Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

πληκτρολογώ πρώτα την εντολή dimdisassociate κ επιλέγω τις διαστάσεις που θέλω να κάνω non asossiate.Υπάρχει τρόπος αυτή η εντολή να είναι default ρύθμιση για κάποιο στύλ διαστασιολόγησης?Ο συνάδελφος μου το έχει κάνει αλλα δεν θυμάται πως.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στo autocd 2007 όταν κάνω block edit, "χάνονται" όλα τα γύρω σχέδια και μπαίνω σε ένα κίτρινο περιβάλλον που βλέπω μόνο τα στοιχεία του block. Καταρχήν το κιτρινο δεν βολεύει γιατί δεν φαίνονται κάποιες γραμμές και έπειτα είναι πιο εύχρηστο το να μπορώ να βλέπω και το υπόλοιπο σχέδιο, όπως γινόταν σε προηγούμενη έκδοση.

Μηπως γνωρίζει κάποιος πως θα το αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο νέος Block editor και για μένα στην αρχή ήταν ξένο αλλά τελικά το βρήκα πολύ χρήσιμο. Αν θέλεις να βλέπεις και το υπόλοιπο σχέδιο μπορείς να κάνεις δεξί κλίκ και "Edit block in Place". Aν θες να απενεργοποιήσεις το άνοιγμα του Βeditor τότε δώσε τιμή στην παράμετρο BLOCKEDITLOCK=1. Γενικά δες και HELP>BLOCKEDITOR. To χρώμα γενικά αλλάζει από TOOLS>OPTIONS>DISPLAY>WINDOW ELEMENTS>COLORS.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εμφανίζεται με δεξί κλικ, δίνεις την εντολή REFEDIT ή μπορείς να ενεργοποιήσεις την εργαλειοθήκη Refedit (δεξί κλικ πάνω στις εργαλειοθήκες).

Link to comment
Share on other sites

το βρήκα. Σε ευχαριστώ και πάλι.

έχω συνηθίσει να κάνω διπλό κλικ πάνω στο block με αποτέλεσμα να ανοίγει το block editor στο οποίο εξαφανίζεται το υπόλοιπο σχέδιο. Σε αυτό μπορώ να κάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ήθελα να ρωτήσω καθότι με ταλαιπωρεί καιρό τώρα αν γίνεται στο AutoCAD να εμβαδομετρήσουμε hatch δίχως να το περιγράψουμε εξωτερικά με polylines κλπ η δίνοντας τα σημεία των κορυφών του...Κάτι αντίστοιχο όπως γίνεται και σε σχεδιαστικά τύπου Τέκτον δηλαδή εδώ και χρόνια, όπου η γραμμοσκίαση αποτελεί και "object" το οποίο σαν οντότητα έχει και εμβαδόν...

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Στο autocad 2007 κλικάρεις πάνω στο hatch (το επιλέγεις δηλαδή) και στη συνέχεια έχεις ανοικτά τα properties, και κοιτάζεις απλά στο κουτάκι που λέει area!! Εμένα με βόλεψε πολύ αυτό ιδιαίτερα για προμετρήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Σε οτιδήποτε προ του 2007 όμως φαντάζομαι δεν υπάρχει...γιατί εδώ τουλάχιστον στο 2005 δε βλέπω κάτι τέτοιο. :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.