Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης καταστήματος σε κατοικία


Recommended Posts

Στην κεντρική καρτέλα πατάς "αναλυτικός προϋπολογισμός", "υπολογισμός - επεξεργασία αναλυτικού προϋπολογισμού". (αν κατάλαβα καλά κατέβασες το πρόγραμμα της insoft.)

Εκεί θα βάλεις όλες τις εργασίες που έχεις.

Στις υδραυλικές εγκαταστάσεις θα βάλεις π.χ. "Υδρευση - αποχέτευση πλήρους λουτρού ή εργαστηρίου" 2 τεμάχια.

θα βγει ένα νούμερο συνολικό πάνω (με κόκκινα γράμματα)

πατάς Χ και πηγαίνεις στην καρτέλα του αναλυτικού. Στα αρχιτεκτονικά βάζεις όλο το νούμερο.

Βάζεις από 325€ σε ύδρευση και αποχέτευση (αν έβαλες αυτό που σου είπα πιο πάνω στις υδραυλικές ή τέλος πάντων το μισό ποσό των υδραυλικών εργασιών και στην ύδρευση και στην αποχέτευση), βάζεις τικ στο διαρρυθμίσεις και γράφεις τα τετραγωνικά (85 που είπες).

Στην κεντρική καρτέλα του προγράμματος βάζεις στο αλλαγή χρήσης τα μέτρα και τη διαφορά προϋπολογισμού (85μ2 και 690€).

Στις μελέτες βάζεις τικ στα αρχιτεκτονικά, στην παθητική, στην ύδρευση και στην αποχέτευση και όποιες άλλες μελέτες πιθανώς έχεις.

 

Οι εργασίες που αναφέρεις, δε νομίζω ότι πηγαίνουν κάπου αλλού πλην των αρχιτεκτονικών.

Λογικά θα έχεις και υδραυλικά όπως σου έγραψα παραπάνω (θα φτιάξεις 1 ή 2 μπάνια, κουζίνες) και σίγουρα θα τοποθετήσεις και σετ λουτρού ή W.C. Προσοχή, τα ποσά των ειδών υγιεινής ΔΕΝ υπολογίζονται ως υδραυλικές εργασίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Ενα ερώτημα παρόμοιο με το παραπάνω και θα ήθελα λίγη καθοδήγηση (και εγώ το insoft χρησ/ποιώ)

Για αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία 25τμ, που έχει ήδη αλλάξει χρήση προ 10 ετίας:

Πλήρωσε παράβολο 500ευρώ στον 4014, και για την νομιμοποίηση που θέλει να κάνει

  • κάνω αναλυτικό για όλες τις εργασίες που γίνανε εκτός αδείας και τις μοιράζω στις μελέτες μου
  • βάζω στην κεντική καρτέλα στο αλλαγή χρήσης τα 300ευρώ διαφοράς προυπολογισμού
  • και τσεκάρω αρχιτεκτονικά, παθητική, υδρευση, αποχέτευση. Χωρίς επίβλεψη μιας και προυπήρχανε?
  • κάτι άλλο για να αυξήσω λίγο την αμοιβή μου υπάρχει? γιατί μου βγάζει μόνο 1162ευρώ

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να προσθέσω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! Δυστυχώς κατάφερα και χάθηκα πάλι με το insoft

 

Έχω αλλαγή χρήσης υπάρχουσας αποθήκης σε βιομηχανικό κτίριο. Χωρίς περεταίρω εργασίες εσωτερικές ή εξωτερικές.

 

Βάζω λοιπόν στο κεντρικό παράθυρο τα τετραγωνικά της αλλαγής χρήσης και τη διαφορά των προϋπολογισμών 9000ευρώ

 

Έπειτα τσεκάρω στις μελέτες

 

Αρχιτεκτονικά: Μελέτη Επίβλεψη?

 

Ηλεκτρικά: Μελέτη Επίβλεψη?

 

Ενεργητική πυροπροστασία: Μελέτη Επίβλεψη?

 

Μου βγαίνουν οι αμοιβές συνολικά 3950ευρώ. Έχω κάνει κάτι λάθος στη χρήση του προγράμματος? ή αυτή περίπου είναι η αμοιβή? Μήπως δεν πρέπει να ξαναβάλω αρχιτεκτονικά αφού υπάρχουν ήδη?

 

Παρακαλώ τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

Αρχιτεκτονικά μόνο μελέτη στην διαφορά προϋπολογισμών +15% για τον έλεγχο της μελέτης...

 

Ηλεκτρικά και Πυροπροστασία θα τα υπολόγιζα σε ολόκληρο τον προϋπολογισμό του κτηρίου ως βιομηχανικό χώρο πλέον και όχι στην διαφορά αφού πχ καμία σχέση δεν έχουν τα ηλεκτρικά (αν υπάρχει και μελέτη!) μιας αποθήκης με ένα βιομηχανικό κτήριο, το ίδιο και για την πυροπροστασία.

 

Από WC πως πάμε; (πρόσθετες εργασίες υδραυλικά ;)

 

egk5790prstegis001.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by georg coco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.