Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.1 Σημεία σε αρχεία txt


panos

Recommended Posts

  • 2 months later...

Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ πως εισάγουμε και εξάγουμε σημεία στο autocad απο και σε ένα αρχείο txt. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγώ το κάνω με το land desktop ή το n-task, αλλά υπάρχουν διάφορα lispakia. Επίσης υπάρχει το Επίλυση ραπορτάρισμα σημείων από excell.

Link to comment
Share on other sites

Το ραπορτάρισμα πως γίνεται ακριβώς? Επίσης θα με ενδιέφερε και η εισαγωγή και η εξαγωγή μετρητικών στοιχείων σε καποιας μορφής κωδικοποίηση πχ txt excel κ..α

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα μπορουσες να εξάγεις αρχειο .dxf από το autocad και να το μετατρέψεις μετα αυτο σε .txt.....?

Εγω εχω ενα προγραμματακι που πήγαινε μαζι με το Topcon μου που κανει μετατροπη από dxf σε txt και το αναποδο..

Link to comment
Share on other sites

TO n-task είναι άψογο για αυτή τη δουλειά έχει μια επιλογή XYH σε αρχείο όπου κλικάρεις όποια σημεια θέλεις στο σχέδιο και σου πετάει τχτ αρχείο με τις συνταταγμένες.

Εγώ το έχω αυτό το πρόσθετο στο autocad αλλά το έχει φτιάξει ένας γνωστός μου από Θεσσαλονίκη και δεν ξέρω μήπως έχει πρόβλημα να το βάλω στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Όχι παιδιά έχω τοπογραφικό πρόγραμμα που τα κάνει όλα αυτά. Βέβαια το τελευταίο ρετουσαρισμα την κάνω στο cad. Ξέρω οτι γίνεται στο απλό autocad αλλά δεν θυμάμαι πως το κάνει κανείς. Ήταν σχετκά απλό πάντως. επιλέγεις σημεία και στα εξάγει σε txt και το αντίστροφο. Τελοσπάντων το κοιτάω και κανένας το βρεί ας το πεί και σε μας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.