Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.1 Σημεία σε αρχεία txt


panos

Recommended Posts

Ξέρει κανείς αν υπάρχει δωρεάν πρόγραμμα που να εισάγει πίνακα συντεταγμένων σε CAD πρόγραμμα χωρίς να χρειάζεται να πληκτρολογώ. Σχεδιάζω τοπογραφικά και μου φεύγει μισή μέρα μόνο για να εισάγω τις τιμές.

Αν γνωρίζει κανείς τρόπο για να τις εισάγω αυτόματα και να δημιουργείται το περίγραμμα ας μου απαντήσει.

 

ευχαριστώ!!!

 

Μπορείς να κάνεις εισαγωγή Insert - OLE Object ή κατευθείαν αν το έχεις σε xls "μαυρίζεις" την περιοχή που χρειάζεσαι, Copy και Paste κατευθείαν στο AutoCad. Αν μάλιστα έχεις μορφοποιήσει τις γραμμές στις δείχνει κανονικά.

Καμιά φορά παρουσιάζει ένα bug και κόβει την γραμμή της μορφοποίησης αν είναι αριστερά ή πάνω (του πλαισίου του πίνακα) αυτό λύνεται αν στο Excel δημιουργήσεις μια στήλη η μια γραμμή, ανάλογα, ακόμα πολύ μικρή ίσα ίσα για να επιλέξεις κάτι λίγο μεγαλύτερο από το πλαίσιο που σε ενδιαφέρει ώστε να εμφανιστεί κανονικά το πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω γιά την εξαγωγή αλλά γιά την εισαγωγή υπάρχει ένας απλός τρόπος.

 

1. Δημιουργείς ένα αρχείο στο Notepad με τις συντεταγμένες χωρισμένες με κόμμα, όπως τις δίνεις στο Autocad, και το αποθηκεύεις γιά ευκολία με επέκταση .scr. Η κάθε γραμμή να έχει τις συντεταγμένες ενός σημείου. (Η αλλαγή γραμμής στο αρχείο μας μεταφράζεται σαν Enter στο Autocad.)

 

2. Στο Autocad τρέχεις την Line η polyline και μόλις σου ζητάει το πρώτο σημείο γράφεις με απόστροφο την εντολή 'script. Με το κουτί διαλόγου που θα εμφανιστεί βρίσκεις το αρχείο σου. Αυτό είναι όλο.

 

3. Αν θέλεις να σχεδιάσεις σημεία, μπορείς να το κάνεις με τον ίδιο τρόπο. Απλώς αμέσως μόλις τρέξεις την "point" και πριν δώσεις την πρώτη συντεταγμένη θα πρέπει να επιλέξεις "multiple".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θέλω μια μικρή βοήθεια στο autocad , ειδικότερα απο κάποιον τοπογράφο.

Έχω περάσει σημεία από gps στο autocad. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος πατώντας σε ένα σημείο

να εμφανίζονται κάποια δεδομενα (π.χ γεωγρ. μηκος= ταδε κτλ). και πατώντας μετά σε ένα άλλο να εμφανίζονται τα δικά του δεδομένα κ.ο.κ. Γίνεται με block attribute και πώς?

 

Thanks in advance

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία .

Ευχαριστώ, iovo.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum.

Θα σε παρακαλούσα να χρησιμοποιείς την αναζήτηση πριν αναρτήσεις κάποια δημοσίευση. Είναι πολύ πιθανόν το ερώτημά σου να έχει συζητηθεί και αλλού.

Αν όχι φυσικά μπορείς να επανέλθεις.

 

Ρίξε μια ματιά και στους Κανόνες συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το "πρόβλημα":

 

Έχω ένα σύνολο 500-600 περίπου σημείων σε EΓΣΑ σε πινακάκι σε κάποιο σχέδιο.

 

Αυτά μπορώ να τα σκανάρω και να τα κάνω αξιόπιστο κείμενο.

 

Σε ποιά μορφή πρέπει να τα κάνω [πχ δύο στήλες σε αρχείο excel + μια με τον αριθμό;] και με ποιόν τρόπο θα τα εισάγω στο Autocad;

 

Tα σημεία ανά 20-30 περιγράφουν διαφορετικό περίγραμμα, όπως οικοδομικά τετράγωνα, χώρους πρασίνου, ζώνες απαλλοτριώσεως, κλπ

[δεν έχουν όλα τα σημεία αύξοντα αριθμό ή άλλο διακριτικό, αλλά ας πούμε θα τα προσθέσω με το χέρι]

 

Μπορεί να γίνει κατηγοριοποίηση με κάποιον τρόπο;

 

Επίσης υπάρχει δυνατότητα να μου βγουν ενωμένα με μια polyline, όλα μαζί ή ανά ομάδες, αν κάνω τμηματικά την εισαγωγή;

Ή να κάνω πολλά layers;

 

Δεν έχω ξανασχοληθεί με κάτι τέτοιο στο Autocad και δεν έχω ιδέα τί πρέπει να ψάξω και πού...

Link to comment
Share on other sites

Dimitrispsi,

ρίξε μια ματιά και στα downloads του forum, έχω ανεβάσει το plotcsv.lsp που εισάγει ascii αρχεία στο AutoCAD. Αν κατηγοριοποιήσεις σε κάθε ξεχωριστό αρχειάκι csv τα ομοειδή Νr,Χ,Ψ,Η τότε μπορείς να τα πλοτάρεις σε ξεχωριστό layer το καθένα και μάλιστα ξεχωριστό α/α και ξεχωριστό (ή καθόλου) υψόμετρο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γειά σας συνάδελφοι, έχω ενα πρόβλημα.

Θέλω να κάνω ένα τέυχος συντεταγμένων από ένα τοπογραφικό που έχω σε Autocad αλλά εχει πάνω από 1000 σημεία. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα εξάγω έυκολα ή πρέπει να τα εξάγω ένα ένα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.