Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.1 Σημεία σε αρχεία txt


panos

Recommended Posts

Κάποια ιδέα/πρόταση για ραπορτάρισμα θα βρείς και εδώ.

 

Τα σημεία εισαγάγονται στο Excel και με το πάτημα ενός πλήκτρου , ραπορτάρονται στο Autocad που είναι ήδη ανοικτό.

 

Μετά , στο παράθυρο του Autocad , δίνεις Zoom Extends και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά έφταιγε αυτό που είπε ο erling, έβγαλα τα Ζ=0,0 και έγινε!

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

gvarth, αποφεύγω όσο μπορώ προγράμματα, κάνω μόνος μου εισαγωγές από λίστες.

 

Συγκεκριμένα, δεν θέλει καν script, απλά επιλέγεις όλο το αρχείο και το κάνεις επικόλληση στην command line. Ένα ακόμα enter και είναι έτοιμο!

 

Άσχετη σημείωση: Ασχολούμαι με ένα παλιό ΦΕΚ με συντεταγμένες αιγιαλού (32 σημεία). Στο ΦΕΚ λείπει το 9. Έψαξα και βρήκα την έκθεση που δόθηκε στο Εθνικό Τυπογραφείο (δακτυλογραφημένη σε γραφομηχανή), κι εκεί λείπει το 9. Τελικά βρήκα την χειρόγραφη έκθεση των συντακτών και βρήκα ποιό είναι το σημείο 9. Να τραβάς τα μαλλιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

 

gvarth, αποφεύγω όσο μπορώ προγράμματα, κάνω μόνος μου εισαγωγές από λίστες.

 

Και εγώ αποφεύγω κατά το δυνατόν τα έτοιμα . Ειδικά όταν δεν υπάρχει ακριβής τεκμηρίωση. Όποτε είναι εφικτό , φτιάχνω δικά μου. Για να ξέρω και τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι με ένα παλιό ΦΕΚ με συντεταγμένες αιγιαλού (32 σημεία). Στο ΦΕΚ λείπει το 9. Έψαξα και βρήκα την έκθεση που δόθηκε στο Εθνικό Τυπογραφείο (δακτυλογραφημένη σε γραφομηχανή), κι εκεί λείπει το 9. Τελικά βρήκα την χειρόγραφη έκθεση των συντακτών και βρήκα ποιό είναι το σημείο 9. Να τραβάς τα μαλλιά σου.

 

Προτείνω να αναρτήσεις ΕΔΩ το αποτέλεσμα της έρευνάς σου (συντεταγμένες του 9) με όλα τα στοιχεία (περιοχή, ΦΕΚ κλπ), ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο μέλλον από όποιον συνάδελφο ασχοληθεί με το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

TO n-task είναι άψογο για αυτή τη δουλειά έχει μια επιλογή XYH σε αρχείο όπου κλικάρεις όποια σημεια θέλεις στο σχέδιο και σου πετάει τχτ αρχείο με τις συνταταγμένες.

Εγώ το έχω αυτό το πρόσθετο στο autocad αλλά το έχει φτιάξει ένας γνωστός μου από Θεσσαλονίκη και δεν ξέρω μήπως έχει πρόβλημα να το βάλω στο forum.

 

Nαι, το n-task ειναι ωραιο, να ναι καλα ο "Ν"ασκου που το εκανε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

TO n-task είναι άψογο για αυτή τη δουλειά έχει μια επιλογή XYH σε αρχείο όπου κλικάρεις όποια σημεια θέλεις στο σχέδιο και σου πετάει τχτ αρχείο με τις συνταταγμένες.

 

Παιδιά , να ψάξω στο αρχείο μου να βρω ένα πρόγραμμα που τρέχει "μέσα" στο Autocad και μετά την επιλογή των σημείων παράγει τον πίνακα συντεταγμένων ;

 

Αν βολέψει , θα κάνω αλλαγές για να γίνει "φιλικό στη χρήση" και θα το ανεβάσω στα downloads.

 

Κάτι είχα φτιάξει το 2000 που έκανε αυτή τη δουλειά αλλά δεν είμαι και σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aρχικα,δοκίμασα το λισπακι αυτο και σε Cad 07 δεν λειτουργει.Εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος.

(τ'αποσυμπιεσα στον προβλεπομενο φακελο,ετρεξα οπως ειναι την εντολή αλλά τιποτα).

 

Για την εισαγωγή σημείων χρησιμοποιώ το WinRaport που με βολεψε αφανταστα,μιας και εχει εισαγωγη απο *.sec, *.xyz αρχεια.

Για την εξαγωγή χρησιμοποιώ το Eπιλυση beta (νομιζω διπλωματική κάποιου ΑΤΜ ΑΠΘ).

Εχω ομως ενα προβλημα.

Αρχικα,οτι σημειο τσιμπάς πρεπει υποχρεωτικά να ειναι σε layer με ονομα "points".

Αντε αυτο το διορθωνω.

Με το ονομα τι γίνεται ομως?

 

Δηλαδή θελω η λιστα στο excel να ειναι μορφοπ. Ονομα/Χ/Ψ/Ζ

Το θεμα ειναι,πως ειτε αυτα που ραπορταρω,είτε αυτα που ραπορταρονται απο προγραμματα βαζουν τις ονομασίες σε αλλο layer.

Συνεπως δεν μπορω να εξαγω τις ονομασίες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.