Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης καταστήματος σε κατοικία


Recommended Posts

με ολο το σεβασμο σε ολους εσας που ειστε στο επαγγελμα,θα ηθελα να ρωτησω ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να γινει αλλαγη χρησης απο μαγαζι 80τμ σε κατοικια.ειναι ισογειο στην περιοχη του αιγαλεω.δεν ειμαι μηχανικος απλα παρακολουθω παντα συζητησεις για να ενημερωνομαι για διαφορα θεματα που με αφορουν.αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

καλημέρα μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο τι χρειάζομαι για να κανω αλλαγή χρήσης μιας άδειας που ηταν καταστημα και έχει ήδη γίνει ισόγεια κατοικία 130 τμ!

 

ευχαριστω ειμαι πολυ καινουργιος στο επαγγελμα!;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτο τί ****δουλειές παίρνουν οι νέοι στο επάγγελμα... Θυμάμαι και τις δικές μου... Βέβαια για να είμαι ειλικρινής, εγώ δεν τις διώχνω ακόμη... Πρέπει να το ψάξω αυτό, σε μαζοχισμό μου φέρνει...

 

Καλώς ήρθες....

Επίσης δες σε μερικά sub-forum έχουν καταρτίσει οι ευγενικοί συνάδελφοι ένα thread με λίστα από τίτλους συζητήσεων... Ψάξε και εκεί για τυχόν πολύτιμες πληροφορίες

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=10383

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά, ερώτηση σε σχέση με την αλλαγή χρήσης γραφείου σε κατοικία : στον ισόγειο χώρο μιας τετραώροφης πολυκατοικίας, υφίσταται γραφείο (το οποίο όμως χρησιμοποιείται ως κατοικία). Καμία εσωτερική διαρρύθμιση δεν έχει γίνει σε σχέση με την αρχική άδεια (ούτε και πρόκειται να γίνει). Η μόνη διαφορά σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια αδείας, είναι ότι στη μία γωνία του ενιαίου χώρου του ακινήτου, έχει στηθεί ένας γωνιακός πάγκος με νεροχύτη. Κατά τα άλλα, παραμένει ως έχει. Ο πελάτης ενδιαφέρεται να αλλάξει βασικά την οικοδομική άδεια για να λάβει τον σωστό τίτλο αυτή (κατοικία). Τι ακριβώς χρειάζεται να κατατεθεί στην αρμόδια Πολεοδομία ; Όλα τα παραπάνω έγγραφα στα οποία παραπέμπουν οι συνάδελφοι, έχουν να κάνουν με έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης ιδιοκτησίας.

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Τη στιγμη που δεν αλλαζουν οι εσωτερικοι χωροι θα κανεις αλλαγη χρησης απο γραφειο σε κατοικια....

 

Τις αμοιβες ξερεις να τις βγαλλεις...Πας με τη διαφορα των συμβατικων προυπολογισμων...

 

Τωρα για την ΟΑ:

1. Οτι εντυπο απαιτειται για οποιαδηποτε ΟΑ

2. Απο μελετες... Θα σου ελεγα μονο αρχιτεκτονικα. Αλλα μερικες πολεοδομιες ζητανε ολες τις μελετες που ειχαν γινει στην αρχικη ΟΑ. Στην ουσια ξανακανεις τις μελετες της αρχικης ΟΑ αλλαζοντας μονο τον τιτλο και το χαρακτηρισμο του καθε χωρου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.