοση 2006 το βελάκι άνω δίνει τις τελευταίες συντεταγμένες!Γνωρίζει κανείς πώς αλλάζει αυτό;

Επίσης, στο Single line text τα ελληνικά εμφανίζονται με ?.Υπάρχει τρόπος να ααποφύγουμε το bug και να εμφανίζονται τα ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εργάζομαι -πλέον- με το Acad2006, αλλά αυτό που θέλεις να κάνεις θα γίνει (αν δεν κάνω λάθος) με αλλαγή της τιμής στην μεταβλητή inputhistorymode. Αφού πληκτρολογήσεις στην γραμμή εντολών το όνομα της μεταβλητής, δώσε την τιμή 14.

Επεξηγήσεις, περί του τι σημαίνει η κάθε δυνατή τιμή της εν λόγω μεταβλητής, μπορείς να βρεις στην βοήθεια πληκτρολογώντας inputhistorymode.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.