Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση χρήσης γης


Recommended Posts

Καλησπερα σας.ειμαι νεα μηχανικος και χρειαομαι βοηθεια εαν μπορει καποιος να με βοηθησει.

εχω ενα κτηριο το οποιο παλια ηταν ψυγειο κρεατων,το '83 εγινε αλλαγη χρηση σε καταστημα και παντα λειτουργουσε ως κλαμπ η μπουζουκια.

Εγω τωρα θελω να το βγαλω ως κεντρο διασκεδασεως κατω των διακοσιων θεσεων και ο δημος ζηταει χρηση γης , στην πολεοδομια λεει οτι δεν ειναι σαφες εαν μπορει να μου δωσει αυτη την βεβαιωση που μπορω να δω εαν στην περιοχη μπορω να κανω αυτο το μαγαζι??

Εστω και ωσ χωρος συναθροισεως κοινου γιατι στο κτιριοδομικο γραφει οτι σε αυτους τους χωρους εννοειτε και κεντρο διασκεδασεως..

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

παίρνεις τους όρους δόμησης της περιοχής

και διαβάζεις προσεχτικά τα ΦΕΚ στα οποία περιγράφεται η χρήση γης

 

οι προφορικές απαντήσεις δεν μετράνε

 

πριν όμως κάνεις την έγγραφη αίτηση καλό θα ήταν να είσαι διαβασμένος

με την έννοια πως στην αίτησή σου εφόσον είσαι διαβασμένος, έχεις βρει τη λύση και η κατάσταση είναι περίεργη μπορείς να καθοδηγήσεις την απάντηση προς διευκόλυνσή σου

 

πάντως όταν "νυχτερινό κέντρο" το αναθέτουν σε "νέο μηχανικό" συνήθως από εμπειρία κάτι δεν πάει καλά

γι'αυτο προσέχουμε τι υπογράφουμε κλπ

Link to comment
Share on other sites

myri σε ευχαριστω πολυ..η αληθεια ειναι οτι το θεμα ειναι δυσκολο πολυ,μου την δωσανε γιατι το παιδι ειναι πολυ φιλος..αλλα φενεται να βρικαμε καποια ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους τους συναδελφους και μη!!

οπως δημοσιευσα πριν μερες ειχα προβλημα με μια βεβαιωση χρηση γης.

τελικα καταληξαμε με την υπαλληλο της πολεοδομιας οτι δεν βγαινει για κεντρο διασκεδασης αλλα μπορουμε να το βγαλουμε για "χωρο συναθροισης κοινου".εχω μια απορια που δεν μου εχει απαντησει καποιος ξεκαθαρα.οταν λεμε χωρος συναθροισης κοινου θα υπαρχει καποιο προβλημα με την μουσικη ή τα ποτα?απο οτι ειδα στον κτιριοδομικο στους χωρους συναθροισης κοινου κατατασονται και τα κεντρα διασκεδασης.θελω την βοηθεια σας να μου πειτε εαν εχω καποιο προβλημα αν το λειτουργω ως κλαμπ.εχωουμε ψιλοχαθει με αυτο το θεμα..λιγη βοηθεια ρε παιδια ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

για τα ποτά δεν νομίζω

 

για τη μουσική υπάρχει ειδική άδεια

στο Δημο Αθηναίων η αδειδότηση γινεται από τον ίδιο το δήμο

 

ερώτηση στο δήμο ή τη νομαρχία ανάλογα με το ποιός εγκρίνει την άδεια λειτουργίας

-----

αν βγάλεις άκρη κάνε μας μια ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ενα τοπογραφικο πληρες.Με ολες τις πληροφοριες επανω, που θα τοποθετουν το γηπεδο στην ακριβη του θεση σε ΓΠΣ, η ΖΟΕ ή ΣΧΟΟΑΠ ή οτιδήποτε αλλο μπορει να υπαρχει στη συγκεκριμενη περιοχη ετσι ωστε να σου δοθουν γρηγορα και σιγουρα οι χρησεις γης.Θα χρειασθει στην αιτηση να ανφερεις τη χρηση που θες να κανεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι σε καποια ζωνη μεσα απο αυτες που ανεφερα βαζεις το χαρτη της ζωνης αυτης με τη θεση του γηπεδου πανω.Αν δεν εχει τιποτα η περιοχη βαζεις το γηπεδο πανω στο 1/5000.Γα αμοιβη δεν ειμαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται και πίνακα αποστάσεων βάσει της Υ1β/2000/29.3.95/ΦΕΚ 343 Β της 4.5.1995, οι οποίες πρέπει να φαίνονται και πάνω στον χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.