Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04.2 Προβλήματα με εκτυπωτές και Plotter


giorgosv

Recommended Posts

  • 8 months later...

Γεία χαρα,

για να τυπώσω στο autocad με plotter έναν hp designjet 500plus κάθε φορά πρέπει να μπω στη διαδικασία να κάνω δοκιμές για το μέγεθος του χαρτιού.

Υπάρχει κάποια δυνατότητα να υπολογίζει απο μόνο του το autocad το μέγεθος του χαρτιού που πιάνει το κάθε drawing στην συγεκριμένη κλίμακα κάθε φορα ή δεν μπορώ να γλυτώσω αυτή τη διαδικασία;

Επίσης στην επιλογή που έχει το autocad για τον αριθμό αντιγράφων που θέλω να τυπώσω ότι νούμερο και να δώσω τυπώνει μονο 1 σχέδιο.Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;

 

Υ.Γ. Χρησιμοποιώ το autocad 2006.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετραω με την εντολη distance στην περιοχη σχεδιασης το κομματι που θελω να τυπωσω (ή ολο το σχεδιο) και το διαιρω με την κλιμακα του σχεδιου,π.χ αν μετρησω 100 μετρα για κλιμ. 1:50 θα ειναι 100/0,05=2000 δηλ. 2 μετρα μηκος χαρτιου. Μετα με δεδομενο το πλατος χαρτιου π.χ. 60εκ. απο την εντολη plot επιλεγω τον ploter μου(hp designjet 450c).το paper size(A1) και μετα ploter->properties->custom properties->more sizes δινω 600εκ x 2000εκ. και δημιουργω το προσωρινο αρχειο.Tα υπολοιπα κατα τα γνωστα.

 

(εχω autocad 2007)

Link to comment
Share on other sites

στην προεπισκόπηση δεν σας δείχνει το μέγεθος της εκτυπώσιμης επιφάνειας ανάλογα με την κλίμακα εκτύπωσης?

 

υ.γ. Εχω μείνει στο 2004 ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το θέμα είναι να γλυτώσω αυτή τη διαδικασία του μετρήματος και διαίρεσης κλπ..

Αυτό με την προεπισκόπηση δεν το έχω τσεκάρει.θα το δώ.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

σε φωτοτυπία βλέπω οτι δε μετρούν τίποτα

η διαδικασία γίνεται αυτόματα αλλά παρότι υπάρχει μια εντολή σε εμένα δεν πιάνει

post-990-131887206072_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nα σας πω κ εγω το προβλημα μου: στο γραφειο που δουλευω εχουμε δικτυο 4 υπολογιστων με plotter hp designjet 450c (τα 2 pc δουλευουν με Τεκτωνα κ τα αλλα 2 με autocad 2002 και 2007).Οι εκτυπωσεις απο αυτους με τον Τεκτωνα κ απο αυτον με το autocad 2002 γινονται κανονικα χωρις ιδιαιτερη καθηστερηση ενω ο δικος μου με το autocad 2007 αργει υπερβολικα οταν κανω τις ρυθμισεις στο παραθυρο plot(επιλογη plotter, paper size και οταν κανω preview).Για custom paper sizes δεν το συζηταω,μου περνει τουλαχιστον 7 λεπτα μεχρι να δωσω το τελικο ΟΚ.

Εχει να προτεινει κανεις τιποτα???????

 

σημ:Το προβλημα αυτο το εχω μονο στον hp και οχι στους αλλους τους ''μικρους'' εκτυπωτες του δικτυου.

Με προβληματιζει επισης το γεγονος οτι υπαρχουν καποιες ελαχιστες φορες οπου ολη η διαδικασια της εκτυπωσης εχει γινει ακαριαια......

Link to comment
Share on other sites

μήπως τα αρχεία σου είναι σωσμένα σε πολύ μεγάλο βάθος;;;;

για σώσε στην επιφάνεια εργασίας και κάνε τις ρυθμίσεις

 

παρόμοια προβλήματα είχα με παλαιότερα AUTOCAD 2006

η λύση ήταν αυτή που σου είπα ή κάτι αλλαγές σε lisp

2007 λειτουργεί άψογα

 

αν το προβλημα συνεχιστεί ψάξε στο google και σίγουρα θα βρεις τη λύση

Link to comment
Share on other sites

Γεία χαρα,

για να τυπώσω στο autocad με plotter έναν hp designjet 500plus κάθε φορά πρέπει να μπω στη διαδικασία να κάνω δοκιμές για το μέγεθος του χαρτιού.

Υπάρχει κάποια δυνατότητα να υπολογίζει απο μόνο του το autocad το μέγεθος του χαρτιού που πιάνει το κάθε drawing στην συγεκριμένη κλίμακα κάθε φορα ή δεν μπορώ να γλυτώσω αυτή τη διαδικασία;

Επίσης στην επιλογή που έχει το autocad για τον αριθμό αντιγράφων που θέλω να τυπώσω ότι νούμερο και να δώσω τυπώνει μονο 1 σχέδιο.Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;

 

Υ.Γ. Χρησιμοποιώ το autocad 2006.

 

αν πας απο τον πινακα ελεγχου στους εκτυπωτες κ ρυθμησεις τα custom papers που εχει στο πρωτο tab τοτε τα κραταει κ δεν χρειαζεται μετα να βαζεις ξανα κ ξανα τον τυπο του χαρτιου χειροκινητα.οσο για τα copy αυτο με εχει τρελανει κ εμενα γιατι στον ενα η/υ του γραφειου τυπωνει copιες ενω στον αλλο οχι :evil:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα απο την επιφανεια εργασιας κ δεν γινεται τιποτα.Οταν λες αλλαγές σε lisp 2007 τι εννοεις??????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.