Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 05. 3D, μοντελοποίηση και φωτορεαλισμός


iovo

Recommended Posts

τη 2010...δυστυχως....Την πρωτη φορα που εκανα dxb το εβγαλε σωστα...Μετα δεν το βγαζει hidden

 

Το βρηκα...ειναι στο page setup manager... Ευχαρστω κ παλι....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, καλό είναι να μην βιαζόμαστε να αναβαθμίσουμε σε έκδοση που δεν έχει δοκιμαστεί (ειδικά στο AutoCad).

 

Με δεξί κλικ στο viewport, επιλέγεις "Shade Plot" "Hidden". Για περισσότερες πληροφορίες, δες το Shade Plot στο Help.

Κάνε την εκτύπωση με Visual style wireframe.

 

(Σημ.: Δεν είχα διαβάσει το edit σου).

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και την εντολή SOLPROF. Πρέπει να είσαι σε περιβάλλον paper και μέσα στο model με το μοντέλο γυρισμένο στην άποψη που το θέλεις. Παράγει δυο layer το καθένα με όλες τις γραμμές ως block (explode και το επεξεργάζεσαι). Διάβασε λίγο το help του autocad δεν είναι δύσκολη διαδικασία, απλώς χρειάζεται λίγη επεξεργασία μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Μόλις που αρχίζω να ασχολούμαι με την 3D σχεδίαση και φωτορεαλισμό.Έχω το Autocad 2004 και το cadware.Θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορώ να εμπλουτίσω τη βιβλιοθήκη των υλικών.Πώς να κάνω φόρτωμα υλικών; Πώς να εισαγάγω υλικά ή έστω ερασιτεχνικές φωτογραφίες υλικών που να μπορώ να τα εισαγάγω έπειτα στις επιφάνεις (π.χ τοίχους κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια και χαρα

 

Εχω κανει explode καποια σχηματα και επειτα exdrude για να κανω μοντελισμο σε μια κατασκευη.Το προβλημα μου ειναι οτι μου εμφανιζοναι αρκετες γραμμες και δεν μου χρειαζονται (πανω στο μοντελισμο).Πως μπορω να δειξω στερεο σχημα μετα υπαρχον στοιχεια;;δηλαδη να δειχνω συμπαγες τμηματα

Link to comment
Share on other sites

@mAnJazZ

 

H μετατροπή αριθμού faces σε solid είναι ζόρικη υπόθεση. Εκτός των άλλων πρέπει να έχουν απόλυτη συναρμογή - ούτε να αφήνουν κενά ούτε να τέμνονται. Και βέβαια να ορίζουν κάθε πλευρά του επιθυμητού σχήματος.

 

Εδώ θα βρεις μία σχετική συζήτηση (από το site ''cadtutor''). Προσπάθησε...και όποια μέθοδος σου ''κάτσει''.

Link to comment
Share on other sites

Περί rendering ο λόγος... δύο ερωτήσεις :

 

1. Έχω στο AutoCAD Architecture 2010 ένα δωμάτιο. Στο rendering θέτει ως background το μαύρο χρώμα. Αυτό στην εκτύπωση προφανώς θα φαίνεται χάλια. Πως μπορώ να το αλλάξω σε λευκό σε ένα paper model (viewport);

 

2. Μπορώ να θέσω κλίμακα σε ένα rendering ;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας τις οποίες περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

α) Tools Wizards Add Plotter. QUOTE]

 

Και που βρίσκεται αυτό: "Tools → Wizards → Add Plotter"?

αλέκος

 

Αν χρησιμοποιείς autocad 2009 ή 2010 και δεν φαίνεται η menu bar (η επάνω γραμμή του βασικού μενού) πληκτρολογείς MENUBAR και 1.

(ή αλλάζεις το workspace σε autocad classic)

 

Περί rendering ο λόγος... δύο ερωτήσεις :

 

1. Έχω στο AutoCAD Architecture 2010 ένα δωμάτιο. Στο rendering θέτει ως background το μαύρο χρώμα. Αυτό στην εκτύπωση προφανώς θα φαίνεται χάλια. Πως μπορώ να το αλλάξω σε λευκό σε ένα paper model (viewport);

 

2. Μπορώ να θέσω κλίμακα σε ένα rendering ;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας τις οποίες περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία.

 

1, To background το αλλάζεις από την camera (καλό είναι να κάνεις render μέσα από camera).

2, Στο redner δεν μπαίνει κλίμακα. Δεν είναι εκτύπωση (ούτε 2d) σκέψου το σαν να βγάζεις φωτογραφία ενός πραγματικού χώρου.

 

Υπαρχει δυνατοτητα απο ενα 3Δ μοντελο να εξαγεις μια αποψη του μεντελου αυτου σαν γραμμικο σχεδιο??? Να φαινονται δλδ μονο οι γραμμες....Με το φωτορεαλισμο γεμιζει τις επιφανειες...Απλα θελω το γραμμικο να εχει καλη ποιοτητα να μην ειναι γεματο πιξελς..

 

με την εντολή flatshot (αν δεν την βρίσκεις, πληκτρολόγησέ την)

 

κοιτάζω το μοντέλο από όποια γωνία θέλω, γράφω flatshot και μου φτιαχνει ένα block με 2d γραμμές, που απεικονίζει το 3d όπως το βλέπω (έχει και ρυθμίσεις για τις "πίσω" γραμμές κλπ)

 

Παρακαλω οχι διαδοχικες δημοσιευσεις. Επεξεργασια του μηνυματος με το edit

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.