Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρόδια στοά και δυνατότητα στάθμευσης


Recommended Posts

Βοηθεια...για σβησιμο κλησης Τροχαιας

 

Καλημερα σε ολους.

Καταρχην ειμαι Πολιτικος Μηχανικος ασχετος με τα του ΓΟΚ οποτε και αυτο που ρωταω μπορει να ειναι και εξαιρετικα απλο.

Χτες παρκαρα το μηχανακι μου στη Σολωνος (κεντρο Αθηνας) σε κτιριο γραφειων που δεν λειτουργει (αρα δεν υπαρχει θεμα καταγγελιας απο ιδιοκτητη) στην εσοχη που δημιουργηται μεταξυ των εξωτερικων κολωνων του κτιριου (οριο οικοδομικης γραμμης) και του κτισμενου ισογειου που ειναι σε εσοχη περιπου 2.5μ. πιο μεσα.

Πηγα και διαμαρτηρηθηκα στον διοικητη και μου ειπε οτι εκεινος θεωρει τον συγκεκριμενο χωρο, ως χωρο πεζοδρομιου και οτι αν του φερω καποιο χαρτι οτι ο χωρος που παρκαρα θεωρειται ιδιωτικος θα μου την σβησει.

Εχω δικιο εγω ή αυτος?

Αν αυτος που εκτισε το κτιριο ειχε το δικαιωμα να κτισει μεχρι την οικοδομικη γραμμη αλλα αφησε απο αποφαση την εσοχη, ο χωρος θεωρειται ιδιωτικος?

Αν παλι το συστημα δομησης ειναι τετοιο που στον συγκεκριμενο δρομο το ισογειο τραβιεται μεσα αλλα στους αλλους οροφους βγαινει μεχρι εξω, το τμημα αυτο της εσοχης πια θεωρειται δημοσιο (πχ. πεζοδρομιο, στοα) ή εξακολουθει να ειναι στην ιδιοκτησια των κατοχων του κτιριου και αρα ιδιωτικος χωρος?

Αν εχω δικιο, πως θα το αποδειξω?

Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα με τους ελαχιστους νομιμους χωρους σταθμευσης καπου πρεπει να παρκαρεις τουλαχιστον εκει που δεν ενοχλεις.

Να πω οτι ειμαι αντιθετος στο να παρκαρουν τα μηχανακια στα πεζοδρομια, μεχρι τωρα θεωρουσα τον συγκεκριμενο χωρο που παρκαρα ως ιδιωτικο...

 

Επισυναπτω και φωτο (αν τα καταφερα)

post-10114-131887228791_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις παρκάρει σε υποχρεωτική στοά.

Οι υποχρεωτικές στοές θεσπίστηκαν με το σκεπτικό της αύξησης του πλάτους των πεζοδρομίων, και γιαυτό το λόγο θεωρούνται δημόσιοι χώροι, κατά τον ίδιο τρόπο που θεωρούνται τα πεζοδρόμια.

Εαν επιτρεπόταν να παρκάρουν αυτοκίνητα και μηχανάκια η λογική της στοάς θα ακυρωνόταν.

Δυστυχώς η κλήση είναι σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

 

Αν υπαρχει καποια αλλη αποψη, ας ειπωθει (η ελπιδα πεθαινει τελευταια)....

 

Παρεπιπτοντως, ο διοικητης μου ειπε οτι στις οδους Πανεπιστημιου, Σταδιου, Ακαδημιας, Σολωνος και λοιπες παραλληλες εχει δωθει εντολη να καθαριστουν απο μηχανακια στα πεζοδρομια (οσοι διαβαζουν ας προφυλαχτουν)....

Επισης μου ειπε οτι στις θεσεις ελεγχομενης σταθμευσης για αυτοκινητα, τα μηχανακια που παρκαρουν, πρεπει να πληρωνουν. Παντως τα παιδια της δημοτικης αστυνομιας που ελεγχουν, δεν κοβουν κλησεις. Απλα αν παρκαρεις εκει κινδυνευεις να σε τρακαρει καθε ασχετος με το αυτοκινητο του πηγαινοντας να παρκαρει οποτε η ζημια ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την κλιση....(20 ευρω).

Link to comment
Share on other sites

ορθά τα είπε ο συνάδελφος achille

να υπενθυμίσω πως στο τοπογραφικό όταν πρόκειται για στοα η ρυμοτομική γραμμή βρίσκεται μέσα στο οικόπεδο

δηλ ο δρόμος εισχωρεί στο οικόπεδο κατά το τμήμα της στοας

----

συνάδελφε johnskop θα σου πρότεινα να γράψεις στο προφιλ σου την ειδικότητά σου

Link to comment
Share on other sites

να υπενθυμίσω πως στο τοπογραφικό όταν πρόκειται για στοα η ρυμοτομική γραμμή βρίσκεται μέσα στο οικόπεδο

δηλ ο δρόμος εισχωρεί στο οικόπεδο κατά το τμήμα της στοας

 

που το λέει αυτό ? Εγώ σε τοπογραφικά στη Σωκράτους έχω δει τη ρυμοτομική στην Ιπποκράτους εκεί που θα έπρεπε να είναι βάσει τίτλων και την στοά διαγραμμισμένη ως ορίζυον και στις οδηγίες σύνταξης τοπογραφικών διαγραμμάτων.

 

Δλδ αν αλλάξουν οι όροι δόμησης και στον εν λόγω δρόμο δεν έχει παρόδια στοά ?

 

Εγώ πάλι χωρίς να βασίζω την άποψή μου σε νομοθεσία διαφωνώ.

 

Ιδιωτικός χώρος είναι κατά την έννοια της πρασιάς.

 

Δικός μου δλδ αλλά με χρήση παρόδιας στοάς στο επίπεδο του ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

Η κλήση είναι σωστή όπως είπαν οι παραπάνω συνάδελφοι. Ακόμη και στην περίπτωση που δεν χτίσουμε στο όριο της οικοδομικής γραμμής αλλά σε απόσταση από αυτήν, το μέρος του οικοπέδου που αφήνουμε ακάλυπτο έμπροσθεν της οικοδομής θεωρείται πεζοδρόμιο. Με αποτέλεσμα να μην έχεις δικαίωμα στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

δε συμφωνώ

εφόσον μπορείς να το φράξεις δεν είναι κοινόχρηστο

 

στη στοα ορίζεται ως κοινόχρηστη

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

Αρθρο 2 Ορισμοί

42. Παρόδια στοά είναι ο προσπελάσιμος από το κοινό στεγασμένος ελεύθερος χώρος του οικοπέδου, που κατασκευάζεται σε επαφή με την οικοδομική γραμμή στη στάθμη του πεζοδρομίου και επιβάλλεται από το εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο ή από τους όρους δόμησης της περιοχής

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρεωτική στοά είναι δημόσιος χώρος, αλλά η ρυμοτομική παραμένει ως έχει. Τυχόν μετακίνησή της άλλωστε ισοδυναμεί με απαλλοτρίωση.

Η στοά επιβάλλεται στο ισόγειο και στην γωνία απότμηση.

Link to comment
Share on other sites

Η ρυμοτομική γραμμή δεν μπορεί να είναι μέσα στο οικόπεδο εφόσον μπορούμε να χτίσουμε άνωθεν της στοάς.

Επίσης όταν σε καινούργιες πράξεις εφαρμογής υπάρχει υποχρέωση παρόδιας στοάς δεν αφαιρείται ούτε αποζημιώνεται η επιφάνεια της στοάς.

Η επιφάνεια οπισθοχώρησης κτιρίου δεν είναι πεζοδρόμιο αλλά μετράει στους υποχρεωτικούς ακάλυπτους χώρους.

Σύμφωνα με τον ορισμό :42. «Παρόδια στοά είναι ο προσπελάσιμος από το κοινό στεγασμένος ελεύθερος χώρος του οικοπέδου, που κατασκευάζεται σε επαφή με την οικοδομική γραμμή στη στάθμη του πεζοδρομίου και επιβάλλεται από το εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο ή από τους όρους δόμησης της περιοχής.»

Άρα είναι ελεύθερος χώρος του οικοπέδου αλλά και δίοδος. Μπέρδεμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.