Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Προέκταση" μονοφασικής γραμμής


equalvector

Recommended Posts

Σίγουρα όπως έγραψαν οι συνάδελφοι είναι εφικτό αλλά τεχνικά μη αποδεκτό από τους κανονισμούς. Τουλάχιστον κάνε μια αμπερομέτρηση του φορτίου στον πίνακα διανομής. Φόρτωσε τον με τις νέες καταναλώσεις και παρατήρησε την απόκριση του μικροαυτόματου ώστε να βεβαιωθείς ότι είναι ευαίσθητος στην υπερφόρτωση. Διαφορετικά μπορεί να έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις στο μέλλον! Πιθανό είναι να χρειάζεται αντικατάσταση με ποιοτικότερο ή νεότερο υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όπως έγραψαν οι συνάδελφοι είναι εφικτό αλλά τεχνικά μη αποδεκτό από τους κανονισμούς. ...

Από ποιον κανονισμό????

Ο κανονισμός λέει ότι κάθε καλώδιο πρέπει να ασφαλίζετε στην αναχώρηση του όταν αλλάζει διατομή. Αυτό υπάρχει άρα η εγκατάσταση είναι και νόμιμη και ασφαλείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας. Η ασφάλεια της κουζίνας ειναι 35 Αμπερ μονοφασικό. Τωρα που έφτιαξα την προέκταση μετά από τις συμβουλές σας, δοκίμασα να έχω τον φούρνο και ένα μάτι σε λειτουργία και παράλληλα ένα υπολογιστή και μία λάμπα και δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα. Η διατομή του καλωδίου που χρησιμοποίησα είναι ίδια με αυτό της κουζίνας δλδ 6άρι. Επίσης τοποθετησα και εναν υποπίνακα για περαιτέρω ασφάλεια με μια ασφάλεια 25 αμπερ (ειναι υπερβολικη?) και αγόρασα εναν σταθεροποιητή τάσης για τυχόν σκαμπανεβάσματα τάσης λόγω κουζίνας. Τώρα, συμφωνα με τους κανονισμούς από ό,τι παραθέσατε προηγουμένως μαλλον δεν έχω πρόβλημα με την ΔΕΗ.Ετσι?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα σας στο προφιλ σας ,ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, συμφωνα με τους κανονισμούς από ό,τι παραθέσατε προηγουμένως μαλλον δεν έχω πρόβλημα με την ΔΕΗ.Ετσι?

 

 

 

Τα δηλωμένα τετραγωνικά που αναφέρει ο λογαριασμός είναι πλέον λιγότερα από τα πραγματικά.

Στο 99% των περιπτώσεων δεν θα το ανακαλύψουν. Αν έχεις όρεξη για τρέξιμο (διόρθωση σύστασης κτλ) προχωράς, διαφορετικά κάνεις την δουλειά σου όπως είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας. Η ασφάλεια της κουζίνας ειναι 35 Αμπερ μονοφασικό. Τωρα που έφτιαξα την προέκταση μετά από τις συμβουλές σας, δοκίμασα να έχω τον φούρνο και ένα μάτι σε λειτουργία και παράλληλα ένα υπολογιστή και μία λάμπα και δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα. Η διατομή του καλωδίου που χρησιμοποίησα είναι ίδια με αυτό της κουζίνας δλδ 6άρι. Επίσης τοποθετησα και εναν υποπίνακα για περαιτέρω ασφάλεια με μια ασφάλεια 25 αμπερ (ειναι υπερβολικη?) και αγόρασα εναν σταθεροποιητή τάσης για τυχόν σκαμπανεβάσματα τάσης λόγω κουζίνας. Τώρα, συμφωνα με τους κανονισμούς από ό,τι παραθέσατε προηγουμένως μαλλον δεν έχω πρόβλημα με την ΔΕΗ.Ετσι?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα σας στο προφιλ σας ,ευχαριστώ

ZaXoYs

ΚΑταρχην η ασφαλεια 35 Α που εχεις για την κουζινα ειναι λαθος,25 Α θα επρεπε να ειναι και δευτερον η ασφαλεια που εχεις τοποθετησει για το δωματιακι 25Α και αυτη ειναι λαθος γιατι δεν προκειται να πεσει ποτε:).Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να αλλαξεις την ασφαλεια της κουζινας απο 35 σε 25 Α και στον υποπινακα βαλε εναν διακοπτη 40 Α με μια ασφαλεια 10Α και δεν θα εχεις προβλημα.Οπος σου ειχα γραψει και παραπανω προβλημα θα εχεις μονο σε περιπτωση που η κουζινα δουλευει στο φουλ(ολα τα ματια και φουρνος).Μονο τοτε δεν θα μπορεσεις να τα δουλεψεις ολα ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.