Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς παίρνει κανείς δουλειές;


Julius Caesar

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πριν 40 χρόνια, 30χρονος τότε νέος μηχανικός τριγυρνούσε στα κατσικοχώρια άφραγκος, έπινε ελληνικό καφέ στα καφενεία και παρακαλούσε για δουλειά, τότε που μεσουρανούσαν οι εμπειροτέχνες και τα μαστόρια. Δεν έβρισκε τίποτα και γυρνούσε σπίτι άφραγκος [ούτε για φαγητό δεν του είχαν μείνει καλά καλά, τα έδινε όλα σε βενζίνες και καφέδες] κι έκλαιγε για την κατάστασή του, "ολόκληρος μαντράχαλος".

 

Πριν λίγα χρόνια πέθανε από καρκίνο. Πλούσιος κι ευυπόληπτος πια, αφήνοντας στα παιδιά του μία υγιέστατη τεχνική κατασκευαστική εταιρεία. Στην κηδεία πήγαν κι εκείνοι οι ελάχιστοι που του έδωσαν τις πρώτες του δουλειές κι είχαν να πουν τα καλύτερα λόγια. Είχε πετύχει επαγγελματικά και κοινωνικά.

 

Άλλες εποχές, ίδιο νόημα! ;)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανεις που να πηγε πχ σε ενα συμβολαιογραφο χωρις να τον ξερει και να του ειπε καλησπερα αν θελετε καποιον συνεργατη μηχανικο να σας κανει πχ τα σχεδια για τις συστασεις σας, εγω ειμαι αυτος παρτε μια καρτα μου.το εχει κανει κανεις???

Link to comment
Share on other sites

ειτε ναι σου πουν ειτε οχι, αν το σκεφτηκες καντο. τι θα χασεις? αφηνεις μια καρτα σου, εξηγεις οτι για μια μακροχρονη και συνεχη συνεργασια η τιμολογιακη σου πολιτικη θα ειναι ευνοικη, και περιμενεις.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανεις που να πηγε πχ σε ενα συμβολαιογραφο χωρις να τον ξερει και να του ειπε καλησπερα αν θελετε καποιον συνεργατη μηχανικο να σας κανει πχ τα σχεδια για τις συστασεις σας, εγω ειμαι αυτος παρτε μια καρτα μου.το εχει κανει κανεις???

 

δεν γίνεται κ αλλιώς...

 

νέος μηχανικός αυτό θα κάνεις...

αναλογα την ειδικότητα σου θα απευθυνθεις στους παλιότερους που μπορούν να σου προσφέρουν δουλειά

αν δεν έχεις ετοιμο γραφείο απο δικό σου πως θα σε γνωρίσουν?

 

περνάς απο τα γραφεία,γνωρίζεσαι και αφήνεις μια κάρτα....

μην σου φαίνεται περίεργο...ειδικά οι παλιοί που γνωρίζουν τον κλάδο πολλοί το εκτιμανε...

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω εντωπίσει το εξης "παραδοξο", όσο πιο λεπτομερής και ψειρας είσαι στη δουλεία σου, τόσο κλείνεσαι μεσα, διαβάζεις, κανεις αναλυτικές μελέτες κτλ... και τόσο λιγότερο κόσμο γνωρίζεις γιατι δεν κυκλοφορείς έξω.

Οσο περισσότερο το ρίχνεις στην διασκέδαση, ποτα φαγητά, παρτυ κτλ... τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να γνωρίσεις πελάτες και περνας και καλύτερα.

Πολλοι ασχολούνται μονο με p.r και μετα μοιραζουν τις δουλεέις και τα πανε περίφημα!

Τα συμπεράσματα δικά σας!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.