Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρόδια στοά και δυνατότητα στάθμευσης


Recommended Posts

Αν η παρόδια συνεχίζει να ανήκει ιδιοκτησιακά στην οικοδομή και δεν είναι κοινόχρηστος χώρος, τότε επειδή είναι οριοθετημένα τα όρια του οικοπέδου (κολώνες) η κλήση δεν έπρεπε να δοθεί.

 

Αυτό τουλάχιστον λέει η παρακάτω γνωμάτευση που υπάρχει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τον χώρο της στοας ο ΓΟΚ δεν τον ονομάζει κοινόχρηστο

απόδίδεται όμως σε κοινή χρήση άρα δεν μπορώ να τον φράξω κλπ

και υπάρχει υποχρέωση να πλακοστρωθεί με πλάκες πεζοδρομίου

Link to comment
Share on other sites

Συνοψιζω, αν καταλαβα καλα οσα εχετε γραψει.

 

Ο χωρος που σταθμευσα λεγεται παροδια στοα.

 

Εφοσον απο τον ΓΟΚ οριζεται ως "ο προσπελάσιμος από το κοινό στεγασμένος ελεύθερος χώρος του οικοπέδου", σημαινει λογικα οτι δεν επιτρεπεται το παρκαρισμα ως χρηση.

 

Παροδιες στοες εχω δει να χρησιμοποιουνται απο καφετεριες βαζοντας τραπεζια. Επισης εχω δει να ειναι διοδοι προς γκαραζ και να ειναι περκαρισμενο αυτοκινητο μπροστα στην εισοδο (μαλλον παρανομα).

Το καιριο ερωτημα ειναι, επιτρεπονται οι θεσεις σταθμευσης σε παροδια στοα?

Μηπως ξερει καποιος για αυτο?

Γιατι αν επιτρεπονται τοτε η Τροχαια δεν ξερει που οριζεται η θεση σταθμευσης και απο ποιον χρησιμοποιηται και αρα δεν εχει δικαιωμα να κοβει κλησεις. Αν απο την αλλη δεν επιτρεπεται, τοτε σωστα εκοψε την κληση.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος χώρος που στάθμευσες είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ στοά, και δεν επιτρέπεται σε αυτήν να θεσπιστούν θέσεις στάθμευσης.

Erling, η γνωμάτευση που ανέβασες αφορά πρασιά, όχι στοά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά έγραψαν ο alf και ο erling η στοά ανήκει στον ακάλυπτο του οικοπέδου. Κανονικά μόνο με καταγγελία έχοντος έννομο συμφέρον μπορεί να επέμβει μέσα απ τις κολόνες της πρόσοψης (ΡΓ/ΟΓ) η Τροχαία. Συχνά όμως αυτό καταστρατηγείται γιατί πάνω στην κλήση δεν υπάρχει προσδιορισμός αν είναι μέσα ή έξω της ΡΓ το σταθμευμένο. Πιάστ' αυγό και κούρευτο...

Link to comment
Share on other sites

εν τέλει δλδ είναι ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ και η αστυνομία σταματά στους δημόσιους χώρους.

 

όχι όσους έχουν δημόσια χρήση αλλά ιδιοκτησιακά δημόσιους.

 

Δλδ δεν μπορεί να γράψει παρανόμως παρκαρισμένο σε ακάλυπτο ή σε παρόδια στοά ακόμα και αν είναι οφθαλμοφανώς "κακή συνήθεια".

Link to comment
Share on other sites

Tα τελευταια σχολια με μπερδεψανε. Καταλαβαινω αυτο που γραφει ο achille οτι ως υποχρεωτικη στοα απαγορευονται οι θεσεις σταθμευσης.

Απο την αλλη ο χωρος της στοας ειναι ιδιωτικος χωρος (αφου ανηκει στο οικοπεδο) αλλα εχει δημοσια χρηση. Αυτο σημαινει οτι δεν αστυνομευεται απο την τροχαια, αλλα θα επρεπε να επεμβει η αστυνομια αφου εχει γινει καταληψη χωρου δημοσιας χρησης.

Πολυ μπλεξιμο. Ισως καποιος δικηγορος θα μπορουσε να εχει αποψη?

Εχω μια ξαδελφη. Θα την ρωτησω και θα επανελθω.

Παντως ο διοικητης ηταν ξεκαθαρος. Φερε μου ενα χαρτι που θα δηλωνει οτι ο χωρος που παρκαρες ειναι ιδιωτικος χωρος και εγω θα στη σβησω αμεσως....

Πως θα γινει αυτο δηλαδη. Θα παω στην πολεοδομια να βρω την αδεια, το τοπογραφικο και το συμβολαιο? ΟΥΤΟΠΙΚΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.

Θα πληρωσω την κληση να ξεμπερδευω.

Με βλεπετε να επιμενω οχι για το κοστος της κλησης οσο για το οτι δεν υπαρχει αλλος χωρος ασφαλης για το μηχανακι και που να μην ενοχλει και τους συμπολιτες μας. Οι ελεγχομενες δωρεαν θεσεις για τα μηχανακια ειναι δυσευρετες εως ανυπαρκτες ενω αν το αφησεις στο δρομο κινδυνευεις με ζημια απο αυτοκινητο....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, κι εγώ με μηχανάκι κυκλοφορώ και εννοείται ότι όταν μπορώ παρκάρω στην στοά (προσέχωντας να μην ενοχλώ).

Απο την άλλη ο χώρος αυτός, μπορεί να είναι ιδιωτικός αλλά έχει τεθεί υποχρεωτικά σε δημόσια χρήση. Ο ιδιοκτήτης δηλαδή δεν μπορεί να τον περιφράξει, και ο δήμος όταν ανακατασκευάζει τα πεζοδρόμια συνεχίζει και εντός της στοάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.