Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολή οδηγών σε ποιά κατηγορία ανήκει;


jtheofilis

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους. Μήπως ξέρει κάποιος μια σχολή οδηγών σε ποια κατηγορία του Π.Δ.71/88 κατατάσεται???

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Φροντίστε, παρακαλώ, οι τίτλοι, εκτός των άλλων, να έχουν και σωστό τονισμό, για να υπάρχει δυνατότητα αναζήτησης και στους τίτλους

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Οι σχολές οδηγών, αν δε κάνω λάθος, κατατάσσονται στο Άρθρο 7 του ΠΔ 71/88 (Εκπαιδευτήρια). Ελπίζω να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

λογικά μετράει σαν εκπαιδευτήριο, απλα αυτό που έμαθα πρόσφατα και έχει ενδιαφέρον από έγκυρο πυροσβέστη, αν το εκπαιδευτήριο (πχ. φροντιστήριο) είναι μικρότερο από 100τ.μ δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης του χώρου απο κατάστημα σε εκπαιδευτήριο....(αυτό λογικά θα υπάρχει σε κάποια εγκύκλιο την οποία δεν μπορώ να βρω).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελικά κατατάσσονται στο άρθρο 7 του Π.Δ. 71/88. Η εγκύκλιος ισχύει... Κάτω από 100 m2 δε χρειάζεται αλλαγή χρήσης....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Αν κάποιος από τους συναδέλφους μπορεί να μου λύσει την ακόλουθη απορία, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. :) :)

λοιπόν έχω μια περίπτωση όπου η οικοδομική άδεια είναι τον 12/2004.

ο πελάτης μου θέλει ένα απο τα γραφεία του εμπορικού να το κάνει σχολή οδηγών όπου εκεί θα κάνει και τα θεωρητικά μαθήματα!

 

ώς Κύρια Χρήση είναι απο παλαιότερα γραφείο!

 

τώρα θα πρέπει να πάω μέσω πολεοδομίας για να κάνω την μελέτη ενεργειακής και παθητικής πυρασφάλειας και πυροπροστασίας σύμφωνα με το άρθρο 7 του Π.Δ. 71/88 ώς εκπαιδευτήριο ή μου λένε βλακείες στην πυροσβεστική και μπορεί να γίνει δίχως την πολεοδομία?

 

ευχαριστώ για τον χρόνο σας!:) :)

 

σε κανένα δεν έχει τύχει άδεια για σχολή οδηγών?

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα αυτό Κώστα και το είπα στην Π.Υ. αλλά μου έλεγαν ότι δεν ισχύει!τελικά με πιέσεις και τηλέφωνα στα Κεντρικά της Π.Υ. στην Αθήνα παραδέχτηκε ο υπεύθυνος το λάθος του και τελικά όντως δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης!

απλά δεν μπορώ να βρώ την εν λόγω εγκύκλιο που απαλάσσει κάτω απο 100m^2 τα γραφεία απο αλλαγή χρήσης σε εκπαιδευτήρια!

 

πήρα την παθητική απο την πολεοδομία και τώρα θα κάνω εγώ την ενεργητική και πάλι πίσω στην Π.Υ.

 

ευχαριστώ πολύ Κώστα γιατί δεν έβρισκα κάτι για τις σχολές οδηγών!:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα!

Μπορεί κάποιος να μου πει την εγκύκλιο που απαλλάσσει από αλλαγή χρήσης κάτω από 100 τ.μ.; Συγκεκριμένα είναι ένας χώρος που τακτοποιήθηκε με τον 3843 ως κατάστημα και τώρα θέλει οπωσδήποτε να ανοίξει εκεί σχολή οδηγών καθώς είναι ιδιόκτητο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Sorry για το ξέθαμα ,αλλά τελικά αυτή η περιβόητη εγκύκλιος για απαλλαγή από αλλαγή χρήσης υπάρχει ή είναι μύθος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.