Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης καταστήματος σε κατοικία


Recommended Posts

κοίτα και εδώ

 

5790k.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Αν το γραφείο δεν είχε τουλάχιστον μια ντουζιέρα θα πρέπει να κατασκευασθεί τώρα γενικά οτιδήποτε πρόσθετο με αναλυτικές τιμές πχ νεροχύτης που λες ντουλάπι του νεροχύτη πλακάκια στην πλάτη του νεροχύτη ύδρευση αποχέτευση (κατ΄αποκοπή) κλπ κλπ

 

Ps. Η εγκύκλιος είναι η 57/90 και όχι η 87/90 που έγραψα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 7 months later...

Καλησπέρα!! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Σε οικισμό κάτων των 2000 κατοίκων λειτουργεί ξυλουργείο σε ενιαίο ισόγειο χώρο 65 τ.μ. Μέσα στο ξυλουργείο ο ιδιοκτήτης θέλει να κατασκευάσει ένα δωμάτιο, κουζίνα και μπάνιο και το υπόλοιπο να παραμείνει ξυλουργείο. Μπορείτε να μου πείτε αν χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε κατοικία, και αν χρειάζεται μελέτη πυροπροστασίας;Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι λοιπόν ένα μικρό διαμέρισμα στο ισόγειο, αυτοτελές με το φωτισμό και αερισμό στα κύρια δωμάτια, έτσι?Φυσικά θέλει άδεια αλλαγής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερίζω τους συναδέλφους... Ενας πελάτης μου έχει κάνει αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε 2 αυτοτελείς κατοικίες και τώρα θέλει να εκδόσει Ο.Α γι αυτές τις αλλαγές. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν θα πρέπει να πάω με Ο.Α αλλαγής χρήσης και εσωτερικών διαρρυθμίσεων ? Θα πρέπει να καταθέσω δύο ξεχωριστούς φακέλους για κάθε κατοικία ή έναν ενιαίο φάκελο?

Πως θα γίνει ο υπολογισμός των αμοιβών (να υποθέσω με αναλυτικό)?

Μήπως με συμφέρει να πάω με το νέο νόμο ρύθμισης αυθαιρέτων?

Αναμένω τις απαντήσεις σας καθώς είμαι αρκετα μπερδεμένος...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι ένα φάκελο.

Η αλλαγή από κατάστημα σε κατοικίες έχει θετική διαφορά προϋπολογισμού.

Δλδ, για τα ίδια μέτρα ο προϋπολογισμός με χρήση κατοικίας είναι μεγαλύτερος από τον αυτόν με χρήση καταστήματος. (κατά 25% άμα θυμάμαι καλά.)

Άρα αρχικά έχεις αυτή τη διαφορά.

Στη συνέχεια θα προσθέσεις και τις εργασίες του αναλυτικού.

Δες αυτό εδώ. Δεν είναι ακριβώς η περίπτωση σου αλλά θα καταλάβεις αρκετά.

Επίσης μπορείς να ανατρέξεις στο πρόγραμμα της insoft που θα βρεις εδώ,

και να δοκιμάσεις δωρεάν το πρόγραμμα.

Να βγάλεις τα ακριβή ποσά, χρησιμοποιώντας τη δοκιμαστική χρήση για 30 μέρες με τις λειτουργίες πλήρους έκδοσης.

 

Επίσης πολύ ωραίο εργαλείο είναι αυτό που επιμελήθηκε ο συνάδελφος gousgounis και θα το βρεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ssouanis ευχαριστώ για την αναλυτικότατη απάντηση. Πράγματι στο πρόγραμμα στο οποίο έβαλα τα δεδομένα προέκυψε διαφορά προυπολογισμού στο εύρος που ανέφερς. Για κατάστημα 85 τ.μ που μετατράπηκε σε χώρο κατοικιών ισεμβαδικό προέκυψε προυπολογισμός καταστήματος 2050 και κατοικίας 2740. Επίσης για την τελική άδεια μαζί με τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις προέκυψε μια αμοιβή μελέτης και επίβλεψης της τάξης 4700 ευρώ με το ΦΠΑ . Από την εμπειρία σας τη θεωρείται φυσιολογική αμοιβή? Κάτι ακόμη επειδή οι εργασίες έχουν ήδη γίνει και ουσιαστικά πάμε να παρακάμψουμε τη νομιμοποίηση σαν να γίνονται τώρα. Συμφέρει αυτή η διαδικασία ή για να μην μπαίνει σε περιπέτειες να πάει με το νέο νόμο περί τακτοποίησης αυθαιρέτου

Link to comment
Share on other sites

Για την αμοιβή δε μπορεί να ξέρεις κάποιος άλλος γιατί δεν έχει το μέγεθος των εργασιών του αναλυτικού.

 

Στο μόνο που μπορεί να έχεις κάνει λάθος είναι στα ποσά που καταμέρισες στον πίνακα του αναλυτικού.

Ενδεικτικά σου αναφέρω (σε "γλώσσα" insoft γιατί αυτό ξέρω και από ότι κατάλαβα αυτό χρησιμοποίησες), αφού υπολογίσεις στο τιμολόγιο το ύψος του αναλυτικού, θα βγεις στην κύρια καρτέλα του αναλυτικού και θα βάλεις όλο το ποσό στο κουτάκι αρχιτεκτονικά. Αυτό θα σου δώσει αμοιβή για αρχιτεκτονικά, προγραμματισμό και προμέτρηση.

Μετά θα επιμερίσεις στις υπόλοιπες μελέτες τα ποσά που αντιστοιχούν στις εργασίες που έχεις βάλει ότι θα γίνουν.

Π.χ. θα πάρεις τα ποσά για υδραυλικές εγκαταστάσεις (όχι είδη υγιεινής) και θα βάλεις το μισό ποσό (προϋπολογισμό) ύδρευση και το μισό αποχέτευση.

 

Για την παθητική θα πρέπει να υπολογίσεις εσύ τον προϋπολογισμό και να τον βάλεις στο κουτάκι της καρτέλας του αναλυτικού.

Είναι το 0,02 του συνόλου του προϋπολογισμού (αναλυτικός + διαφορά).

 

Τώρα αφού μπορείς να το κάνεις με κανονική άδεια, καλό είναι να κάνεις έτσι.

Άλλωστε ο νέος νόμος θα μπορέσει να σου δώσει για 30 χρόνια άφεση αμαρτιών για την αλλαγή χρήσης. Δε ξέρω άμα μπορείς να στριμώξεις και την αλλαγή διαρρυθμίσεων.

Μπορεί να έχεις ένα θεματάκι με το ΙΚΑ που όταν ακούν διαρρυθμίσεις, σε ρωτάνε άμα το έχεις ήδη κάνει και κάνουν αυτοψία για να σου βάλουν πρόστιμο για το ότι δεν κόλλησες τα ένσημα όταν έπρεπε.

Είναι απόφαση δική σου και του πελάτη σου.

Link to comment
Share on other sites

ssouanis θα ήθελα να ρωτήσω. Εγώ έχω εργασίες τοιχοποιών ως χωρίσματα, επιχρισμάτων, κάποιων σενάζ, πλακιδίων, κουφωμάτων, χρωματισμών . Γνωρίζεις σε τι κατηγορία του αναλυτικού εντάσσεται η καθε μια από τις παραπάνω εργασίες.Όσον αφορά σε ύδρευση αποχέτευση βάζω ένα κατ' αποκοπή ποσό και το ισομοιράζω αυτό εννοείς (υπάρχει κάποιο σύνηθες κατ΄αποκοπή γι' αυτές τις εργασίες) ? Πάντως με έχεις βοηθήσει πολύ με τις κατευθύνσεις που μου δίνεις:!:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.