Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φέρον στοιχείο εκτός περιγράμματος σε πρώτο όροφο.


Recommended Posts

Kαλημέρα. Σε διώροφο με υποχώρηση στον όροφο, συνέχισα το υποστύλωμα του ισογείου για να αποφύγω το φυτευτό, προσμετρώντας τόσο αυτό όσο και το δοκάρι που είναι εκτός περιγράμματος στο Σ.Δ. Δικαίως μου το κόψανε?

Υ.Γ Συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί, αλλά δεν βρήκα κάτι στην αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να στο κόψουν ? Από τη στιγμή που το μέτρησες στη δόμηση δεν υπήρχε λόγος. Αρκεί να μέτρησες όλες τις προβολές.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπάρχει πρόβλημα με το ιδεατό στερεό δε βρίσκω γιατί να υπάρχει θέμα

 

εφόσον μιλάμε για διώροφο το ιδεατό στερεό είναι άκυρο

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα. Ότι μετράς στην δόμηση είναι εντός περιγράμματος. Τί φορτία φέρει το υποστύλωμα και η δοκός? Καλύτερα δωσε μια σχηματική τομή. Για ποιο υποστύλωμα ισογείου μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω και σκαριφηματάκι για να λυθούν οι απορίες. Το δώμα ισογείου δε σκεπάζεται (για να πεις ότι προκύπτει ημιυπαίθριος). Το υποστύλωμα και το δοκάρι του είχαν μπει στο Σ.Δ. Το μόνο που θα καταλάβαινα θα ήταν να πήγαινε ΕΠΑΕ, γιατί εδώ που τα λέμε δεν σκίζει και από όψη μία κολώνα και ένα δοκάρι στον αέρα.

post-8501-131887229101_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές, επειδή έχω πρόβλημα δόμησης ή Η/Χ αλλά παράλληλα υπάρχει και πρόβλημα στατικότητας, σηκώνω μόνο τους στύλους και τις δοκούς χωρίς πλάκα επάνω τους και κανένας δεν μου είπε ποτέ τίποτα.

Δεν μπορώ να καταλάβω. Μια τομή ίσως βοηθούσε να καταλάβουμε τι σκέφτηκε ο ελεγκτής και το έκοψε.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, έχεις ένα στύλο και δοκάρι «γυμνά». Μάλλον ορθώς δεν προσμετρώνται στη δόμηση, αφού δεν δίνουν κάποιον χώρο. Μία πέργκολα από σκυρόδεμα είναι το ίδιο πράγμα, και δεν προσμετράται φυσικά στη δόμηση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο με πέργολα, η πέργολα έχει μη φέροντα στοιχεία. Εμένα τα "γυμνά" στοιχεία μου είναι φέροντα και τα είχα μετρήσει και στη δόμηση. Η απάντηση από τον ελεγκτη ήταν ότι αυτά δεν γίνονται, και να το κάνεις φυτευτό ή φουρούσι, το οποίο έκανα, μαζί με μία επίκληση στο "φιλότιμο" του σκυροδέματος που συχνά επικαλούμαστε. Βάζω και τομούλα.

post-8501-13188722916_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο πότε οι ελεγκτές έχουνε λόγο στη διαμόρφωση της μελέτης?

Τι εννοεί οτι αυτά δε γίνονται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.