Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 03. Σχεδιασμός 2D, ιδιότητες αντικειμένων, διασύνδεση χρήστη (interface), κλπ


iovo

Recommended Posts

anka ίσως σε βοηθήσει η εντολή hatch.

Κάνε πρώτα ένα πολύγωνο που θα περικλείει όλες τις κατόψεις.

Μετά κάνεις hatch τα πάντα εκτός των κατόψεων.

list στην πολυγωνική γραμμή σου δίνει το εμβαδό που περικλείει, από το οποίο αφαιρείς το εμβαδό που θα σου δείξει η εντολή list επιλέγοντας το hatch.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

erling, σε ευχαριστώ.

Το σκέφτηκα κι εγώ αλλά είναι τόσα πολλά τα κτήρια και τόσα πολλά τα σπασίματα, που το hatch κολλάει και κρασάρει το πρόγραμμα. Τελικά το έσπασα σε μικρότερα τμήματα ώστε να μην κολλάει και για το κάθε τμήμα έκανα όπως είπες.

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

polyline και μετά pedit και spline

Αλλά κάνει και μόνο γραμμές spline με την εντολή spline.

 

Αν η spline δεν ειναι κατασκευασμένη από pline δεν "σπάει " με αυτόν τον τρόπο, έτσι δεν είναι?

 

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

polyline και μετά pedit και spline

Αλλά κάνει και μόνο γραμμές spline με την εντολή spline.

 

Αν η spline δεν ειναι κατασκευασμένη από pline δεν "σπάει " με αυτόν τον τρόπο, έτσι δεν είναι?

 

Σε ευχαριστώ!

 

 

Σώσε το σχέδιο σαν R12 dxf και η spline θα μετατραπεί σε pline την οποία την κάνεις explode.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά spline είναι εκείνος ο εύκαμπτος χάρακας που χρησιμοποιούσαμε για να κάνουμε καμπύλες, αλλά δεν θυμάμαι πως τον λέγαμε.

Από αυτό το όργανο πήρε το όνομά της και η θεωρία των γραμμών spline.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Ξαφνικά και χωρίς να καταλάβω ότι αλλαξα κάτι στα settings του autocad, όταν πάω από το μενού να κάνω save as δεν μου μου ανοίγει το παράθυρο ώστε να επιλέξω που θα σωθεί το αρχείο αλλά με βάζει να το κάνω μέσω της γραμμής εντολών. Μέσω αυτής μου ζητάει να του ορίσω σε τι format θέλω να το σώσει (2007 'η 2004 κτλ) και μου ορίζει και τη θέση που θα το σώσει από μόνο του χωρίς να μοπρώ να την αλλάξω.Πως μπορώ να το επαναφέρω?

Είναι πολύ εκνευριστικό..Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος με σώζει.

Την προηγούμενη φορα που το έπαθα έκανα reinstall to autocad......Και το χειρότερο έιναι ότι δεν κατάλαβα ούτε την προηγούμενη φορά πως έγινε....

Link to comment
Share on other sites

Ο συνεργάτης μου το παθαίνει συχνά με το CADWare . Όταν του συμβαίνει με φωνάζει να του το ξαναδιορθώσω και ... βρίζει τον "φίλο Δία" ! !

Απ'όσο έχω καταλάβει αυτο συμβαίνει αποκλειστικά όταν εισάγει φωτογραφίες (*.jpg , *.bmp) στο σχέδιο . Τώρα πώς ακριβώς γίνεται , παραμένει ένα μυστήριο ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.