Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.1 Σημεία σε αρχεία txt


panos

Recommended Posts

Περιέγραψέ μας το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και ειδικότερα , που θέλεις να τα εξάγεις. Τα σημεία έχουν χ,ψ,ζ συντεταγμένες ; Θέλεις να μεταφέρεις τις συντεταγμένες αυτές σε τι μορφή ;

 

Διευκρίνησέ μας και κάτι θα γίνει ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να τις εξάγω σε Word ή Excel για να τις συγκεντρωσω με καποιο τροπο. Το προγραμματακι ομως δεν μου δουλευει γιατι εχω και συντεταγμενες κατα Ζ.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε σημείο δηλαδή έχει 3 συντεταγμένες (ή έχει και άλλες πρόσθετες ιδιότητες ; ) και θέλεις να τις εξάγεις . Σωστά ;

 

Θα κοιτάξω να δω το θέμα και να σου ετοιμάσω κάτι . Πότε πρέπει η λίστα αυτή να είναι έτοιμη ;

 

Θέλεις να ανεβάσεις τμήμα του αρχείου ως συνημμένο ώστε να είμαστε πιο σίγουροι σχετικά με το θέμα μας ;

 

 

Edit : Αν το κάθε σημείο είναι block με ιδιότητες τις συντεταγμένες του , δοκίμασε αυτό που προτείνει ο φίλος μας ακριβώς παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα σε βολέψει: http://www.jefferypsanders.com/autolisp_cad2file.html

ελπιζω να δουλεψει, το είχα χρησημοποιήσει κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κανονικα σημεια Autocad με 3ις συντεταγμενες, δεν με ενδιαφερουν οι υπολοιπες ιδιοτητες. Πρεπει να τις εχω συγκεντρωμενες μετα το πασχα.

Το 2ο προγραμμα δεν καταλαβα πως δουλευει. Δοκιμασα APPLOAD αλλα τιποτα...

 

EDIT: Δεν εχουν αλλες ιδιοτητες

Link to comment
Share on other sites

αντεγραψε τα δυο αρχεια στο φακελο support toυ aυtocad και κανε load απο εκει.Τρέξτο με την εντολη c2f. μολις τωρα το δοκιμασα σε cad2007 και δουλεψε.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Lou αν και βρεθηκε λυση, το cad2file μου τα βγαζει πολυ ''χυμα'' με συνεπεια να θελουν επιπλεον επεξεργασια για να ξεχωρισουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Δεν ξέρω γιά την εξαγωγή αλλά γιά την εισαγωγή υπάρχει ένας απλός τρόπος.

 

1. Δημιουργείς ένα αρχείο στο Notepad με τις συντεταγμένες χωρισμένες με κόμμα, όπως τις δίνεις στο Autocad, και το αποθηκεύεις γιά ευκολία με επέκταση .scr. Η κάθε γραμμή να έχει τις συντεταγμένες ενός σημείου. (Η αλλαγή γραμμής στο αρχείο μας μεταφράζεται σαν Enter στο Autocad.)

 

2. Στο Autocad τρέχεις την Line η polyline και μόλις σου ζητάει το πρώτο σημείο γράφεις με απόστροφο την εντολή 'script. Με το κουτί διαλόγου που θα εμφανιστεί βρίσκεις το αρχείο σου. Αυτό είναι όλο.

 

3. Αν θέλεις να σχεδιάσεις σημεία, μπορείς να το κάνεις με τον ίδιο τρόπο. Απλώς αμέσως μόλις τρέξεις την "point" και πριν δώσεις την πρώτη συντεταγμένη θα πρέπει να επιλέξεις "multiple".

Έχει κολλήσει το μυαλό μου και προφανώς κάνω κάτι λάθος.

 

Το αρχείο μου πώς πρέπει να έχει τις συντεταγμένες ΑΚΡΙΒΩΣ;

 

Τα έχω έτσι (χωρίς κενά):

 

356989.92,4251811.05,0.0

356910.06,4251863.72,0.0

356897.69,4251844.12,0.0

 

Και δεν τα εισάγει (σαν polyline το βάζω).

 

Βλέπετε κάποιο λάθος που κάνω;

 

Υγ: Το έχω κάνει στο παρελθόν, απλά κάτι δεν πάει καλά τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να κοιτάξεις πως "καταλαβαίνει" το πρόγραμμα το σύμβολο υποδιαστολής.

 

 

Edit : Για εισαγωγή συντεταγμένων σημείων , κοίταξε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.