Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

Καλημέρα!

Πως μπορούμε να αλλάξουμε τις ρυθμίσεις σε Αutocad2007 ώστε να δουλεύει από mm σε m και αντίστροφα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι οι διαστάσεις.

 

Συγκεκριμένα υπάρχει προεπιλογή στα units σε millimeters.

Το αλλάζω από format - units σε meters αλλά επανέρχεται σε mm κατά την επανεκκίνηση.

Απλώς μου δημιουργεί πρόβλημα και στην κλίμακα που εκτυπώνω.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το ρυθμίσω να λειτουργεί μόνιμα σε meters;

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε ένα δικό σου dimension style.

Dimension... Dimension style... New... Δώσε ένα όνομα, κάνε ότι ρυθμίσεις θες...αυτό που, αν κατάλαβα καλά θες, είναι στην καρτέλα primary units.... Presicion

Βάλτο 0,00 για να έχεις μορφή διαστάσεων 1,25 σε μέτρα και ξετσέκαρε τα zero supression αν είναι τσεκαρισμένα γιατί αλλιώς θα σου δείνει πχ 1,2 αντί για 1,20

Τώρα αν θές να βλέπεις έτσι και τις μετρήσεις σου "πείραξε" και στο fomat... units το precision αλλά δεν θα στο συνιστούσα.

Αν δεν κατάλαβα τι ρώταγες, ξαναρώτα :)

Link to comment
Share on other sites

Mε συγχωρείς, μάλλον σε έμπλεξα!

 

To πρόβλημά μου δεν είναι στις διαστάσεις (dimension). Εννοούσα τις διαστάσεις σχεδίασης.

 

Δηλαδή ό,τι δουλειά κάνω στη συγκεκριμένη έκδοση του Autocad δεν την κάνω σε μέτρα αλλά σε χιλιοστά γιατί αυτή η μονάδα έχει οριστεί από το πρόγραμμα και δεν μπορώ να το αλλάξω οριστικά.

 

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εξηγησέ μου γιατι ντεν καταλαμπαίνει,

όταν μετρήσεις κάτι με distance τι αποτέλεσμα σου δίνει και τι αποτέλεσμα θέλεις εσύ να σου δίνει? (σχεδιάζεις 1:1 ετσι?)

Link to comment
Share on other sites

-Σχεδιάζω 1:1

-Δεν έχω πρόβλημα με το dimension - Δείχνει σωστά και το έχω ρυθμίσει όπως θέλω.

-Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να το κάνω σαφέστερο:

Σχεδιάζω ένα τετράγωνο 5*5

Το 5 αντιστοιχεί σε 5 units όπως έχουν οριστεί από το πρόγραμμα.

Το dimension δείχνει 5, επομένως ΟΚ.

Το πρόβλημα είναι ότι το 5 δεν είναι μέτρα αλλά χιλιοστά εξ ορισμού.

Οταν πάω να το τυπώσω εν παραδέιγματι, και του δώσω και κλίμακα π.χ. 1:50 φαντάσου πόσο μικρό γίνεται. Ετσι αναγκάζομαι για να πετύχω 1:50 να τυπώνω σε κλίμακα 1000:50=20:1!!!!

 

Επομένως πρέπει να δώσουμε στο πρόγραμμα να καταλάβει ότι θέλω όταν γράφω 5 να μου δίνει μέτρα.

 

Με συγχωρείς αν σε κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα,

δεν ειναι θέμα μονάδων, είναι θέμα Plot scale. File... Page setup... modify Layout τάδε... Plot scale... 1000mm : 1 unit. Αν ρυθμίζεις έτσι το page setup νομίζω πως θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα. Μα Αthan, για να τυπώσεις σε Χ κλίμακα στο ACAD, στο PLOT SCALE δίνεις 1000=Χ, άρα σωστά δίνεις 1000=50 για να τυπώσεις σε 1/50.

Οπότε δεν συμβαίνει κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι τέτοιο είναι.

Πολύ χρήσιμη επίσης και η πληροφορία του erling για τα templates.

 

Ευχαριστώ και τους 2 για τον πολύτιμο χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.