Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

ΠΑιδιά ευχαριστώ. Το πρόβλημα λύθηκε. Και εμένα μάλλον το cadware μου το προκαλεί και χωρίς να βάλω φωτο. Και είναι και αυθεντικό και αυτό και το autocad. Τι να πει κανείς............Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δουλεύω στο autocad 2008 και σε μια σειρά σχεδίων εδώ και περίπου 2 μήνες έχω προβλημα στο copy paste και από άλλα σχέδια και μέσα στο ίδιο σχέδιο. αν το ίδιο σχέδιο το ανοίξω από άλλο υπολογιστή δεν εμφανίζει κανένα πρόβλημα. από τον δικό μου κολλάει και κάνει πάνω από 20 λεπτά να κάνει paste και πολλές φορές δεν κάνει καθόλου.

έχω κάνει καθαρισμό του σχεδίου, το έχω σώσει σε άλλο φάκελο ή στην επιφάνει εργασίας αλλά τίποτα.

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείτε την αναζήτηση πριν ανοίξετε καινούργιο θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, [ckiriako]

Link to comment
Share on other sites

@ada:O υπολογιστής σου είναι καινούργιος? Έχει κάρτα γραφικών ?Τι μνήμη έχει? Έχεις κάνει πρόσφατη ανανέωση τους driver? Για δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες για το σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

ο υπολογιστής είναι καινούριος και παρακολουθείτε και από τεχνικό, ο οποίος ήρθε χτες και είπε ότι το pc δεν έχει πρόβλημα απλά δεν ήξερε από autocad.

χτες μάλιστα κάναμε απεγκατάσταση του προγράμματος και το ξαναπεράσαμε, αλλά καμία λύση.

το περίεργο είναι ότι το ίδιο αρχείο σε autocad 2005 σε άλλο υπολογιστή ανοίγει κανονικά και κάνει copy paste σε μισό δευτερόλεπτο.

Κάτι που ίσως βοηθάει είναι ότι μέσα στο σχέδιο υπάρχουν blocks που μεταφέρθηκαν από αρχεία archicad.

Βέβαια και παλίοτερα με τα ίδια blocks δούλευα και δεν είχα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Αντέγραψε το αρχείο σε άνα άλλο για πειράματα. Πάρε το αντίγραφο κάνε explode σε όλα τα στοιχεία και μετά purge. Aν λυθούν τα προβλήματα τότε φταίνε τα blocks. ΑΝ όχι ξαναπόσταρε να το ψάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που ίσως βοηθάει είναι ότι μέσα στο σχέδιο υπάρχουν blocks που μεταφέρθηκαν από αρχεία archicad.

και εγώ εκεί εντοπίζω το πρόβλημα

τέτοιες μετατροπές μου έχουν δημιουργήσει στο παρελθόν προβλήματα

 

παρα τις απόλυτες διαβεβαιώσεις των εταιριών για συμβατότητα

όταν αρχίσουν τα προβλήματα ο ένας πετά το μπαλάκι στον άλλο!!!!!!

ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου βγει το πρόβλημα

 

αν πρόκειται για βιβλιοθήκη με block τότε θα κάνεις τη θυσία να αφιερώσεις χρόνο στο να τα σπάσεις σε γραμμές και να τα κάνεις redefined

 

διαφορετικά τελέιωσε το έργο σου στο 2005 που λειτουργεί και το 2008 άσε το για νέο έργο

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα κι αθτό αλλά τίποτα!

Κανείς μας δε μπορεί να καταλάβει τι έγινε!

Απλά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι μου δημιουργεί το πρόβλημα όταν βγάζω ή βαζς στοιχεία στο σχέδιο.εκτός από copy paste έχω πρόβλημα και στο να δημιουργήσω block.

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@ada: Συγνώμη που δεν σου είπα την απάντηση νωρίτερα,.. έτρεχα.

 

1. Πάτα στο Command Line: "-scalelistedit" (ναι με την παύλα μπροστά)

2. Μετά, "r" για Reset

3. μετά, "y" για "Yes" (defaults)

4. τέλος, "e" για "Exit"

 

Λογικά θα είναι εντάξει τώρα... να πω επίσης ότι η παραπάνω εντολή λογικά θα πρέπει να υπάρχει και από το "Tools > Scale List Edit..."

 

επίσης μετά προτείνω να κάνεις "-purge", "r"(Regapps), "*", "n"(No) (όπως τα βλέπεις στην σειρά.

 

Σημείωση: Γενικά οι εντολές που δίδονται με παύλα μπροστά δουλεύουν απο το command line

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με το hatch στο autocad και συγκεκριμένα στο gravel. Μερικές φορές δεν μου εμφανίζει τη σωστη μορφή του hatch (ας πούμε οι πέτρες να σχηματίζονται σαν κλειστα πολύγωνα) αλλά το hatch εμφανίζεται σαν διάσπαρτες γραμμές με τυχαία διάταξη, χωρίς να κλείνουν . και στις 2 περιπτώσεις η κλίμακα και η γωνία του hatch είναι η ίδια.

Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφίες και με τις 2 περιπτωσεις αλλά δυστηχως δεν μπορώ.

Έχει τυχει σε κανέναν αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.