Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα νομοθεσία για έκδοση οικοδομικών αδειών - σκέψεις και ενημέρωση


howard_roark

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πραγματικά η εφαρμογή του νόμου της Β.Π. απαιτεί απλοποίηση της νομοθεσίας.

Όταν συζητούνταν ήμουν υπέρ του νόμου με δύο παρατηρήσεις.

1) Απλοποίηση της δαιδαλώδους νομοθεσίας με μια απλή κωδικοποίησή της (σήμερα μετά από 20+ χρόνια εφαρμογής της υπάρχει η γνώση για να γίνει η κωδικοποίηση)

2) Έλεγχος όχι στο 10% αλλά στο 100% και σε 3 τουλάχιστον φάσεις του έργου

α) Σκυροδέματα

β) Τοιχοποιίες

γ) Προ ρευματοδότησης

Link to comment
Share on other sites

avgoust, δεν έχεις άδικο. Έτσι όπως το έγραψα, σωστά διαφωνείς .

Απλά όταν υπάρχει κωδικοποίηση νομοθεσίας σαφώς είναι ποιο κατανοητή η νομοθεσία άρα και ποιο απλή η δουλειά του ερμηνευτή αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι κάτι πρέπει να γίνει... Είναι σίγουρο ότι ακόμη και με τη σημερινή κατάσταση του ελέγχου από τη πολεοδομία οι παρανομίες είναι αμέτρητες... Αρα, δεν συσχετίζονται στη πράξη.... Οσο για το ότι τα φορτώνουν όλα στο μηχανικό, αυτό δεν νομίζω να γίνει... Σήμερα έχει την ευθύνη όπως προαναφέρθηκε έτσι κι αλλιώς... Αρα, δεν συζητάμε για επιβάρυνση... Απλώς αυτό που θέλουν να κάνουν, είναι να "προσλάβουν" άτυπα τους ιδιώτες μηχανικούς ως μέρος του ελεγκτικού σώματος... Δεν είναι και τόσο λάθος αν σκεφτεί κανείς ότι τελικά με τις παρανομίες και την ανοχή τους δεν κερδίζουμε τίποτα εμείς.... Μόνο άγχος....

Πάντως η δική μου άποψη είναι :

1. Σίγουρα πρώτα πρέπει να επανεξεταστεί η νομοθεσία.

2. Να απλοποιηθεί και να μειωθεί ο έλεγχος στη Πολεοδομία, κάτι που θα γίνει και ως αποτέλεσμα σωστής και όχι δαιδαλώδους νομοθεσίας. Ο έλεγχος της πολεοδομίας να έχει νόημα και ισχύ, να μπορεί αλλά και να υποχρεούται η υπηρεσία σε δειγματοληπτικούς ελέγχους κατασκευών σε διάφορα στάδια...

3. Ο μηχανικός να γίνει σύμμαχος της πολιτείας για την εφαρμογή του νόμου και όχι συμμορίτης και συνομώτης με τον κατασκευαστή... Αυτό δεν θα γίνει φορτώνοντας με ευθύνες τον μηχανικό, αλλά με καθολικό και αποτελεσματικό έλεγχο των οικοδομών.

4. Ο ιδιώτης να υποχρεώνεται στη συνυπογραφή μηχανικού (υπεύθυνη δήλωση και φωτογραφίες) για τη νομιμότητα των κατασκευών στην αγοραπωλησία... Εμμέσως σταματά τη δυνατότητα πώλησης παρανόμων κατασκευών.

(Ισως να υπάρχει και άλλο πιο καλό μέτρο, μια σκέψη κάνω...)

 

Και προφανώς.... Αλλαγή νοοτροπίας κύριοι και κυρίες, απ' όλους μας αλλά πρώτα από τους ίδιους τους μηχανικούς.... Η σημερινή πρακτική είναι η εξής... (Παράδειγμα)

Οικόπεδο 400 τ.μ. Σ.Δ. 0,8 => Δόμηση 320 τ.μ.

320*0,15 = 48 τ.μ.

Αρα στο πελάτη λέμε ότι χτίζει 368 τ.μ. , σχεδιάζουμε 368 τ.μ. και μετά κόβουμε Η/Χ για τη πολεοδομία..... Διαφωνεί κανείς σε αυτό???

Link to comment
Share on other sites

3. Ο μηχανικός να γίνει σύμμαχος της πολιτείας για την εφαρμογή του νόμου και όχι συμμορίτης και συνομώτης με τον κατασκευαστή.

Συνάδελφε JTB, να σου πω κάτι εντελώς φιλικά και με καλή πρόθεση (που είμαι βέβαιος πως έχεις καταλάβει ότι έχω);

Ένα από τα βασικά προσόντα του Επιστήμονα Μηχανικού είναι να διατυπώνει ορθά τις απόψεις του.

Θεωρείς αναγκαίους αυτούς τους ακραίους (σχεδόν υβριστικούς) χαρακτηρισμούς, ειδικά όταν αποδίδονται στην πλειοψηφία ή

το σύνολο των Μηχανικών;

 

Αλλαγή νοοτροπίας κύριοι και κυρίες, απ' όλους μας αλλά πρώτα από τους ίδιους τους μηχανικούς.

Με το πρώτο συμφωνώ (μάλλον όλοι συμφωνούμε). Η σειρά, μου είναι αδιάφορη.

Εκτός αν εννοείς ότι πρέπει να δώσουμε το καλό παράδειγμα ως Επιστήμονες, οπότε συμφωνώ και με αυτό.

Η σημερινή πρακτική είναι η εξής... (Παράδειγμα)

Οικόπεδο 400 τ.μ. Σ.Δ. 0,8 => Δόμηση 320 τ.μ.

320*0,15 = 48 τ.μ.

Αρα στο πελάτη λέμε ότι χτίζει 368 τ.μ. , σχεδιάζουμε 368 τ.μ. και μετά κόβουμε Η/Χ για τη πολεοδομία..... Διαφωνεί κανείς σε αυτό???

Αυτό το κάνουν (συνήθως) όσοι συνεργάζονται με κατασκευαστές. Κακώς φυσικά.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνουν (συνήθως) όσοι συνεργάζονται με κατασκευαστές. Κακώς φυσικά.

Δηλαδή οι ιδιώτες συνήθως δεν κλείνουν ημιυπαίθριους , δεν κάνουν σοφιτοορόφους , ισόγεια γκαραζόσπιτα και υπόγεια play-room . Αρα τα χιλιάδες τέτοια μεζονετόσπιτα που βλέπω σε όλη την Ελλάδα , μάλλον αντικατοπτρισμός θα είναι . :confused:

 

Στό θέμα της παραλαβής των κτιρίων να γίνουν ιδιωτικές εταιρείες που θα παραλαμβάνουν τα κτίρια , σε αναλογία με ότι γίνεται με το φυσικό αέριο και τους ανελκυστήρες . Οταν διαπιστώνεται αυθαιρεσία σε παραληφθέν ακίνητο , τότε η εταιρεία να έχει αυστηρές ποινές . Ετσι και δουλειά θα υπάρξει γιά συναδέλφους και δεν θα υπάρχει πίεση γιά αυθαιρεσίες στους ελεύθερους επαγγελματίες . Και βέβαια να γίνει επιτέλους το ΜΗΚΙΕ και να απαγορευθεί η αυτεπιστασία των ιδιωτών , ενώ να λυθεί το θέμα με τις τεράστιες διαφορές των ΣΔ που δημιουργούν περιουσίες με διοικητικές αποφάσεις και οδηγούν στην αυθαιρεσία .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Chilon, οι χαρακτηρισμοί δεν είναι απαραίτητοι... Ούτε όμως υβριστικοί, προφανώς δεν απέδωσα σωστά αυτό που ήθελα να πώ...

Δεν αποτελούν υβριστικούς χαρακτηρισμούς, απλώς αποτυπώνουν την άσχημη θέση που αναγκάζεται να βρεθεί ένας μηχανικός προκειμένου να κρατήσει τους πελάτες του... Δηλαδή να συνομοτεί με τον κατασκευαστή (αυτόν που κερδίζει) καταπατώντας την αρτιότητά του ως επαγγελματίας και επιστήμονας.... απλώς γιατί θα βρεθεί κάποιος λιγότερο επαγγελματίας που θα τη κάνει τη δουλειά με τις παρανομίες... με τις ευλογίες του απόντος κρατικού ελέγχου... Απλώς αυτό λέω... Οτι βρισκόμαστε ως συνομότες απέναντι στο κράτος που έπρεπε να είμαστε σύμμαχοι για τη διατήρηση της ποιότητας κατασκευών και περιβάλλοντος γιατί αλλιώς κάποιος άλλος από εμάς που δε σέβεται τη θέση του, θα τη κάνει τη δουλειά... Αφου δεν φοβάται τις συνέπειες.

Θα έπρεπε να σε ενοχλούσε ο χαρακτηρισμός αν προερχόταν από ιδιώτη... Κι εγώ είμαι στην ίδια δύσκολη θέση σε καθημερινή βάση... Τόσο ως συμμετέχων στη μελέτη όσο και στη κατασκευή... Οπότε, μάλλον αυτοκριτική θα το έλεγα και όχι κατηγορία προς τρίτους...

 

Θα ήθελα να δηλώσω κάτι και θεώρησέ το αυτό ως αξίωμα... Αγαπάω τη δουλειά μου πάρα πολύ, αν και ούτε πλούσιο με έκανε, ούτε καν με οικονομική άνεση... Απλώς είναι κάτι που μου αρέσει και με ενδιαφέρει πολύ... Σέβομαι και εκτιμώ απεριόριστα όλους τους συναδέλφους και ειδικά αυτούς που ζούν τη καθημερινότητα του ελεύθερου επαγγελματία και γνωρίζουν το "τρέξιμο" από πρώτο χέρι...

Δεν μπορώ να αγνοώ όμως ότι αυτός που θέλει να φέρει τον τίτλο του επιστήμονα ή του τεχνικού έχει πολλαπλάσια ευθύνη για πράγματα που συμβαίνουν... και για να το πώ και λαϊκότερα... Εχει βρωμίσει ο τόπος από τύπους που θέλουν να βελτιωθεί κάτι αλλά κάνουν τα πάντα για να διατηρείται το παρόν απαράδεκτο καθεστώς...

Link to comment
Share on other sites

Οικόπεδο 400 τ.μ. Σ.Δ. 0,8 => Δόμηση 320 τ.μ.

320*0,15 = 48 τ.μ.

 

Αυτός ο συντελεστής 0,15 τι είναι; Ρωτάω γιατί φίλος μου ΠΜ που του ζήτησα να μου βγάλει τα τετραγωνικά δόμησης σε οικόπεδο 240τμ μου έβγαλε 288τμ με σδ 1,2. Δεν μου είπε για παραπάνω τετραγωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο συντελεστής 0,15 τι είναι; Ρωτάω γιατί φίλος μου ΠΜ που του ζήτησα να μου βγάλει τα τετραγωνικά δόμησης σε οικόπεδο 240τμ μου έβγαλε 288τμ με σδ 1,2. Δεν μου είπε για παραπάνω τετραγωνικά.

 

Aπλώς υπολογίζω τους ημιυπαίθριους σαν να είναι κανονικά τετραγωνικά, αφού στη τελική θα τους κλείσω :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.