Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

Στην έκδοση 2006 ξαφνικά όταν πάω να κάνω "save as" για να σώσω ένα ανοικτό αρχείο με άλλο όνομα, αντί να μου βγάζει το γνωστό "παράθυρο" μου βγάει ένα κυλιόμενο μενού με τέσσερις επιλογές (2004 ή 2000LT κλπ) και μετά αν πατήσω πχ 2004 μου βγάζει μία γραμμή εντολών που μου δείχνει την διεύθυνση.

 

Αν δεν το έχετε πάθει δεν το καταλαβένετε αλλά είναι πολύ σπαστικό. Πρέπει να το βρω άμεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δώσε μας και άλλες πληροφορίες πχ τι γράφουν τα μενού στα Αγγλικά

 

γενικά εγώ τέτοια προβλήματα τα πατώ στο google και βρίσκω από εκεί τις λύσεις

-------

μόνο αυτό βρήκα

http://www.cadtutor.net/forum/showthread.php?t=827

είναι για να σώζεις αυτόματα σε παλαιότερη έκδοση

 

δες μήπως έχει πειραχτεί κάτι εκεί

Link to comment
Share on other sites

@ TheoTDM900 ->purge

@petra mantw- >μπορείς στον block editor να κάνεις save block as σε ένα τροποποιημένο block και να το σωσεις μόνο για το συγκεκριμένο σχέδιο.

για να εγγράψεις ένα block σε καθολική θέση για γενική χρήση από όλα τα αρχεία σου χρησιμοποιείς την εντολή WBLOCK.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη

 

Δε ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς, αλλά όταν θες να βάλεις φωτογραφίες από το pc σου υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος:

 

Πάτα print screen (λογικά είναι πάνω δεξιά στο πληκτρολόγιο σου).

Και στη συνέχεια άνοιξε το paint (ζωγραφική) και κάνε paste (επικόλληση). Στη συνέχεια σώζεις την εικόνα σε ότι φορμάτ θες. Αν θες να την επεξεργαστείς περισσότερο πχ να αλλάξεις την ανάλυση της, να απομονώσεις ένα τμήμα (crop) κατέβασε το gimp ή κάποιο άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα:

 

http://www.gimp.org/downloads/

 

Από τα options (menu tools) πάντως στο open and save μπορείς να αποφασίσεις ποιο θα είναι η default επιλογή για το σώσιμο των αρχείων. Αν δε γίνεται αλλιώς δοκίμασε το έτσι.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που περιγράφεις δεν το έχω ξανασυναντήσει

 

σκέψου αν έβαλες κάποιο καινούργιο πρόγραμμα στον υπολογιστη σου και μήπως αυτό επηρέασε το Autocad, μου έχει συμβεί και επανήλθε μολις αφαίρεσα το προγραμμα

 

η τελειταία λύση είναι η επανεγκατάσταση

 

γενικά το Autocad δημιουργεί προβλήματα με τα antivirus οπότε το θέμα θέλει προσοχή, να έχεις κάνει backup πριν προθέσεις οποιοδήποτε πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννη: Πάτα FILEDIA και αν είναι 0 κάντο 1 πρέπει να δουλέψει λογικά...

 

 

Μεγάλε!!! Είσαι ο Θεός μου!! :lol: :lol:

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ :lol: :lol:

 

Υ.Γ. για το φίλο theo: Η εντολή που ψάχνεις είναι η PURGE! (Μα γιατί δεν στο λέει κανένας;; :roll: )

Link to comment
Share on other sites

Έχω αποτύπωση μιας περιοχής, στην οποία φαίνονται οι κατόψεις (το περίγραμμα των κατόψεων) περίπου 1250 κτισμάτων. Θέλω να μετρήσω το συνολικό εμβαδών όλων των κατόψεων. Υπάρχει καμία εντολή που να μου επιτρέπει να επιλέξω όλες τις κατόψεις και να ζητήσω τον υπολογισμό του συνολικού εμβαδού αθροιστικά.

Γιατί το να επιλέγω μια μια με το AREA μου φαίνεται απελπισία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.